Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Gadi sakrājuši laika atmiņas

Sarmīte Feldmane
07:07
17.10.2024
29
1
Pl Dzerb

“Ja ir veselība, pensionāram laukos ir laba dzīve,” saka Ingrīda Siliņa. FOTO: Sarmīte Feldmane

Ingrīda Siliņa dārzā novāc dālijas. Salnas nav žēlojušas, bet nav jau arī iemesla sūdzēties, ir taču teju oktobra vidus.

Miķelītes gan zied uz nebēdu, āboli stingri turas zaros. To šoruden daudz, visi skaisti un garšīgi.

“Vasara bija jauka. Tagad priekšā lapu grābšana, tad āra darbi būs pabeigti,” saka dzērbeniete un atklāj, ka nevar vien sagaidīt, kad varēs ķerties klāt adīšanai, aušanai, pečvoku šūšanai. “ Ideju ļoti daudz, mūžs būs  par īsu, lai visas īstenotu. Amatu mājā mācīsimies adīt ar kaula adatu,” pastāsta Ingrīda un atzīst, ka ir daudz rokdarbu tehniku, visas neapgūt, bet valkāšanai nav labāku zeķu par tām, kādas adīja vecmāmiņas. Citas ir skaistas un iederas izstādēs. Ingrīdai mājās ir stelles, aužot var gan klausīties mūziku, gan domās pārcilāt aizvadītos gadus Dzērbenē.

Dzērbenē viņa dzīvo 44 gadus. Visus darba gadus bijusi farmaceite.    Tolaik jaunajai Siliņu ģimenei Rīgā nebija, kur dzīvot. Ingrīda interesējās, kur vajadzīgs farmaceits un ir arī dzīvoklis. “Man piedāvāja Skujeni, Dikļus un Dzērbeni. Par Dzērbeni nebiju pat dzirdēju. Kad jautāju, kuru vietu man ieteiktu, atbilde bija skaidra – Dzērbeni,” atceras Ingrīda. Tā pilsētnieku ģimene nokļuva laukos.    Ingrīda smej, ka nezinājusi pat, kā sīpolus iestādīt, kur vēl kādus citus lauku darbus.

Viņa atzīst, ja jau ir ģimenes ārsts, tad viņa bijusi ģimenes farmaceite, jo vismaz trīs paaudzes nākušas uz aptieku pēc medikamentiem, lai atgūtu veselību.    Kāds bija medikamentu klāsts pirms gadu desmitiem un kāds ir tagad, nav salīdzināms.    “Pircēju aptiekā vienmēr bija daudz. Veci cilvēki bieži vien nevarēja atcerēties nosaukumus, piemēram, korvalola vietā prasīja karnevālu,” smaidot pastāsta pensionētā farmaceite.

Aptiekas kolektīvam bija arī jāvāc ārstniecības augi. Pagalmā dobēs auga kumelītes, pašas lasīja, bēniņos žāvēja. “Aptiekas mājā dzīvoja arī vecais provizors Olte. Kad pirmoreiz tikāmies, viņš uzreiz prasīja par augiem, to latīniskos nosaukumus, zināju,    sadraudzējāmies. Viņam patika staigāt pa mežiem un pļavām, lasīt augus. Studentiem Taurenē bija nometne, arī viņiem viens uzdevums nodot aptiekai ārstniecības augus. Rudenī grāvmalā saplūca un atveda. Protams, nekas nederēja,” atmiņās kavējas Ingrīda un piebilst, ka tas bija laikietilpīgs darbs, jo katra lapiņa, ziediņš vairākkārt jāpaņem rokās. “Zāļu tējas paciņa maksāja dažas kapeikas. Reiz ienāca kāda sieva, uzzināja, ka kumelīšu paciņa tik lēta, prasīja desmit. Teicu skaidri: “Nedošu. Kad izlietosi vienu, varēsi nopirkt vēl.”

Ingrīda atklāj, ka padomju gados aptiekā speciālā lādē glabāti medikamenti, kuru saraksts apstiprināts Cēsīs. Šīs zāles bija paredzētas, kā toreiz    teica, Lielā Tēvijas kara dalībniekiem. Lādē bija arī saraksts ar uzvārdiem, kuriem tos drīkst pārdot.    “Sarakstā bija, piemēram, smilts­ērkšķu eļļa, “Liv52”, zvaigznīte, nošpa, riboksīns. Tie bija deficīts,” bilst farmaceite un, atceroties tos laikus, ar smaidu pastāsta, ka par pārdotu cūku specializētajā veikalā varēja nopirkt auto riepas. Turpat tie paši, kam bija domāta īpašā zāļu lāde, varēja iegādāties, piemēram, importa krūšturus un franču nagu laku.

Lai arī darbs aptiekā aizņēma daudzas stundas, laukos bez savas saimniecības iztikt nevarēja.    “Bija aitas, cūkas, nobarojām buļļus. Kā man patika siena vākšana! Kā tas žūst un smaržo! Kad kopsaimniecību likvidēja, par pajām tikām arī pie govīm,”   atklāj Ingrīda un atzīst, ka dzīve piespiež visu iemācīties.
Viņa atceras, kad televīzijā sāka rādīt “Hameleonu rotaļas”, kuras sākumā vai katrs skatījās, reiz domājusi – interesanti, ko darītu Stefānija, ja viņai priekšā noliktu cūkas kautķermeni, kā viņa to sadalītu. “ Ekrānā bija viena dzīve, te cita,” bilst dzērbeniete.

Kādreiz, kad nobaroja un pārdeva bullēnu, varēja nopirkt, piemēram, mēbeles. Bija naudas maiņa, un ģimene par bullēnu saņēma piecus latus. “Bijām Cēsīs, satikām pazīstamu, viņš pastāstīja, ka esot atvests kondensētais piens, kaste maksā piecus eiro. Nopirkām un ilgi saldinājām dzīvi,” vēl kādu pārmaiņu laika dzīves ainu pastāsta Ingrīda. Labā atmiņā arī, kā tika pie grāmatas “Vējiem līdzi”. Bija izplatījusies ziņa, ka nākamajā rītā grāmatnīcā atvedīs. Tie, protams, bija nedaudz vairāk par desmit eksemplāriem. “ Vakarā aizgājām stāvēt rindā, nebijām pirmās, bet grāmatu dabūjām,” ar gandarījumu saka dzērbeniete un piebilst, ka vīram gan nepaveicies. Viņš Rīgā gribējis abonēt žurnālu “Za ruļom”. Uz ielas nakti    pavadījis, guļot uz matracīša, bet abonementu pietrūka.   

“Tagad to grūti saprast,” teic Ingrīda un piebilst, ka dažkārt aizdomājas, kas gan nav piedzīvots un cik daudz jau aizmirsies, jo aizvien jauni notikumi seko cits citam.  Viņa pastāsta, ka labā atmiņā, kā Atmodas laikā kaimiņu ģimene, abi bijuši jau cienījamos gados, dārzā katrā vagas galā nolikuši radio, lai tikai nepalaistu garām kādu vārdu.

Kad vienoto aptieku sistēmu likvidēja, Ingrīdai Siliņai bija sava aptieka, pēc tam vēl vairākus gadus nostrādāja aptiekā Taurenē. “Tagad, ieejot aptiekā, apjūku, raibs apkārt. Bet daudz ir pagastu, kuros nav aptiekas,” saka pensionētā farmaceite.

Tagad Ingrīdas un vīra Daiņa Tālivalža rūpes ir viņu māja “Aptieka” un mazbērni. Izaudzināti trīs bērni, kuriem dzīve Rīgā un Salacgrīvā. Ikvienam no astoņiem mazbērniem  vasaras saistās ar Dzērbeni.

Komentāri

  • Lora saka:

    ..gribas teikt
    Tikai vejiem lidz juusu dzive dejo lidz…cauri laikmetiem..un liktenlociem no pilsetas farmaceites lidz stradigai lauku sievai..ar dazadiem hobijiem….un ko tik dziivee nenakas iemacities…un nevilus gribas jautat pasam sev…kas tad es iisti esmu..jo esmu bijis dazadas videes un darbos…atbilde vienkarsi bagats cilveks.jo esmu izbaudijis krasnu dzivi..gan aptiekaa gan daliju darzaa..gan pie stellem gan kuutinaa pue lopiem…jautajums un kur tad bija vislabak.i..zskatad ka.visur ja darbs rada prieku…kaut gan padomju laikos tas nebija iisti novertets..jo zalu tejas bija janodod par kapeikam..daudz ko var uzinat no jusu stadsta ineresantu jaunakajam paaudzem par aizgajusajiem laikmetiem. Ingridai paldies par atklatibu un dzivestastu..tas bija jauks

  • Atbildēt

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

    Saistītie raksti

    Viens bez otra nevaram nekādi

    10:41
    21.11.2024
    30

    Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

    Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

    11:32
    20.11.2024
    17

    Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

    Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

    11:04
    18.11.2024
    18

    Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

    Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

    19:03
    16.11.2024
    29

    Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

    Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

    19:00
    16.11.2024
    26

    Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

    Forma izceļ sievišķību

    15:32
    13.11.2024
    96
    1

    Lāčplēša dienā zemessargi visā Latvijā uz savām darbavietām devās formas tērpā. Tādējādi godinot Brīvības cīņu varoņus, kuri nosargāja mūsu valsti pirms vairāk nekā simts gadiem, un apliecinot šodienas valsts sargu vadmotīvu – mana Latvija, mana atbildība! Zemessardzes 27. kājnieku bataljonā Cēsīs militārās prasmes apgūst arī sievietes. Par to, kāda bija viņu motivācija, pievienojoties zemessargiem, un […]

    Tautas balss

    Vai svarīgākā ir domes vadība

    11:01
    21.11.2024
    5
    J. raksta:

    “Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

    Sveiciens glābējiem un policistiem

    11:01
    21.11.2024
    4
    Seniore raksta:

    “Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

    Kur novilkt robežu

    11:39
    20.11.2024
    18
    Lasītāja raksta:

    “Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

    Pilsoniska atbildība

    11:39
    20.11.2024
    19
    M.N. raksta:

    “Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

    Nevar atrast tualetes

    14:54
    13.11.2024
    63
    Seniore no kaimiņu novada raksta:

    “Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

    Sludinājumi