Pirmdiena, 21. aprīlis
Vārda dienas: Marģers, Anastasija

"Esam te jauniešu dēļ"

Iveta Rozentāle
06:52
25.03.2025
135
Interv Tehn

Artūrs Sņegovičs. FOTO: publicitātes

Šodien (21.03.2025.) Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā notiek salidojums “Turpinājums”. Skola, kura ar šādu nosaukumu svin piecu gadu jubileju, sevī apvienojusi labāko no Priekuļu tehnikuma, kam aprit 115 gadi, Cēsu arodskolas, kurai aprit 105 gadi, Jāņmuižas Profesionālās vidusskolas un Ērgļu arodvidusskolas. “Druvas” saruna ar iestādes direktoru Artūru Sņegoviču par skolas darbu, apvienojot pārbaudītas vērtības izglītībā ar mūsdienu laikmeta būtiskām iezīmēm.

-Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā ir saplūdušas četras izglītības iestādes. Kas bija katras stiprā puse, ko tehnikums pārņēmis? Un ko radījis no jauna?

-Cēsu arodskolā tradicionāli ir bijuši galdnieki, viss, kas saistās ar mēbeļu galdniecību, un otra profesija, kas vienmēr bijusi, ir elektriķi. Abas tās turpinām – galdnieki mācās Cēsīs, elektriķi – Priekuļos. Priekuļu tehnikumā vienmēr stiprā puse ir bijusi lauksaimniecība, kas joprojām turpinās – mums ir jaunie agronomi, lauksaimniecības mehanizācijas tehniķi. Turklāt šo profesiju apgūst ne tikai jaunieši, bet katru gadu arī pieaugušie. Vēl Priekuļos vienmēr ir bijuši automehāniķi, kas arvien mācās tepat. No Jāņ­muižas nāca lauksaimniecība un pavāri. No Ērgļiem – pamats namdariem un apdares darbu strādniekiem. Bet namdari ir profesija, ko varēja apgūt arī Cēsīs. Būtībā vairākas profesijas šajās skolās pārklājās. Cēsīs un Prie­kuļos mācījās programmētāji, un šobrīd IT nozare tehnikumā ir ļoti attīstījusies. Jauna profesija, ko varēja sākt apgūt pie mums, bija apģērbu dizains, pēdējos gados ļoti attīstījusies būvniecības nozare.

Profesiju klāsts ir ļoti plašs un stabils, pie tā strādājam un attīstām. Pēc valsts prognozēm būvniecība ir vispieprasītākā, tur būs nepieciešami darbinieki, bet arī pārējās nozarēs audzēkņi apgūst pieprasītas profesijas.

-Tehnikums seko līdzi tendencēm. Vai jauniešu iecienītākās profesijas ir arī tās, kas valstī ir visvajadzīgākās?

-Mums ir uzņemšanas plāns, ko piešķir Izglītības un zinātnes ministrija, un tas tiek veidots pēc prognozēm, ko iesniedz Ekono­mikas ministrija. Viņi prognozē, kurās profesijās nākamajos piecos gados būs lielākais darbaspēka trūkums. Mēs apzināmies savus resursus – materiāli tehnisko bāzi un, pats būtiskākais, pedagogus. Ja šajās nozarēs varam piedāvāt kvalitatīvu izglītības saturu un programmu, to darām.

Jāteic, jaunieši vēlas mācīties to, kas gluži nesakrīt ar tautsaimniecībā vajadzīgo. Pēdējos gados izteikti populārākā profesija ir arhitektūras tehniķi, lai tālāk mācītos par arhitektiem. Un otra ļoti populāra profesija ir apģērbu dizains. Vēl redzam, ka ļoti pieprasīta ir automehāniķu programma. Te gan jāteic, ka dažkārt par profesiju ir maldīgs priekšstats. Tas, ka jaunietim patīk auto, nenozīmē, ka viņš noteikti būs labs automehāniķis. Ļoti līdzīga situācija ir IT nozarē. Vēl gana populāra ir lauksaimniecības mehanizācijas tehniķa profesija. Mazāk izvēlas jauno agronomu specialitāti, to parasti apgūst jaunieši, kuri nāk no zemnieku saimniecībām.

-Ir tradīcijas, kas iepriekš izglītības iestādēs bija ļoti populāras, piemēram, Jāņmuižā un Priekuļu tehnikumā aršanas sacensības. Kādas tradīcijas arvien tiek uzturētas?

-Tas viss ir plūstoši. Aršanas sacensības vēl joprojām notiek, tās rīko mūsu sadraudzības skola Igaunijā, katru gadu tajās piedalāmies, rudenī ieguvām arī godalgotas vietas. Arī paši organizējam konkursus. Viens ir mēbeļu gald­niecībā, ir arī konkurss “Lauku saimnieks”. Tikko aizvadīta matemātikas diena jeb π diena. Pavāri rīko gan savus konkursus, gan plašākus, kur piedalīties aicina citas skolas, jo par nozarēm, kurās kā izglītības iestāde esam vadošie, rūpējamies vēl papildus.

Bet mēs atzīmējam arī Lāčplēša dienu, svinam Halovīnu, Valentī­na dienu un citus svētkus. Mums ir spēcīga pašpārvalde, uzticamies jauniešiem, viņi organizē svētkus, mēs, pieaugušie, tikai palīdzam, kur nepieciešams. To varēs redzēt arī salidojumā, uz skatuves būs paši audzēkņi, vadīs pasākumu, turklāt tā nebūs viņu pirmā pieredze. Arī tā ir daļa no mācīšanās, un, iespējams, reiz redzēsim, ka kāds no mūsu audzēkņiem vada “Koru karus” vai kādu citu šovu.

-Mūsdienās tehnoloģijas maina profesijas. Vai var teikt, ka lauksaimniecība ir viena no tām, kur tehnoloģiju dēļ vērojamas lielas pārmaiņas?

-Tehnoloģijas ievieš pārmaiņas visās profesijās, protams, arī lauksaimniecībā. Šobrīd ļoti daudz var darīt attālināti un ar tehnoloģiju palīdzību. Attālināti var vadīt tehniku uz lauka, roboti ravē zemenes, laistīšana ir mehanizēta, droni lido, fiksē situāciju, apputeksnē augus. Tāpēc vajadzīgs daudz mazāk cilvēku darbā nekā agrāk. Jautājums, protams, cik lielas un modernas ir mūsu saimniecības, jo visas tehnoloģijas, lai arī ilgtermiņā atmaksājas, maksā dārgi.

Izmaiņas lauksaimniecībā at­spo­guļojas arī mācību programmā, braucam uz modernām saimniecībām, redzam, kā strādā ar jaunām iekārtām, datoriem, programmām, jaunieši mācās uz vietas saimniecībās. Mums ir laba sadarbība ar “Kliģenu”, arī Āraišu dārzniecību. Lielākā mācību daļa profesionālajās izglītības iestādēs notiek caur praksi, turklāt ne tikai Latvijā, arī ārzemēs. Mums ir datu bāze ar vairāk nekā 900 uzņēmumiem, sadarbības partneriem, ar kuriem nodrošinām prakses, kā arī lekcijas, pieredzes apmaiņas braucienus. Mums ir brīnišķīga sadarbība ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru, Agroresursu un ekonomikas institūtu, iesaistāmies arī viņu rīkotajos pasākumos.

-Piecus gadus skola nes Vid­zemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma vārdu. Kādreiz pres­ti­ži bija mācīties Priekuļu Lauksaimniecības tehnikumā, Cēsu arodvidusskolā. Kā ir jaun­izveidotajā tehnikumā?

-Prestižs, protams, ir relatīvs jēdziens, jo to nekā nevaram izmērīt. Atceros, 2019. gadā, kad tika lemts par skolas nosaukuma maiņu, bija liela neskaidrība, kā būs tālāk. Bet, tā kā pēdējos piecos gados izglītojamo skaits ir palielinājies par vairāk kā 300, tas nozīmē, ka skola turpina saglabāt savu labo slavu un skolēni pēc devītās klases beigšanas izvēlas tehnikumu kā vietu, kur tālāk mācīties. Šogad pirmajā kursā audzēkņi ir no 117 skolām. Turklāt lielākā daļa tiešām ir no Vidzemes, no tiem viena trešdaļa tieši no Cēsu novada. Saprotams, ka jaunieši šajā vecumā mēģina izvēlēties skolu, kas ir tuvāk dzīvesvietai.

Varbūt tiem, kuri senāk te mācījušies, nepatīk tagadējais skolas vārds, bet esošie jaunieši nepie­šķir tik lielu nozīmi nosaukumam. Viņiem ir svarīgi, kas te notiek un kāds ir kolektīvs, kāda atmosfēra, mācību vide, mācību kvalitāte stundās, materiāli tehniskā bāze. Un arī šobrīd absolventi sniedz ļoti pozitīvas atsauksmes par skolu. Mēs dodam audzēkņiem visas iespējas, jautājums, cik katrs no tā paņem. Daļa atkrīt, jo prasības ir nopietnas un mācības nav vieglas. Mācību laikā audzēkņiem ir iespēja iegūt stipendiju, kā arī, ja jaunietis sevi parāda praksē vai konkursos, darba devējs viņu jau tad pamana un pēc absolvēšanas labprāt pieņems darbā. Jaunie­šiem, kuri grib un mācās labi, noteikti priekšā ir ļoti labs ceļš, labi atalgots un interesants darbs.

-Jauno profesionāļu meistarības konkursā “SkillsLatvija” audzēkņi popularizē skolas vārdu. Kas vēl nes skolas labo vārdu un slavu?

-Mēs radām iespējas un vidi sasniegumiem. “SkillsLatvija” ir kā ķirsītis uz kūkas, kur, pateicoties audzēkņa paša vēlmei un neatlaidībai, kā arī skolotāja ieguldītajam papildu darbam, mūsu audzēkņi parāda izcilus rezultātus. Esam tiešām lepni, ka mūsējie šogad astoņos prasmju konkursos izvirzījās finālā, turklāt trīs no viņiem ir pirmā kursa audzēkņi, kas ir kaut kas nebijis.

Bet skolā ļoti aktīva ir arī sporta dzīve. Mūsu sarunas laikā sporta zālē aizrit florbola spēle pret Ogri, kas ir daļa no AMI centra rīkotajām sacensībām profesionālo skolu jauniešiem. Sa­censībās dažādos sporta veidos mūsu audzēkņi gūst ļoti labus rezultātus. Tehni­kumā vispār ir ļoti daudz sporta – basketbols, futbols, florbols, volejbols, vingrošana. Es pats ar jauniešiem braucu spēlēt galda tenisu. Tāpat ir tautas deju kolektīvs “Virpulis”, no kura ir izaudzis “Zelta virpulis”, kur dejo absolventi. Ir arī pūtēju orķestris, gatavojamies Dziesmu un deju svētkiem. Vēlamies kori, bet līdz šim nav izdevies atrast diriģentu. Tā kā ap 600 jauniešu dzīvo dienesta viesnīcā, cenšamies radīt iespējas, lai viņi būtu nodarbināti. Mums ir arī pavāru pulciņš, dienesta viesnīcā ir filmu vakari, spēļu vakari, vienu vārdu sakot, dzīve kūsā.

-Salidojuma nosaukums ir “Turpinājums”.

-Jā, jo skola ir visa iepriekšējā turpinājums. Ļoti ceru, ka uz salidojumu ieradīsies daudz absolventu, kas arī redzēs, ka nekas nav pazudis, ka viss turpinās, varēs apskatīt gan vēsturiskās, gan jaun­uzceltās skolas ēkas.
Esmu pārliecināts, ka ejam pareizā virzienā. Un pamatu pamats tam, protams, ir cilvēki – skolotāji, tehniskie darbinieki. Mūsu komanda ir izaugusi, tā dara visu labāko, lai jauniešiem patiktu pie mums mācīties. Komanda, kas tehnikumā strādā, saprot, ka esam te jauniešu dēļ. Vecāki mums viņus ir uzticējuši, un mēs par viņiem arī rūpējamies, veidojot atbilstošu vidi, apstākļus un piedāvājot labāko izglītību un ārpusskolas dzīvi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vokur atvērts jauns bārs!

09:11
13.04.2025
605

Marta sākumā Cēsu vecpilsētā durvis vēra kafejnīca ar intriģējošu nosaukumu – “Vokur” . Ieceri izsapņoja un ar domubiedru atbalstu īstenoja mākslinieki Andra Gloka un Pēteris Ločmelis. “Ideja par savu bāru, kas būtu kas vairāk nekā tikai bārs, mani nodarbināja krietnu laiku, kādā sarunā ar Pēteri atklājās, ka arī viņam ir šāda doma. Kāpēc to nedarīt […]

Piebalgas pakalnos der bioloģiskā saimniekošana

08:08
12.04.2025
48

Jaunpiebalgas “Jaunskanuļos” mostas pavasaris un līdz ar dzērvju kliedzieniem pakalnos sākas kārtējais darba cēliens. “Pagājušais gads bija ļoti sarežģīts, iepriekšējais arī. Ja par kilogramu piena var saņemt ap 50 centiem, ar to var dzīvot. Spēk­barība nav kļuvusi dārgāka,    degvielas cena stabila. Pērnruden gaļas cena ļoti palielinājusies, nopirkt govis tagad ir dārgi,” situ­āciju saimniekošanā vērtē […]

Arī daudzdzīvokļu namā katram jājūtas ērti

07:33
09.04.2025
100

Lenču ielas 42.nama pagalmā Cēsīs zied krokusi, zilsniedzītes, mostas tulpes, narcises. Pie ziedu paklājiem gribas pakavēties, papriecēt acis, piesēst uz soliņiem. Skaista māja, sakopts, ziedošs pagalms – tas ir iedzīvotāju pašu, īpaši mājas vecākās Dzintras Grieznes, paveiktais. Pašvaldība vairākkārt novērtējusi, kā tiek uzturēta un sakopta mājas apkārtne. “Tā ir mūsu māja, kāda tā ir, kā […]

Rūpes par Cēsu klīnikas stabilitāti un attīstību

06:21
08.04.2025
240

Cēsu klīnikā gandrīz gadu galvenā ārsta amatu pilda Anatolijs Ahmetovs. Saruna ar ārstu par ceļu uz Cēsu klīniku un ikdienas darbu amatā. -Kā ceļš atveda līdz Cēsīm? -Esmu dzimis Cēsīs, pat šajā slimnīcā. Kā nonācu tieši Cēsu klīnikā? Tas ir daudz dažādu faktoru, notikumu virknējums, jo tad, kad redzēju, ka slimnīca meklē galveno ārstu, pats […]

Seklas tēmas un tukši joki par neko neuzrunā

06:19
04.04.2025
58
2

Komiķis Rihards Čerkovskis joko par tēmām, kas cilvēkiem ir līdz kaulam pazīstamas – sievietes un vīrieša attiecībām, bērnu audzināšanu un arī šogad aktuālo tēmu – vēlēšanām. Nedēļas izskaņā arī cēsnieki varēja izbaudīt mākslinieka stāv­izrādi “Patiesība par bērnu audzināšanu 2”, kuras mērķis ir sniegt atbalstu visiem, kuri ikdienā saskaras ar dažādām grūtībām bērnu audzināšanas jautājumos. “Druva” […]

Aizrauj mūžam jaunais džezs

07:34
30.03.2025
85

Ik gadu 30. aprīlī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā džeza diena. Tās mērķis ir novērtēt  džeza mūzikas lielo ietekmi un veicināt starpkultūru dialogu. Džezs, kura sākumu datē ar pagājušā gadsimta 20.gadiem, simts gados no izklaides žanra attīstījies par plaša diapazona mūziku, kas ietekmējis daudzus populārās un akadēmiskās mūzikas žanrus. Jau sesto gadu savu džeza lasījumu […]

Tautas balss

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
17
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
17
28
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
15
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
20
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
22
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Sludinājumi