Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Ēdienu gatavošanā nav mazsvarīgu sīkumu

Jānis Gabrāns
06:09
05.05.2023
63
Skolotaja Daiga 2

Paēdis cilvēks ir laimīgs cilvēks, jo īpaši, ja garšīgi paēdis. Ejot uz kafejnīcām, restorāniem, vienmēr gribam, lai ēdiens būtu garšīgs, kvalitatīvs, labi servēts, lai viesmīļi mūs ap­kalpotu pēc augstākajiem standartiem. Taču meistars no debesīm nekrīt, šīs prasmes jāiemācās, un tas iespējams Vi­d­zemes Tehno­lo­ģiju un dizaina tehnikumā. Sko­lotāja Daiga Zelča – Ločmele ir ar lielu pieredzi, jo topošos pavārus amatā ievadījusi jau Jāņ­muižas profesionālās vidusskolas laikā.

– Ko nozīmē – būt labam pavāram?

– Pirmkārt, viņam jāgrib gatavot! Mēs taču paši sakām, ja ēdiens gatavots ar mīlestību, tas būs sajūtams katrā kumosā. Ja pavārs strādās ar attieksmi, ka kaut kas taču jādara ir, to uzreiz varēs just ēdienā.

Labam pavāram jābūt radošam, jāprot pasniegt ēdienu, jo mēs taču vispirms ēdam ar acīm. Pa­tie­sībā ēdienu gatavošanā, pasniegšanā nav mazsvarīgu sīkumu.

– Lai kļūtu par labu pavāru, nepieciešams talants vai to var iemācīties?

– Iemācīties var daudz, bet domāju, talantam vajadzētu būt noteikti. Tā ir gandrīz ikvienā profesijā. Iemācīt pamatu var katram, bet tas, kuram ir talants, gūs labākus rezultātus. Tiem, kuri gatavo ar mīlestību, parasti arī ir talants.

– Vai ar savu pieredzi varat ātri izvērtēt, no kura audzēkņa izaugs amata pratējs?

– Patiesībā jau pēc pirmās reizes, kad jaunieti redzu darbojamies virtuvē, varu samērā droši pateikt, vai izveidosies labs pavārs. Pro­tams, ir situācijas, kad sākumā nodomāju, nekā nebūs, bet jaunietis atveras, un tad ir patiess prieks un gandarījums. Taču ir arī vilšanās, kad lieku uz kādu lielas cerības, jo viņam padodas, ir talants, bet rezultāts neseko, jo pašam nav intereses, vēlmes attīstīties.
Es vienmēr gaidu to dzirkstelīti, lai acis mirdz uz izvēlēto profesiju. Kad redzu, ka stundās uzmanīgi klausās, nāk ar iniciatīvu, grib zināt, darboties, itin droši var teikt – būs labs pavārs!

– Vai gadās, ka jāsāk visu mācīt no nulles?

– Liela daļa jau no pamatskolas atnāk, neko nezinot. Es viņus saprotu, pati savulaik tāda biju, kad iestājos Smiltenes tehnikumā. Man patika cept cepumus, bet ar gaļu nebiju strādājusi nemaz, visu nācās apgūt. Bet tikai mācoties, praktizējoties, darbojoties katrs veidojas.
Protams, ir audzēkņi, kuri jau vasarās strādājuši sabiedriskajā ēdināšanā. Mani nedaudz izbrīna, ka tādus bērnus ņem šādā darbā. Saprotu, pavāru darba tirgū trūkst, cilvēki vajadzīgi, ja bērns gatavs darīt, viņu ņem par pavāra palīgu. Šie jaunieši jau kaut ko no visa saprot.

– Vai jaunieši apzinās, ka pavāra darbs ir smags?

– Nezinu, bet redzu, ka viņiem ir grūti, ātri piekūst. Tad domāju, kas ar šiem jauniešiem notiks darba tirgū? Cik produktīvi spēs strādāt?

Tikko biju pieredzes apmaiņā Austrijā, prātā palika projektu vadītājas, kura bija no Lietuvas, teiktais – audziniet bērnus, radiniet viņus pie darba, jo viņi maksās jums pensiju! Patiesībā viedi vārdi.
Bērni tiešām šobrīd ir tādi nevarīgi, tajā vaino pandēmiju, bet mēs taču visi gājām tai cauri. Ko tagad darīt, sēdēt un visās grūtībās vainot pandēmiju?

Gribu vēl piebilst, ka pavāra darbs ir ne tikai fiziski smags, bet arī ļoti atbildīgs. Patiesībā par atbildību stundās daudz runājam. Bieži ir situācijas, ka sākas nodarbība, bet visu audzēkņu nav, kāds aizgulējies, citam autobuss kavējies, kāds vispār izdomājis nenākt. Tad jautāju, ko jūs darīsiet, nonākot uzņēmumā, kur katru dienu jābūt noteiktā laikā darbā?

– Mācāt jauniešus samērā sen. Vai tie, kuri mācījās vēl Jāņ­muižas profesionālajā skolā, bija citādi nekā tagadējie jaunieši?

– Sāksim ar to, ka Jāņmuižā pavāru specialitātē bija kārtīgs konkurss, pilnas grupas, tagad uzņemam mazāk. Cik saprotu, šogad ļaus uzņemt vairāk, jo ir interese par šīs profesijas apguvi. Daudz pie tā strādājam, prezentējam sevi publiskos pasākumos, bērniem tas patīk. Ik pa laikam atveram pop-up restorāniņus, uz kuriem var nākt skolas darbinieki. Jaunieši paši visu dara, vieni gatavo, citi darbojas kā viesmīļi, un tā ir nenovērtējama pieredze.

Ja salīdzinām, kādi bērni bija agrāk un tagad, šobrīd viņi ir drošāki. Tādus vienas dienas restorānus rīkojām jau Jāņmuižas laikā, bet bērni baidījās, lielākā problēma bija viņus tam pierunāt. Tagad, ja pasaka, ka būs restorāns, vajadzēs viesmīļus, jaunieši uzreiz piesakās.

Vēl kāda lieta, kas nav īsti saprotama. Jaunietis dodas praksē pēc 2.kursa, redzu, ka viņam vēl īsti nekas neizdodas, bet viņš jautā, cik man par to maksās. Tad gan kļūstu skarba. Saku, par ko tev maksāt? Kādu ieguldījumu esi devis? Ja gribi samaksu, uzņēmumam no tevis jābūt kādam ieguvumam, bet jaunieši nekautrējas prasīt samaksu jau par to, ka viņš tur aizgājis. Viņi sāk ar to – cik man par to maksās. Kas tas ir – pašpārliecinātība, drosme? Es nezinu!

– Pati, ejot uz kafejnīcu, restorānu, droši vien pievēršat uzmanību pasniegšanai, garšai, sastāvdaļām, kvalitātei, visam.

– Jā, tā ir profesijas “slimība”, bet ne jau pavāri tādi vienīgie. Taču es cenšos uzreiz saprast visus apstākļus, kā ēdiens tapis, kādi produkti izmantoti, kāda ir produktu sagāde.
Atzīšos, mani pārsteidz, ja ēdināšanas uzņēmumus dažkārt atver cilvēki, kuri nav to mācījušies, pirms tam nav pat kādā strādājuši. Es, piemēram, nevaru atvērt autoservisu, jo neko no mašīnām nesaprotu. Sabiedriskajā ēdināšanā tā notiek, bet reti ir veiksmīgs rezultāts, jo, kā jau minēju, nav mazsvarīgu sīkumu. Jāzina, kādus produktus pirkt, cik pirkt, jo produktiem ir derīguma termiņš. Lai ēdiens būtu kvalitatīvs, vajadzīgi vienmēr svaigi produkti.

Tas, ka cilvēkam ir nauda, lai atvērtu restorānu, vēl negarantē rezultātu. Jo bieži vien viņa galvenais uzstādījums, lai uzņēmums pel­nītu, un viņš liek šefpavāram taupīt, pirkt lētākus produktus, bet tas taču ietekmē rezultātu. Pelnīt varēs tikai tad, ja ēdiens būs garšīgs, ja cilvēki tur gribēs iet atkal un atkal, nevis atnāks vienu reizi, vilsies un vairs kāju nespers. Atvērt restorānu ir viegli, svarīgi noturēt ilgtermiņā.

– Vai Latvijā ejam līdzi pasaules modei ēdināšanas jomā?

– Jā, un te liels nopelns pienākas Mārtiņam Rītiņam, kurš savulaik to pasauli atveda uz Latviju. Ta­gad ēdināšana mums labā līmenī, uz Latviju brauc gastronomijas    tū­rismā. Arī pašai patīk kaut kur aizbraukt, aiziet uz    vietējo restorānu, lai varu salīdzināt ar Latviju. Tas ļauj secināt, ka Latvijā ēdienu gatavošana ir ļoti augstā līmenī, arī tepat Cēsīs. Ir garšīgi, smalki, ir vietas, ko droši varu ieteikt citiem.
Esot ārzemēs, vienmēr cenšos pasūtīt kādu nebaudītu ēdienu, pat nezināmu, dažkārt gan ar to iebraucu auzās, bet man gribas pagaršot to atšķirīgo. Man patīk izmēģināt ko jaunu, eksperimentēt, un to gaidu arī no audzēkņiem.

– Garšas sajūtas cilvēkiem ir atšķirīgas. Pavāram laikam sva­rīgi prast ieturēt kaut kādu neitralitāti – nepārsālīt, nepārsaldināt.

– Tāpēc audzēkņiem vienmēr saku, ka labāk, piemēram, sāli pielikt mazāk, lai ēdējs, kurš vēlas sāļāku, pievieno to pats, bet atņemt to, kā par daudz, nevaram. Protams, ir paņēmieni, kā mēģināt glābt, ja sāls iesprucis mazliet par daudz, bet, ja nav glābjams, jālej ārā, klientam dot nevar! Tāpēc labāk ar garšvielām nepārspīlēt,    jo uz galda taču ir to komplekts.
Ar garšas izjūtu un gatavošanas prasmi ir interesanti. Ik pa laikam audzēkņiem sarīkoju kādu eksperimentu. Piemēram, ja tēma ir “Zu­pas”, kādu dienu visi audzēkņi gatavo vienu zupu. Ir Mines­tro­nes zupa, kurā ir daudz sastāvdaļu – nūdeles, visu veidu dārzeņi. Visiem audzēkņiem ir vienāda recepte, visiem vienādi produkti, bet rezultātā nav divu vienādu zupu, katram tā ir kaut nedaudz atšķirīga.

– Šefpavāri pārsvarā ir vīrieši, kāpēc?

– Jautāju par to Mārim Janso­nam, viņš skaidroja, ka, pirmkārt, vīrietim ir vairāk spēka, jo tas ir fizisks darbs, jācilā katli, daudz kas cits. Otrkārt, vīrietis tik daudz nepārdzīvos, ja kas neizdosies. Viņš izmetīs ārā un gatavos no jauna, bet sieviete tomēr centīsies kaut ko glābt.

Patiesībā virtuve ir samērā skarba vide, ja skatāmies pasaules labāko restorānu pieredzi, tur ne ar vienu neauklējas. Arī mani bijušie audzēkņi, kuri strādājuši restorānos citviet pasaulē, saka, ka nav viegli, ja kas nebūs, kā vajag, sekas var būt smagas un sāpīgas.

– Vai pašai pēc dienas, kas pavadīta, stāstot par ēdienu, mājās vēl gribas gatavot?

– Man patīk! Īpaši, ja ciemos brauc meitas ģimene, tad cenšos īpaši. Patīk gatavot uzkodas, uzcept kūku, gatavoju zupas. Man kaut kā neapnīk!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
65

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
656

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi