Svētdiena, 5. janvāris
Vārda dienas: Spodra, Ilva, Ilvita

Dzīvesprieks ir vērtība

Sarmīte Feldmane
23:45
23.03.2023
75
Laima Terauda 2 Copy 1

Cēsniece Laima Tērauda visu mūžu bijusi smaidīga, enerģiska, laipna.

“Ļoti gaidu ciemiņus. Man pietrūkst sabiedrības, gribas būt cilvēkos, aiziet uz kādu pasākumu, teātra izrādi,” viņa saka un klusi piebilst: “Esmu tāda pati, kāda biju agrāk. Tikai vienai kājai ir protēze un to, ko varēju agrāk izdarīt, tagad tikai ar prātu izdomāt.” Dzīvespriecīgajai un uzņēmīgajai Laimai neviens nepateiks, ka viņai gada nogalē būs jau 85 gadi. “Visi saka, ka tik daudz nav, tas labi. Enerģijas man visu mūžu bijis pārpārēm,” atsmej Laima.

 Arī bērnībā saulīte ne vienmēr silda  

Laimas dzimtā puse ir Sigulda, pēc tam ģimene dzīvoja Jūrmalā, tad pārcēlās uz tēva dzimto Raiskumu.    “Tēvs bija saimniecisks. Gan Siguldā Rakstnieku pilī, gan Jūrmalā bērnu namā bija saimnieciskais vadītājs. Kolhozā brigadieris. Mamma bija mediķe, bet kolhozā strādāja kantorī,” stāsta Laima un uzsver: “Esmu tēva meita. Viņš bija izdarīgs, visu prata. Spēlēja dažādus instrumentus, dziedāja, dancoja.”

Ar sirsnību Laima atceras mācības Cēsu 2.pamatskolā. “Dzī­voju internātā. Direktors Švinka    vakaros mācīja par pieklājību, ļāva darboties laboratorijā, kas bija pilna ar mēģenēm, stāstīja par dabu. Viņa sieva man bija klases audzinātāja. Valdīja ģimeniska gaisotne. Bieži vien vēlāk pazīstamā diriģente Līga Priedīte sēdās pie klavierēm, es dziedāju,” jaukās atmiņās kavējas cēsniece.

Tad sekoja mācības vidusskolā, to diemžēl neizdevās pabeigt.    “Man neveicās ar ķīmijas skolotāju. No ķīmijas neko nesapratu. Kā var būt, ka māk lasīt, rēķināt, bet nevar atcerēties CO, Zn, Ca? Citi skolotāji slavēja, ka esmu gudra, bet ar ķīmiju un skolotāju nesa­pratos, stundās nācās paciest dažādus pazemojumus,” atklāj Laima. 10.klasē viņa vidusskolu pameta.

Iznāca ne tā, kā gribējās

Laima atgriezās pie vecākiem. Strādāja kolhozā gan lauku brigādē, gan citus darbus. Viņa atzīst, ka Raiskumā dzīvei nebijis ne vainas. Raiskuma pilī, toreiz Meža skolā, katru nedēļas nogali bija balles. “Cik tad varēju nopelnīt? Tēvs bija atbalsts, savu reizi iedeva naudu kaprona zeķēm, kas tik ātri plīsa. Man patika būt cilvēkos. Toreiz jau nebija tā kā tagad – tikko satiec puisi, pogā tik podziņas vaļā. Ja puisis nobučoja, tas jau kaut ko nozīmēja, ” ar smaidu tikumus vērtē    Laima.

Drīz vien viņa saprata, ka negrib dzīvot laukos. “Mani vilka teātri, kultūras dzīve,” atzīst Laima. No bērnības Siguldā viņa draudzējās ar Alni, kura ģimenē regulāri ciemojās, kopā gāja uz koncertiem, izrādēm. Laima pasmaida, acīs skumjas: “Redzēju citu dzīvi nekā laukos. Liktenis nebija lēmis mums ar Alni būt kopā. Laikam jau tomēr ne liktenis, bet mana mamma.”

Tolaik    Raiskumā no izsūtījuma atgriezās Jānis Tērauds, Laima viņam bija iepatikusies.       Mam­mai Jānis bija pa prātam, bet Laima atteica vienreiz, otrreiz. “Mamma gribēja, lai palieku laukos, būs sava saimniecība, Jānim krūtis pilnas    ar medaļām par labu darbu, būs kolhozā traktorists,    un mums būs viss,” atmiņās kavējas Laima. Kaut domas un sirds pretojās, mammas uzstājība, pierunāšana paveica savu. “No Aļņa ilgu laiku nesaņēmu vēstules, rakstīju viņam, atbildes nebija. Apprecējos ar Jāni un tikai vēlāk uzzināju, ka mamma Aļņa vēstules bija slēpusi. Bez mīlestības apprecējos. Pazaudēju laimi, ko visu mūžu nožēloju,” stāsta Laima.

Darba mūžs rūpnīcā

Cēsīs cēla autoremonta rūpnīcu, Laimai izdevās pierunāt Jāni pārcelties. Viņš bija labs speci­ālists, mācēja krievu valodu un kļuva par brigadieri. Laimu pieņēma darbā par uzskaitvedi, vēlāk    viņa kļuva par grāmatvedi.

“Kantorī bijām tikai divas latvietes, pārējās krievietes. Sāku­mā strādnieki bija gandrīz tikai iebraucēji. Vēlāk brauca jau viņu radi.   Bija ap tūkstotis strādnieku, strādāja trīs maiņās. Viss bija tikai krievu valodā, pasūtījumi    no visas Padomju Sa­vie­­nības. Valdīja krievu darba tikums – turpat strādāja un dzēra, atlaidās uz dīvāniņa. Krievi ir enerģiskāki, latvieši pakļāvās. Šņabītis daudz ļauna nodarīja, meitenes dzēra tāpat kā puiši. Mans Tērauds varēja nedēļu nenākt mājās,” atmiņās kavējas Laima un atzīst: “Tāda dzīve bija daudzās ģimenēs. Kādu laiku piecietu, bija kauns, ka vīrs iet pie citas, arī palikt vienai ar diviem bērniem. Pamazām saliku viņa mantas, kad    bērni jau vairs nebija tik mazi. Vīram dzīvē galvenais darbs un sievietes. Tā nebija laimīga laulība. Bet man ir izaugusi brīnišķīga meita un dēls.”

Līdztekus darbam grāmatvedībā Laima bija gan arodbiedrības un    sanitārās kopas vadītāja, gan ilgus gadus arī kultūras dzīves organizētāja rūpnīcā. “Rīkojām balles. Modē bija somu pirtis, kur svinējām jubilejas, uzņēmām viesus no visas Savienības. Rūpnīcā bija jauktais ansamblis, orķestris, daudz tika veltīts sportam. Algas bija samērā labas, braucām ekskursijās pa visu Padomju Savie­nību,” atmiņās kavējas    autoremonta rūpnīcas darbiniece un piebilst: “Maz esam palikuši. Vēlā­kos gados ienāca jaunie speciālisti – latvieši. Vide lēnām mainījās. Rūpnīcā varējām no kniepadatas līdz lidmašīnai izgatavot.”

Laima atzīst, ka viņai  pēc 32 gadu darba rūpnīcā palaimējās aiziet pensijā pirms privatizācijas. “Par to bagātību, ko izsaimniekoja, grūti runāt,” saka cēsniece.

Dziedāt un sagādāt prieku

Kad bērni bija paaugušies, Laima gribēja dziedāt korī.  “Aiz­gāju uz “Vidzemi”, pārbaudē tā nobijos, ka nevarēju padziedāt, mani    nepieņēma. Pēc gada koriste Olga Radziņa aizlika labu vārdu,  diriģents Cintiņš pat nepārbaudīja, kā dziedu, pieņēma korī,” ar šķelmīgumu balsī atceras Laima.

Ar koriem viņai saistās gadu desmiti.    Kad sadzīves pakalpojumu kombinātā tika veidots koris “Wenden”, viņa iesaistījās tā organizēšanā. Kad Līga Priedīte sāka vadīt “Ābeli”, aicināja uz savu kori. Kādu laiku Laima dziedāja gan “Wenden”, gan Ābelē”.

“Cik Dziesmu svētkos esmu bijusi, jāskaita. Pēdējos vairs nebiju, grūti estrādē nostāvēt,” teic ­ilggadējā koriste un uzsver: “Dzie­smu svētki ir kas personisks. Esi mācījies dziesmas un vari parādīt, ka ar tām māki aizraut citus, ka esi kas īpašs. Un esi lepns! Kad uzvelc tautastērpu, jūties citāds. Dziesmu­svēt­kus izdzīvo sirdī. Tas ir laimes mirklis, atgriezīsies mājās, būs, ko atcerēties. Arī satikšanās, skatieni, kopā būšana, kas nav jāzina ne sievai, ne vīram.”

Kultūra visu mūžu Laimai bijusi ikdienas nepieciešamība. Kādā pasākumā viņa iepazinās ar valmierieti Jāni, kurš nu jau daudzus gadus ir domubiedrs, draugs, ar kuru kopā apmeklēti koncerti, izrādes. Viņš aizvien brauc ciemos.

Katrā dienā ir kas vērtīgs

Jau būdama pensijā, Laima ilgus gadus strādāja par apdrošinātāju, darīja vēl citus darbus.  Ne tikai dziedāja korī, arī aktīvi darbojās gan pensionāru biedrībā, gan Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrības Cēsu nodaļā. “Man enerģijas un ideju netrūka,” viņa atzīst.

Laima visu mūžu savu dzīvi, kā tagad teiktu,  dokumentējusi. Sak­rāts daudz fotogrāfiju par darba gaitām, prieka brīžiem ar domubiedriem. Viņai ir daudzas gada­grāmatas, kurās ikdienas vērojumi, avīžu izgriezumi, fotogrāfijas, kas ataino tobrīd svarīgo. “Tagad šķirstu, parunājos ar pazīstamiem cilvēkiem, atceros, ko kopā darījām,” Laima klusi saka.

“56 gadus dzīvoju šajā mājā. Te bija betona sienas, kad ienācām. Pēc nedēļas piedzima meita. Viss pašas gādāts, jo vīram    neko nevajadzēja. Atceros, kā nopirkām pirmo radio “Sakta”. Ar bērniem klausījāmies mūziku, skatījāmies uz zaļo lampiņu un priecājāmies,” atmiņās kavējas Laima un atklāj, ka izaudzināt bērnus un pašai vienmēr būt elegantai palīdzējis krusttēvs. “Tēva brālis bija Ame­rikā,   sūtīja apģērbu un dolārus. Man bija skaistākas kleitas nekā citām,” ar smaidu teic Laima.

Un mainās viss

Dzīve    enerģiskajai un dzīvespriecīgajai Laimai uzlika pārbaudījumu, kādu viņa nenovēl nevienam. Uz dīvāna malas zem ceļgala uzsita pavisam mazu brūci. Nepievērsa uzmanību. Bija va­­­­sara, neapsaitēja, gāja peldēties.

“Ar vēnām bija problēmas, pabraucu ar riteni, un bija labi, kram­­­­­pji kājas nerāva, nesāpēja. Bet brūce kļuva lielāka. Viena paziņa ieteica uzlikt kādu lapiņu, cita pasmērēt ar smērīti, gan pāries.
Izlasīju, ka Rīgā ir mags, kurš var izārstēt visu. Aiz­braucu. Viņa kabinets kā indiešu celle, vienā zeltā, skulptūras un vīraks, uguņi, jutos kā pasakā. Stūrī liels akvārijs, tajā čūska, tā viņa talismans. Pašam pir­k­stos zelta gredzeni, skatījos kā brīnumā. Viņš kaut ko stāstīja, prasīja, vai kļūst silti. Ne man silti, ne auksti.    Piecas reizes izbraukāju. Līdz meita pārliecināja, ka nav taču nekāda labuma. Tad aizgāju pie ārsta.

Sekoja vēnu operācija, bija cerība, ka caurums sadzīs. Bet tas kļuva tikai lielāks, bija jau kā dūre. Kāja sāka sāpēt aizvien vairāk.    Dzēru zāles pret sāpēm, apstrādāt brūci uz māju nāca māsiņa.    Laiks gāja, labāk nekļuva, tad atbrauca dēls un brīnījās, ka dzīvoklī smird pēc puvekļiem. Pārska­tījām, nekā nav. Izrādījās, mana kāja. Viņš sarunāja    dakteri Rīgā, Traumatoloģijas slimnīcā. Bija četras operācijas, bet pušums pletās aizvien straujāk, mainīja krāsu – zila, melna, sarkana, duļķaina kā žampa. Izrādījās, brūcē ir bacilis, pret kuru nav antibiotiku. Sāpes bija neizturamas. Kliedzu. Tad dakteris pateica, ka ļoti gribējis kāju saglābt, bet nav    izdevies. Varu cīnīties, kamēr izturēs sirds, ja  noņems kājiņu, dzīvošu. Sāpēs biju tā nomocījusies, ka bija vien­alga, jo gribēju nomirt,” notikumus, kas mainīja dzīvi, atceras cēsniece un uzsver: “Viss sākās ar manu lētticību.”

Sekoja atveseļošanās Vaivaros, tad ratiņkrēslā Laima atgriezās mājās.    “Gulēju dzīvoklī, neviena nav. Draugs dzīvo Valmierā, viņam jau 85 gadi. Nav spēka palīdzēt. Atbrauca meita no Anglijas un nokārtoja pansionātu. Citas iespējas nebija. 2019.gadā 14.oktobrī nokļuvu pansionātā. Tad otrreiz biju Vaivaros un dabūju protēzi. No zālēm, sāpēm, kas to lai zina, bija ietekmēta gan dzirde, gan redze, nevarēju parunāt. Tāda biju,” stāsta Laima.

Pamazām vien dzīvotgriba, spīts uzsāka cīņu par dzīvi. “Pansi­onātā bija vingrošana, zālē sabraucām ratiņos, speciāliste rādīja, ko un kā darīt. Daudzi neko nedarīja, es žiperīgi kustējos. Ja Dieviņš neņem uz kapsētu, jādzīvo un jākustas,” saka Laima un uzsver, ka diemžēl ir daudz vecu cilvēku, kuri bijuši darbīgi, bet ta­gad saka, ka tikai gaida vakaru.
Viņa dīki nesēdēja istabiņā, piedalījās pansionāta pasākumos. “Skorpions var daudz izturēt,”saka seniore un piebilst: “Pansi­onāts, lai cik tas labs, bet māja ir māja. Gadu un trīs mēnešus nodzīvoju pansionātā.”

Ja vien būtu palīgs

Laima rāda    palīglīdzekļus, kas ļauj būt kustīgai, tikt galā ar ikdienu, ir iemanījusies arī izmazgāt grīdu. “Ir labas un drūmas dienas, bet visvairāk pietrūkst saskarsmes ar cilvēkiem. Gribētu darboties biedrībā, esmu aizvien kaulinieku valdē, bet uz pasākumiem ir jātiek. Esmu arī Invalīdu biedrībā. Taksometra šoferi negrib palīdzēt ielikt staiguli, salocīt protēzi. Bija biļete uz Valmieras teātri, nebija, kas aizved,” pastāsta Laima.

Katru dienu viņa no dzīvokļa trešajā stāvā nokāpj līdz pastkastītei. Aiziet līdz ārdurvīm paelpot svaigu gaisu. Laimīgi ir brīži, kad kāds ciemiņš vai dēls var palīdzēt pastaigāt ārā. “Meita aicina uz Angliju, bet ko tur darīšu, valodu nesaprotu. Cik var, palīdz dēls. Man ir pieci mazbērni un divi mazmazbērni, brauc ciemos,” stāsta Laima.

Laima vakarā meitai uz Angliju nosūtīs fotogrāfiju, parunāsies. “Man jau lielākoties saziņa pa telefonu. Kāds jāuzmundrina, jāuzklausa, vai parunājamies par ikdienu. Daudzi  aizsaulē, citiem nav spēka atnākt. Par katru, kurš atnāk, priecājos,” saka cēsniece Laima.

Nav viegli pieņemt, ka kaut ko vairs nevari, ka jānēsā 12 kilogramu bluķis – protēze, atzīst Laima.    Bet dzīve turpinās. Viņa plāno, ka tāpat kā pērn ar Invalīdu biedrību noteikti aizbrauks ekskursijā.    Nesen pabija    Līgatnē ciemos pie Līgas Bieziņas. “Viņa prata mani atgriezt dzīvē. Redzēja manī to spēku, kas lika dzīvot,” ar sirsnību balsī saka Laima Tērauda.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Horoskopi 2025

06:56
31.12.2024
1203

Horoskopi tapuši sadarbībā ar astroloģi Ritu Riekstiņu. AUNS 2025. gads ir jaunu sākumu un drosmīgu pārvērtību gads! Kos­miskais posms ir paredzēts lielām pārmaiņām, kas Aunus ieved jaunās izaugsmes, izpausmes un identitātes izpētes jomās. 2025. gads aicina izpētīt šīs zīmes pārstāvjus savu radošo, jūtīgo pusi. Marta Auna aptumsums virza uz jaunu dzīves pavērsienu, savukārt gan Venera, gan […]

Mīti, kas turpina apvīt cigaretes

18:09
27.12.2024
23

Neviens vairs nav jāpārliecina par to, ka cigaretes nogalina. To apstiprina arī dažādi informatīvi attēli un paziņojumi uz cigarešu paciņām. Tomēr pats nelāgais ieradums nemaz neplāno iet mazumā, un laika gaitā ap to ir izveidojušies arī dažādi mīti, pret kuriem regulāri jācīnās zinātniekiem un mediķiem. Mīts: cigaretes varot palīdzēt tikt galā ar stresu Joprojām visai […]

Bērna piedzimšana ir lielākais brīnums

06:27
22.12.2024
1095

Ziemassvētku laiks ir stāsts par brīnumu – bērniņa piedzimšanu. Vecmātes šo brīnumu piedzīvo visa gada garumā. Sarunā ar Cēsu klīnikas vecmāti Ivetu Reķi viņa uzsver, ka bērniņa dzimšana patiesi ir brīnums. Ivetai Reķei Cēsu klīnika ir pirmā un vienīgā darbavieta, kurā pavadīti 45 gadi, no tiem 35 gadus palīdzēts mazuļiem ienākt šajā pasaulē, desmit gadi, […]

Māksla ir process, kurā gūt sev kaut ko nozīmīgu un nepieciešamu

06:55
20.12.2024
83

Viņa nupat par skulptūru “Trejdeviņu koks” ieguvusi Cēsu novada mākslas gada “Balvas 2024” augstāko apbalvojumu “Zelta balva”. Ar mākslinieci ANNU EGLI sarunājāmies par emocijām, kas papildina šādu atzinību, par radošo procesu un tuvojošos gadu miju. Lai arī viņa pašlaik dzīvo Rīgā, ar Cēsīm mākslinieci saista īpašas atmiņas, kad bērnībā daudz laika pavadīts dzimtas lauku mājās […]

Adīšana piedzīvo renesansi

06:53
19.12.2024
70

Adīšana piedzīvo renesansi – tā saka jaunā adīšanas entuziaste Baiba Dambe. Šomēnes viņa Cēsu kinozālē organizēja “Adīšanas kino seansu”. Pieredze līdzīgu notikumu rīkošanā viņai jau bija. Cēsīs sarunu festivālā “Lampa” sadarbībā ar Ģimenes telti Baiba organizēja “Mammu adīšanas pikniku”. Lielākoties tur bija mammas, kam pavisam mazi bērni, sievietes varēja kopā paadīt, parunāties, arī iemācīties uzadīt […]

Daiļrecepšu grāmata ar humora devu

06:22
18.12.2024
115

Vircoti lasāmgabali miesai un dvēselei jeb humoristiski pastāstiņi ar atbilstošām receptēm savīti Lienes Margevičas un Natas Brambergas sarakstītajā un “Zvaigzne ABC” izdotajā grāmatā “Vienaldzīgo nav!”. Tā stāsts “Pusdienas slimnīcā” papildināts ar recepti – makaronu zupa ar piena plēvi, stāstam “Vīramāte ir klāt!” pievienots ēdiens – bujabēze ar fenheli, bet “Heavy Metal” – biezeņzupa ar selerijām. […]

Tautas balss

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
27
4
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
16
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
26
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
33
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
28
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Sludinājumi