Ceļojot uz kādu valsti, tur izmantojam dažādus pakalpojumus, visbiežāk – sabiedriskās ēdināšanas. Pēc maltītes un rēķina samaksāšanas pieņemts atstāt arī dzeramnaudu. Latvijā labais tonis paredz atstāt aptuveni 10 procentus no rēķina summas. Pie nosacījuma, ja apkalpošana, ēdiens un dzēriens bijis līmenī. Protams, dzirdēti dažādi pretargumenti, sākot ar to, ka ēdienu gatavoja pavārs, kāpēc dzeramnauda jāatstāj viesmīlim.
Dzeramnaudas atstāšana ierasta visā pasaulē. Ne tikai kafejnīcās, bāros, restorānos, bet arī apkalpotājiem viesnīcās, taksometru šoferiem un citiem. Ir valstis, kur tās neatstāšanu uzskata par apvainojumu, bet var būt arī gluži pretēja reakcija, kad apvaino tās atstāšana.
Palūkosim, cik lielas dzeramnaudas ierasts atstāt dažādās valstīs. Kā zināms, austrumi ir smalka lieta, un, piemēram, Ķīnas un Japānas viesnīcās dzeramnauda var tikt uzskatīta pat par apvainojumu, taču situācija mainās, un arvien vairāk arī Ķīnas tūrisma centros pieņem dzeramnaudu līdz 10 procentiem. Japānā par labu servisu ierasts pateikties ar kādu dāvaniņu vai nelielu naudas summu. Taizemes restorānos dzeramnaudā jāatstāj vismaz 10 procenti, mazāka dzeramnauda tiek uzskatīta par apvainojumu.
Daudzi joprojām brauc uz Ēģipti, tur, tāpat kā vairumā Ziemeļāfrikas valstu, dzeramnaudā jāatstāj maksimums 10 procenti. Taksometra cena tiek noapaļota, istabenēm un citiem no apkalpojošā personāla pietiks ar vienu eiro.
Par dzeramnaudas lielumu, tradīcijām var izlasīt dažādos ceļvežos, un bija interesanti izlasīt plašu apskatu par šo sistēmu Amerikā. Sapratu, ka tur jāmaksā gandrīz katram, kas tavā labā kaut ko izdarījis. Dzeramnaudu apjoms tajā okeāna pusē lielāks nekā šaipus. Īsā versija vēsta, ka ASV un Kanādā dzeramnaudai jābūt vismaz 15 – 20 procentiem. Apkalpotājam viesnīcā jāatstāj viens vai divi dolāri par koferi, istabenei tikpat daudz katru dienu. Taksometrā – 15 procenti.
Eiropā dzeramnaudas apjoms ir robežās no 10 līdz 15 procentiem. Grieķijā restorānos tiek atstāti vismaz 10 procenti, krogos un bāros vismaz eiro. Istabenei nepieciešams atstāt simbolisku dzeramnaudu, taksometros cenu noapaļo uz augšu.
Francijā restorānos un kafejnīcās atstāj 10-15 procentus, viesnīcās par apkalpošanu tā nav obligāta, taksometrā – 10 procenti no brauciena cenas.
Austrijā restorānos un taksometros dzeramnaudā var palūgt līdz 15 procentiem. Viesnīcas sulainim jāatstāj vismaz eiro par čemodānu, istabenei pāris eiro par dienu.
Lielbritānijā un Īrijā dzeramnaudā jāatstāj līdz 15 procentiem no rēķina. Ja rēķinam pievienota “maksa par servisu”, dzeramnaudas apjoms var būt arī zemāks. Dzeramnaudu atstāj arī klubos un bāros, bet taksometrā – atstāj samaksu par degvielu.
Arī Spānijā un Portugālē paredzēts atstāt vismaz 15 procentu. Sīknaudas atstāšana tiek uzskatīta par rupjību.
Skandināvijas valstīs – Norvēģijā, Dānijā un Somijā – maksa par servisu ir iekļauta rēķinā, taču to var noapaļot uz augšu. Ja serviss ļoti apmierinošs, vēlams pievienot piecus procentus. Zviedrijā 10 procentu dzeramnauda tiek uzskatīta par pieņemamu.
Komentāri