Turpinot iepazīt garšvielu pasauli, šoreiz no plaukta paņemsim timiānu. Varbūt ne pārāk novērtētu, bet, kā norāda pavāre Vineta Žamoidika, ja šo garšaugu iepazīst, tas kļūst par neatņemamu sastāvdaļu ēdienu gatavošanā. Timiāns nācis no Vidusjūras zemēm, īpaši iecienīts itāliešu virtuvē. Senie grieķi to izmantoja vannās un kaltētu – kā vīraku tempļos, jo uzskatīja, ka timiāns ir drosmes simbols.
Ir daudz šī auga šķirņu, bet vispazīstamākās ir dārza timiāns un citrontimiāns. Tos viegli atšķirt, paberzējot garšauga lapiņas plaukstā, – parastā timiāna aromāts ir ass un nedaudz atgādina krustnagliņas un majorānu, bet citrontimiāns, kā jau vēsta nosaukums, smaržo pēc citrona.
Raksturīgākā timiāna sastāvdaļa ir smaržojoša ēteriskā eļļa timiols, kam piemīt antiseptiskas īpašības, tāpēc timiānu lieto arī ārstniecībā un parfimērijā.
Vineta Žamoidika norāda, ka timiāns ir samērā universāla garšviela, taču jāuzmanās ar tā lietošanu, jo šim garšaugam ir ļoti intensīvs aromāts un garša: “Pie šīs garšas jāpierod. Timiāna iepazīšanu varētu sākt ar visvienkāršāko ēdienu, kurā man timiāns ļoti patīk – kartupeļiem cepeškrāsnī. Neko daudz nevajag – kartupeļi, sviestiņš, sāls un timiāna lapiņas. Garšas buķete izveidojas tik brīnišķīga, ka garšo visiem, un šādiem kartupelīšiem nevajag mērci. Var ar timiānu cepeškrāsnī cept arī citus dārzeņus.”
Lietojot timiānu pie ēdieniem, cilvēka organisms spēj labāk pārstrādāt uzturvielas enerģijā. Labo īpašību dēļ timiānu kulinārijā izmanto ar trekniem, taukvielām bagātiem ēdieniem, jo šis garšaugs palīdz kuņģim vieglāk pārstrādāt sātīgo pārtiku. “Timiāns ir kā labais dakteris,” piebilst V. Žamoidika.
Ja iecienīta jēra gaļa, timiāns ar to sader ļoti labi, bet tas sader arī ar citu dzīvnieku gaļu, arī putnu gaļu.
“Pie ēdiena timiānu var likt ar visu zariņu, piemēram, marinējot cepeti, liekot zupā, mērcēs, un tad izņemt zariņu laukā, bet var pievienot tikai lapiņas, tas pēc katra garšas izjūtām. Ja ir vēlme garšu dabūt intensīvāku, lapiņas var sakapāt, tās izdalīs vairāk ēteriskās eļļas. Timiāns nav īpaši piemērots pie zaļajiem salātiem, jo tas savu garšu labāk atdod, termiski apstrādāts. Gatavojot ēdienu, timiānu var pievienot jau sākumā, atšķirībā no, piemēram, bazilika, ko pievieno pašās beigās,” norāda V. Žamoidika.
Timiāns podiņos nopērkams visu gadu, tādēļ visu gadu iespējams to lietot svaigā veidā. Citrontimiāns derēs zivju ēdieniem, krējuma mērcēm un olu ēdieniem. Timiāns noderēs marinādēs, marinējot gaļu cepšanai. Labi sader ar citiem rupjajiem garšaugiem – estragonu, baziliku, muskatriekstiem, salviju un rozmarīnu.
Kā jau minēts, timiāns plaši lietots ne tikai kulinārijā. Šis garšaugs paaugstina organisma spēju pretoties infekcijām, nogalina baktērijas, veicina tauku šūnu pārstrādi, mazina saindēšanās ar pārtiku simptomus, iznīcina parazītus zarnās, palīdz pret klepu, uzlabo asins cirkulāciju. Timiāna tēja palīdz bronhīta un citu augšējo elpošanas ceļu slimību gadījumos. Tā veicina arī gremošanu, sekmē žults izdalīšanos. Timiānam ir arī nomierinoša iedarbība, to dzer pret bezmiegu.
Komentāri