Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Divas dzīves vairāk nekā tūkstoš kilometru attālumā

Edīte Mežciema
11:05
26.07.2017
50
Meiteneeditei Indarsfoto 2

Jau kopš 2013. gada septembra cēsniece Zane Dravante par mājām sauc gan dzimteni Latviju, gan arī plašo Vāciju, kurā ieguvusi bakalaura grādu finansēs, grāmatvedībā, nodokļos un kontrolē un turpina studijas maģistrantūrā.

Pirms četriem gadiem lēmums par studijām ārzemēs nebija grūts, Zane bija apņēmības pilna stāties pretī visam jaunajam. Pateicoties skolai – Cēsu Valsts ģimnāzijai – , viņa saprata, ka Vācija studijām ir īstā vieta: „Skolas laikā bija gan apmaiņas programma Vācijā, kurās piedalījos, gan iespēja saņemt starptautisko vācu valodas diplomu, kas radīja interesi. Jau toreiz, esot Vācijā, man patika, ka cilvēki tur dzīvo citādi, nekā pie mums pieņemts.”

Protams, tika izskatīti mācību varianti arī Latvijā, taču tā līdz galam neviena no studiju programmām nesaistīja. Zane atceras: „Kad aizbraucu uz Bohumu, pilsētu, kurā dzīvoju šobrīd, pazinu tikai vienu meiteni – latvieti –, kura man daudz palīdzēja. Tas bija liels pluss, jo nebiju viena. Ar laiku, protams, iepazinu cilvēkus. Sākumā valodu nezināju ļoti labi, bet Vācijā cilvēki ir atsaucīgi, viņi novērtē, ka esi apņēmības pilns un saproti kaut minimumu.”

Skola, kuru izvēlējās Zane, atrodas netālu, Dortmundē. Zane saka, ka, lai arī Facchochschule Dortmund nav viena no TOP10 skolām Vācijā, jau uzreiz, klausoties lekcijās, „var just izglītības kvalitāti. Studiju programmā tiek piedāvāts viss, ko es vēlos un kas ir atbilstošs manai izvēlētajai profesijai, bet, ja, piemēram, man būtu jāmācās ķīmija, tad ir jautājums – kāpēc”. Lai arī Vācijā par studijām nav jāmaksā, tas nenozīmē, ka studentam ir viegli. „Stu­dijas ir ļoti grūtas. Piemē­ram, eksāmena sagatavošanās materiāls ir 600 lappušu garš, ja trīs nedēļās ir jānokārto 12 šādi eksāmeni, uznāk brīži, kad nesaproti, ar ko lai sāk. Kā arī ir stingri noteikumi – ja eksāmenu nenokārto ar trešo rei­zi, tiec izslēgts no skolas un Vācijā neko saistītu ar šo profesiju studēt nevarēsi.”

Papildu augstajam izglītības līmenim Zane uzsver, ka, studējot Vācijā, ieguvums ir prakses iespējas. Viņai šķiet, ka Vācijā prakses laikā var iemācīties vairāk nekā lekcijās. Tomēr, lai iegūtu prakses vietu pēc iespējas labākā organizācijā, jābūt labām atzīmēm: „Vācijā svarīga ir studenta vidējā atzīme. Man ar to nebija problēmu. Praktikantu izvēlas rūpīgi, tāpēc vidējā atzīme nav vienīgais, pēc kā darba devējs studentu vērtē. Piemēram, man prakses vietā bija divu stundu ilga intervija, kurā sākotnēji iztaujāja un tad uzdeva uzdevumu. Pēc tā izpildes pārrunājām visu, ko biju izdarījusi.”

Tā kā studijas aizņem daudz laika, brīvo brīžu Zanei ir maz: „Studijas paņem mani visu. Ja ir brīvāks, esmu Latvijā; esot Vā­cijā, pārsvarā ir tikai skola. Bieži dodamies uz Minsteri, Latviešu centru, kur notiek dažādi pasākumi, kas rada māju sajūtu, kā arī kādreiz ar draugiem aizejam uz operu vai teātri, jo skola piedāvā bezmaksas biļetes.” Jaunietei interesanti šķiet, ka piedāvātās biļetes vācu jauniešiem neinteresējot. Vācieši vispār esot citādi nekā cilvēki Latvijā. „Viņi ir daudz atšķirīgāki – konservatīvāki, ielikti rāmjos. Vācietis darīs tikai un vienīgi to, kas ietilpst viņa pienākumos, neko vairāk. Viņu domāšana un tradīcijas ir citādas,” atklāj Zane, „arī pēc četriem tur pavadītiem gadiem man joprojām ar vāciešiem nav viegli. Viņi nesaprot, kā mēs varam dzīvot tā, kā dzīvojam šeit, Latvijā, bet to nevar pārmest – katrai tautībai savs.”

Tomēr tie ir tikai sīkumi, un ar izvēli studēt Vācijā Zane ir apmierināta. Protams, pārdomu brīžos viņa sev jautājusi, vai vajadzēja braukt, bet katrreiz secinājusi, ka uz studiju laiku noteikti. Nu, kad palicis vien gads studijām maģistrantūrā, sākas īstais pārdomu laiks. Ko tālāk?

„Nākotnei ir divi varianti – palikt tur vai atgriezties. Protams, gribas atpakaļ, jo te ir īstās mājas. Tomēr te iespēju, īpaši manā nozarē, ir ļoti maz. Maģistrantūrā studēju finanšu menedžmentu, Latvijas tirgū finanšu konsultācijas ir nepieciešamas reti, tās izmanto vien pāris desmitu cilvēku, Vācijā tas ir daudz izplatītāk. Joprojām neesmu izlēmusi. Man ir tā – kad esmu Latvijā – gribu uz Vāciju, kad esmu tur – gribu mājās. Abām valstīm ir savi plusi un mīnusi, īpaši atalgojuma ziņā, bet vai tiešām nauda ir galvenais? Man – nē. Gribu dzīvot tā, lai, noslēdzoties darbadienai, ir iespēja darīt to, kas sirdij tuvs – varu apmeklēt koncertus, kuri patīk, teātra izrādes, satikt draugus un atpūsties. Vācijā nav tā, ko visvairāk gribas,” pārdomās dalās Zane. Galvenās vērtības Zanei katrā valstī ir pilnīgi citas; Latvijā tās ir Cēsis, mājas, cilvēki un ēdiens, turpretī Vācijā – kvalitāte, sakārtotība un iespējas. Lēmums būs jāpieņem, un tas nebūs viegls. Šobrīd Zane dzīvo divas dzīves, bet ar laiku būs jāizvēlas viena no tām.

Jauniešiem, kuri vēl nav izlēmuši, ko vēlas darīt nākotnē, Zane iesaka: „Nebaidies! Man žēl, ka cilvēkam ir bail kaut ko izdarīt. Visas durvis ir vaļā, ir tikai jāgrib un jābūt stipram. Nospraud mērķi un ej uz to! Pielāgojies apstākļiem, cīnies un veido sevi un apkārtējo vidi tā, lai būtu lai­mīgs!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
69

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
665

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi