Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Dienasgrāmata zem burām

Mairita Kaņepe
12:11
31.05.2017
7
Kapteinis 1

Rīt būs 1. maijs – diena, kad sāksies cerētais ceļojums pa Vidusjūru, esot starptautiskā jahtas komandā. Tādēļ šodien visi, kas jau nonākuši Spānijas austrumu krastā, vispirms nolaidušies Alikentes lidostā. Ceļš uz Spāniju mums bijis dažāds – no Baltijas valstīm un no Krasnojarskas Sibīrijā. Kosta Blankas piekraste, tātad Baltais krasts, ir kā nosēts ar jahtu ostām. Alikantē galvenā. Milzīgo jahtu ostu apskatām no kalna galotnes, kur augstu virs pilsētas cēli paceļas 16. gadsimtā celtā Santa Barbaras pils. Tagad, ejot gar jūru pa palmu iekļauto garo esplanādi, nav saprotams, kā jahtu biezoknī spēsim atrast īsto, kurā jāiekāpj.

“Pavasara ceļojumu pa Vidusjūru pagājušajā rudenī man piedāvāja draudzenes meita. Kopš viņas vīrs Oļegs Kanāriju salās mācījies un saņēmis kapteiņa diplomu, viņš pamatīgi aizrāvies ar kuģošanu,” tā, Spānijas krastā gaidot pietauvojamies jahtu, stāsta latviete Irina no Krasnojarskas. “Tagad divas reizes gadā Oļegs ar draugiem, kuriem tāda pati aizraušanās, no Sibīrijas pazūd uz nedēļām trim, lai izīrētu jahtas un ceļotu pa jūrām.”

Šoreiz vīriem burāšana sākusies Atlantijas okeānā, kur Spānijai piederošajās Kanāriju salās strādā un pārziemo “Alboran” firmas būvētās jahtas. Pavasarī tām laiks atgriezties Vidusjūrā, un Oļega vadītā komanda uzņēmusies atdzīt vieno tām. Ienākot Gibraltāra šaurumā, sacēlusies liela vētra, jahta tā mētāta, ka nav varēts pietuvoties Spānijas krastam. Burāšana šajā reizē bijusi visai dramatiska, tāpēc nācies griezties uz Āfrikas krastu un piestāt Marokā. Šovakar jahta pietauvojusies Alikantē – diennakti vēlāk, nekā domāts.
Jūras ceļojuma rīts atnāk brīnišķīgs, un tāda paliek visa kuģojuma nedēļa. Pirmajās dienās jahta slīd gar piekrasti un stundām ilgi iespējams jūsmot par skaisto krastu. Piestājam Kalpes ostā pie milzīgās Ifakas klints, kura burtiski iznirusi no jūras. Klints ir dabas parks, lai sargātu mājvietu vairāk nekā 300 savvaļas augu sugām. Mums kā ziemeļniekiem šokējoši ieraudzīt, ka 1. maijā lavandas noziedējušas. Latvijas laukā netālu no Rozulas tās ziedēs tikai jūlijā.

Augstu klints malā kāda meitene veras uz leju un parej kā suns. Mums neredzams uz klints šķautnes šīm rejām atsaucas “suns”. Pienākot tuvāk, redzams, ka meitene tā sarunājas ar kaijām. Tālāk aiz līkuma dzirdami ņaudieni, it kā kraujā dzīvotu vesela kaķu kolonija. Tam var ticēt tādā kraujā? Derībās uzvar tas, kurš teic, ka kaijas atdarina kaķus.

Pirmais vakars nedēļu ilgai dzīvei uz jahtas Vidusjūrā ir romantikas pilns. Jahtā, mūsu mājā, kas piestājusi Kalpes ostā, visi ir gatavi baudīt vīnu, ne tikai rumu. Tā būs burātāju tradīcijas ievērošana, ik reizi ruma glāzes saskandināt brīdī, kad veiksmīgi notikusi jahtas pietauvošana. Kapteiņa bērni arī piedalās, saskandinot ar tēti kolu bez ruma. “Ne tikai pilotiem, arī kapteiņiem paaugstinās asinsspiediens brīdī, kad jahta jāpietauvo ostas “skrejceliņā”. Ne­drīkst kļūdīties ne par centimetru,” tiem, kas pirmo reizi kuģo, paskaidro kapteinis. Ja pašķielē aiz jahtas borta, tad citas, kā nojaušams, arī miljoniem vērtas jahtas no mūsējās ir vien kādu 50 cm attālumā.

Nākamajā rītā izgaist skats uz kontinentu un jāgaida jūrā parādamies aprises mazākajai no salām – Formentērai. Mierīgajā jūrā saule sēj sidrabiņu tā, ka acis žilbst. Kad vējš pietiekami nepūš burās, lietā tiek likts motors. Neviens no ceļotājiem par jūras slimību nedomā, bet svaigais gaiss iedarbojas kā miegazāles. Visu laiku jāžāvājas. Lai pasaule neliktos pārāk rožaina, kapteinis stāsta, kā spāņi ceļojuši pa jūrām, kā atklāta Amerika. Kādi bijuši kuģi, kā veidotas komandas un kā jūras un okeāni visos laikos likuši mocīties ar jūras slimību. Kapteinis iesaka to palasīt Džeka Londona grāmatās. “Ja man būtu tāds talants kā viņam, es arī rakstītu savus piedzīvojumus un kļūtu bagāts.”

Vēl pēc dienas par ceļojuma pieturvietu kļūst Ibizas sala. Irina izkāpj krastā un izsaucas: “Tad tāda ir šī Ibiza – trakulīgās vasaras naktsdzīves metropole jau no hipiju laikiem!” Tas, ka uzdzīves centri vecās ostas tuvumā ar bāriem, restorāniem, modes saloniem un mega diskotēkām nav izdomājums, apliecina arī salas apceļošanā ieraudzītās bronzas skulptūras. Ja pa Cēsu vecpilsētu iet salīcis Laika vecis, tad pa Ibizu ar paceltu galvu hipiju pāris.

4. maijā pretī iznirst Maljorkas sala. Kapteinis pirmo tajā izvēlas Andračostu. Burvīgo līci medusmēnesim reiz izvēlējies Monako princis Renē. Mums šinī vakarā uzreiz divas jubilejas. No Latvijas paņemtā vafeļu tortē tiek iespraustas 11 svecītes, un kapteiņa dēlēns ar prieku tās pūš kā jubilārs. Kārums uz jahtas baltā galdiņa starptautiskajai ekipāžai garšo un te – Vidusjūrā – liekas kā brīnums.

Mandeļkokiem bagātā ieleja uz jahtas liek latvietēm domāt vēl ko citu: “Vai bērnībā varējām sapņot, ka dzelzs priekškars reiz kritīs un zem baltām burām ienāksim tik skaitā līcī, kur dabas un arhitektūras skaistums dāvā neaizmirstamus mirkļus?” “Jums taisnība!” kapteinis paloka galvu. “Ja Gorbačovs, kā interesanti pasacījāt, neiesāktu to “šuri muri”, ne jūs, ne mēs nekad šo jūru un līci neredzētu.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
69

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
665

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi