Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Dārzniece dziesmu pļavā

Jānis Gabrāns
18:01
06.12.2020
29
Ina Aizgale Istaa 1

Jau rakstījām, ka Cēsu Kultūras centra bērnu popgrupa “HEY” izdevusi savu otro dziesmu albumu “Mūsu diena”. Tas ir veltījums kolektīva pastāvēšanas 25. gadadienai. Albumā dzirdamas kolektīva dibinātājas un vadītājas Inas Aizgales komponētās dziesmas.

– Pirms 25 gadiem droši vien nebija domāts, ka tas būs tik ilgi dziedošs projekts.

– Protams, nē. Toreiz jau man bija tikai 25 gadi, vai tad ko tālu domāju. Pirms tam trīs gadus biju vadījusi ansambli “Sienāzītis”. Tad ar Aināru Melbārdi aizgājām uz Olgas disenīti, toreiz bija tādi muzikālie pasākumi pa visu Latviju, redzējām, ka Cēsu bērni ļoti forši dzied. Izdomājām, ka uzrunāsim labākos dziedātājus un uzaicināsim kultūras namā izveidot popgrupu. Tas taču būtu forši, dziedāt uz skatuves pie mikrofoniem! Visas meitenes, ko aicinājām, arī atnāca, tā tapa pirmais sastāvs. Tagad viņām jau 38, 39 gadi, mēs joprojām tiekamies, tas ir pats jaukākais! Visās grupās ir bijušas lieliskas meitenes, un nu jau bijušo dziedātāju bērni nāk pie manis dziedāt.

Gribu uzsvērt, ka maniem mazajiem dziedātājiem ir ideālākās mammas, viņas brauc uz koncertiem, konkursiem, atbalsta savējos. Tā ir vesela komanda, ar ko var kalnus gāzt. Man kaut kā palaimējies ar bērnu vecākiem, tie vienmēr bijuši lieliski! Varbūt tāpēc, ka pati esmu tāda… (smejas).

– Cik gadus mazie dziedātāji pavada popgrupā?
– Pārsvarā līdz devītajai klasei. Ja paliek mācīties Cēsīs, vēl turpina, bet vairums pēc 9.klases aiziet uz citām skolām, un grupiņa pajūk. Tad nāk vietā nākamie. Ņemu dziedātājus no trīs gadu vecuma, pēdējā iesaukumā atnāca daudz, vairāk nekā 20, sadalīju divās grupās. Vēl man ir astoņus, deviņus gadus jauni dziedātāji, ar kuriem tapa šis disks. Man patīk, ja sastāvs nemainās, tikai tā var sadziedāties, dabūt rezultātu. Ja notiek maiņas, nāk jauni vietā, vienmēr jāsāk no gala.

Strādājot ar mazajiem dziedātājiem, jūtos kā dārznieks. Iesēj sēkliņu, laisti, laisti, līdz izaug tas krāšņais zieds, bet tad tas jāno­plūc, jo bērni aiziet. Ir tas jaukais kulminācijas brīdis, kad rezultāts sasniegts, kad var braukt, dziedāt, un tad viss izšķīst, sākam visu no gala. It kā skumji, bet tā tas notiek.

– Kā ir ar bērnu dziedātprasmi, ikvienu var iemācīt dziedāt?
– Vienmēr atceros mammas māsas, kura bija mūzikas skolotāja, teikto: “Ja tu nevari bērnam iemācīt dziedāt, tev jāiet prom no šīs profesijas!” Tam varu tikai piekrist. Ar visādām metodēm, elpošanas, dziedāšanas vingrinājumiem jāpanāk, ka bērns dzied. Un manējie dzied!

Lai arī tagad ir smags laiks, mēģinājumi kopā nevar notikt, tam ir arī savs pluss, jo varam mēģināt individuāli. Strādājot ar visiem kopā, šādam individuālajam darbam nav laika. Tagad ir iespēja katru bērnu izprast no A līdz Z, un atklājas interesantas lietas. Tagad varu vairāk saprast, kāds kuram diapazons, un redzu, kā viņi mainās, arī paši bērni par to priecīgi. Kad strādā viens pret vienu, katrs tik cītīgi klausās un centīgi strādā! Jā, tas ir šī laika pluss, bet atzīšos, ka ilgi tā negribētu, jo žēl, ka paiet garām visi jaukie Ziemassvētku koncerti, visi konkursi, bet tieši tas jau ir tas, kāpēc bērni grib dziedāt.

– Laikam jau zem jautājuma arī jubilejas koncerts, kas plānots janvāra nogalē.
– Jā, mums iecerēts tik brīnišķīgs koncerts, ar dzīvo sastāvu, bet…. Negribam to sarīkot arī gadījumā, ja zālē var atrasties tikai cilvēki 50, jo nebūs prieka ne vieniem, ne otriem. Gribam pilnu zāli. Kopumā šajos gados vairāk nekā simts bērnu dziedājuši, visi taču grib būt klāt, satikties, padziedāt. Ja janvārī nedrīkstēs pulcināt pilnu zāli, pārcelsim līdz brīdim, kad tas būs iespējams.

– Var salīdzināt, kādi bērni bija toreiz, kad sāki, un tagad?
– Tagadējie ir nepacietīgāki, daž­kārt neizpilda uzdoto, bet vienmēr esmu teikusi, ka man ir forši bērni, to saku arī par tagadējiem. Viņi mani klausa.
Agrāk, kādas kustības dziesmām rādīju, tādas viņi pieņēma, tagad par mani dažreiz pasmej. Es jau neesmu dejotāja, nevaru nekā daudz jauna izdomāt. Kad saku, lai tie, kuri mācās breiku vai hip-hopu, kaut ko parāda, tad gan negrib to darīt.

Labākajās popgrupās ar bērniem strādā vairāki speciālisti. Ir vadītājs, vokālais pedagogs, stilists, horeogrāfs, kurš māca kustēties, un vēl viens, kurš sagatavo fonogrammas. Tad var strādāt, es esmu viena ar savu sintezatoru.

– Kāds no dziedātājiem aiziet arī tālāk, uz lielās skatuves?
– Protams! Lūk, Elīna Glazunova, kura piedalījās šī albuma ierakstā. Arī mana meita Una Daniela. Vēl var minēt Ritu Biezēku, kura dejo stepa grupā “Soul Tap”. Nedaudz pie manis dziedāja Elizabete Vētra no “Franko Franko”, bet tas tiešām bija īss laiks, nevaru teikt, ka viņu izaudzināju par dziedātāju. Bet ceru, ka visiem esmu iemācījusi prieku par dziesmu, kas patiesībā taču ir galvenais.
Kad bērni ir mazi, mēs ar viņu mammām tiekamies dažādos tusiņos, kad bērni izaug lieli, viņi nāk pie manis uz māju un mēs kopā tusējam. Tā visu laiku jūtos ar viņiem vienādā vecumā.

– Pašas sarakstīto dziesmu pūrs liels?
– Skaitījusi neesmu, bet kāds simts varētu būt. Kad strādāju bērnudārzā, tuvojoties pasākumam, vienmēr nolēmu, ka jāuzraksta dziesmiņa. Tā tās tapa, bet neesmu kopā visas salikusi, lai paliek vēsturei. Tas liels mīnuss, ka esmu tāda haotiska, neprotu visu salikt, lai viegli atrast, lai nepazūd.

Ir taču jauki, ja var bērniem dot dziedāt savas dziesmas, ir patīkami, ja var ierakstīt disku, lai tās dzird visa Latvija. Es taču zinu, kā popgrupām ar repertuāru, vienmēr tiek meklēts, ko dziedāt. Kad braucu uz citu popgrupu koncertiem, konkursiem, tur dzirdu, ka manas dziesmas skan, un tas ir jauki.

-Vai, rakstot dziesmas bērniem, jāņem vērā kādi īpaši noteikumi?
– Jo vienkāršāk, jo labāk, bet dziesmai jābūt melodiskai, lai, vienreiz noklausoties, tā skan ausīs. Man tādas dziesmas atnāk pēkšņi. Kad vēl strādāju skolā, dažkārt starpbrīdī ieslēdzos klasē un uzrakstīju, kamēr tā skan ausīs. Tās pēkšņi atnākušās un pierakstītās man patīk vislabāk. Kādas pāris dziesmas atnāca, naktī guļot. Pēkšņi dzirdu, kā pati dziedu, tā bez vārdiem, bet ar visām harmonijām. Uzreiz lecu augšā, pierakstu notis, jo zinu, ka no rīta neatcerēšos.

Ļoti svarīgi, lai ir labs teksts, ja ieraugi labu tekstu, dziesma jau sāk skanēt. Te varu uzteikt Ingu Cipi, ar ko man laba sadarbība. Viņa raksta teicamus tekstus, jau taktsmērā, tie skan, jau lasot.

– No kā dziesmu rakstīšana?
– Man vectēvs Pāvils Dāvis bija skolotājs, komponists ar absolūto dzirdi, ko esmu mantojusi. Kaut kādas muzikālās saknes jau ir, arī mamma spēlējusi akordeonu, bijusi muzikante ballēs, vadījusi ansambli.

– Ko vēl dari mūzikas laukā?
– Manas dienas paiet mūzikā. Līdztekus “HEY” ir vēl septiņi bērnu ansambļi Bērnu un jauniešu centrā, kuros dzied bērni no trim līdz 11 gadiem. Mazie ir visbrīnišķīgākie, tie visu, ko saku, uzsūc kā sūklī. Vēl Pārgaujā vadu senioru ansambli.

Kopš aizgāju no darba skolā un bērnudārzā, ir mazliet vairāk brīvāka laika no rītiem, tad strādāju datorā, meklēju tekstus, rakstu melodijas, bet pēcpusdienas un vakari paiet mūzikā. Vēl dziedu Pils korī, starp citu, arī jau 25 gadus. Daudz esmu mācījusies no diriģentes Marikas Austrumas, cenšos visu uzsūkt un tad dodu tālāk. Rezultāts būs tad, ja mācēsi pareizi mācīt, svarīgi, lai bērni dzied, nevis kliedz, kā dažkārt nākas dzirdēt kādās bērnu popgrupās. Tur nav dziedāšana, tikai kliegšana, bet jāteic, ir žūrijas, kam patīk šādi kliedzēji, un ir tādas, kas novērtē klusāku, bet tīrāku dziedāšanu. Kā nu kuru reizi gadās, tāds arī rezultāts. Man patīk otrais variants, kad klusāk, bet tīrāk, tāpēc arī daudz dziedam bez mikrofoniem, lai bērni iemācās sadzirdēt cits citu, lai dabūjam kopējo skanējumu.

 

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
68

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
659

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi