Trešdiena, 30. oktobris
Vārda dienas: Nadīna, Ulla, Adīna
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Darba vide, drošība un attiecības

Sarmīte Feldmane
06:07
28.10.2024
49
Cerins

Artis Ceriņš. FOTO: Sarmīte Feldmane

“Ne visu var ierakstīt likumos,” saka  SIA “WSC” valdes loceklis, vecākais darba aizsardzības speciālists Artis Ceriņš.

Viņš daudzos uzņēmumos, ne tikai Vidzemē, sniedz darba aizsardzības pakalpojumus, māca un atgādina par drošību darbā, skaidro, ka no paviršības līdz nelaimei ir vien mirklis. Saruna arī par darba vidi, darba devēja un ņēmēja attiecībām, kādas ikdienā novērotas.

-Katrā uzņēmumā, organizācijā vai iestādē jābūt atbildīgajam par darba drošību. Darba devējs izvēlas, vai par to atbildēs kāds no pašu vidus, mācīsies kursos, vai atbildību uzticēt sertificētam darba aizsardzības speciālistam.    Darba aizsardzības pakalpojumu sniedzējus kontrolē Valsts darba inspekcija, kas ir Labklājības ministrijas pārraudzībā esoša tiešās pārvaldes iestāde.   Man ik pa pieciem gadiem jāatjauno sertifikāts, katru gadu ir  ISO sertifikācija. Likumos notiek grozījumi, jāseko, jāzina.
Gan darba devēji, gan ņēmēji aizvien nopietnāk ievēro Darba aizsardzības likumu. Pirms gadiem tas vairāk bija sajūtu līmenī. Tagad darba devēji gādā, lai darbinieki ir apmācīti un nodrošināti ar nepieciešamo darbam dažādos gadalaikos.

-Runājot par  darba aizsardzību, saskaras darba devējs un ņēmējs, pienākumi un atbildība.

-Varu droši teikt, ka darba devēji, ar kuriem strādāju, neuzskata, ka darba aizsardzība ir tikai pārbaudītājiem, kuri jāpārliecina, ka viss kārtībā. Uzņēmēji domā par darbiniekiem, lai viņiem patīkama, droša vide, lai būtu nodrošināti ar nepieciešamo. Diemžēl ne visi darba ņēmēji to novērtē. Darba devējs iegādājas augstas klases darba aizsardzības līdzekļus, tērē naudu, lai strādnieks darba vietā negūtu kādu kaitējumu, bet darbinieks tos neizmanto. Tas ir stāsts par darba ņēmēja atbildību vispirms pret sevi, tad    uzņēmēju, kurš visu darījis, lai būtu droši. Piemēram, strādnieks strādā ar augstas klases instrumentu, kam ir putekļu nosūcējs, bet viņš to neizmanto. Apkārt krājas putekļi, cilvēkam rodas vai saasinās veselības problēmas.

-Ilgus gadus strādājot darba aizsardzībā, varat droši teikt, ka  uzņēmēji aizvien nopietnāk domā par vidi, kurā strādā darbinieki, viņu nodrošinājumu.

-Noteikti. Un atkal jāsaka, ka diemžēl strādājošie nenovērtē. Kaut vai neizmanto veselības apdrošināšanas polises. Tās nav lētas, bet darbinieks saņem par brīvu. Kādā uzņēmumā strādājošie ļoti gribēja polises. Pēc gada vērtēja, cik tās izmantotas, rezultāti pārsteidza. Mazāk par 20 procentiem bija izmantojuši visas apdrošināšanas piedāvātās iespējas, tikpat nedaudzas, bet 60 procenti nemaz. Iznāk, ka daudzi no tiem, kuri uzstāja, ka polises vajadzīgas, ka darba devējam tās jāpērk, nemaz tās neizmantoja.

-Darba devēji zina, kādai kārtībai jābūt uzņēmumā, ar ko jānodrošina strādājošie. Vai to zina arī darbinieki?

-Savas tiesības viņi zina. Tie, kuri slinkāki, arī mēģina izmantot iespēju nestrādāt.

-Kad darbā notiek  nelaimes gadījums, publiski parasti izskan par tiem, kuros kāds zaudējis dzīvību.

-Nelaimes gadījumi notiek. Pēdējos gados tos vairāk reģistrē un izmeklē, agrāk gan uzņēmēji, gan darba ņēmēji centās izvairīties. Pārsvarā nelaimes notiek neuzmanības dēļ. Kāds darbinieks  27 gadus bija darījis vienu un to pašu darbu pie iekārtas, paš­pārliecinātības dēļ guva rokas traumu, jo sadomāja kaut ko izdarīt   ātrāk. Piemēram, iekārtā kaut kas ieķeras, strādnieks, to neizslēdzot, cenšas novērst iemeslu. Nemeklē kāpnes, lai uzkāptu, pakāpjas uz krēsla un nokrīt.

Reiz kādā uzņēmumā visi noklausījās darba drošības instruktāžu, parakstījās, ka ievēros. Pēc pusstundas iegāju cehā, kur vīrs zāģēja metālu. Aizsargbrilles noliktas blakus. Jautāju, kāpēc  iepriekš tērēju laiku un stāstīju par drošību darbā. Atbilde bija: “Aiz­mirsās.” Tā ir vispirms necieņa pret sevi, tad darba devēju. Katra nelaime atstāj sekas veselībai. Visu varam nopirkt – tehniku, instrumentus -, bet ne acis, rokas.

Ja tiek secināts, ka darba devējs visu nodrošinājis, bet strādājošais nav izmantojis, tad nelaimē pats vainīgs. Trauma jau ir sods. 90 procenti negadījumu darbā notiek paša darbinieka neuzmanības, bezatbildīgas rīcības dēļ.

-Tuvojas slidenais laiks, ejot uz darbu vai mājās, gadās gūt traumas.

-Ja negadījums notiek ceļā, tas nav saistīts ar darba vidi. Ir jābūt uzmanīgam, jānovērtē ceļš vai trotuārs. Cits jautājums, ja darba vietas pagalmā strādājošais paslīd, gūst traumu, tad vērtē, kāpēc tas notika, vai pagalms bija nokaisīts, kā tas tiek uzturēts.

-Līdz ar attālinātā darba iespējām daudzi strādā mājās.

-Darba aizsardzības speciālistam tas rada sarežģījumus, jo nespēj kontrolēt, kādos apstākļos darbinieks strādā: sēž pie galda vai uz dīvāna ar datoru klēpī. Mājās strādājot, darba vietai jābūt atbilstoši iekārtotai –    piemērots apgaismojums, galds, krēsls. Lai pēc pāris gadiem darbinieks nav sabojājis redzi, lai nav muguras problēmu. Manā pieredzē nav bijis nelaimes gadījumu un arī neesmu dzirdējis, ka kāds cietis, strādājot mājās. Un jāteic, pamazām aizvien vairāk darbinieku atgriežas darba vietās.

- Pēdējos gados Latvijā strauji palielinājies diagnosticēto arodslimību skaits, ne tik strauji, bet pieaudzis arī arodslimnieku skaits.   

-Iedzīvotājiem ir vairāk informācijas, viņi kārto dokumentus, gūst atzinumus, ka darbā sabojājuši veselību. Viņi rēķina, ka no valsts saņems naudu un vēl arī algu. Tas gan nav tik vienkārši. Pēc nelaimes gadījuma darbā vai konstatētās arodslimības dēļ Vese­lības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija  nosaka darbspēju zaudējuma apjomu, sākot no 25%.  Bieži vien cilvēki nesaprot, ka valsts atmaksā darbaspējas zaudētos procentos. Daudzi iedomājas, ka saņems pabalstu un turpinās strādāt pilnu slodzi. Tā nav. Darba devējs nedrīkst nodarbināt darbinieku uz pilnu slodzi, ja viņam darba nespēja ir, piemēram, 40 procenti. Tad darba slodze jāsamazina par 40 procentiem. Bieži vien uzņēmumā nav iespēju piedāvāt mazāku slodzi un nav arī cita darba, tad nākas darbinieku atlaist. Nereti ir gadījumi, kad, vēloties turpināt strādāt savā uzņēmumā pilnu slodzi,    darbinieks atsakās no piešķirtās atlīdzības par darbspēju zaudējumu. Tad arodārsts vērtē, vai viņš    drīkst strādāt pilnu slodzi.

Bieži vien cilvēki neizprot, kas ir arodslimība.  Ne jau visas slimības iegūst darbā, bieži vien tās ir bērnībā, jaunībā iegūtu traumu sekas. Ja uzņēmumā strādā desmit un vairāk gadu, var iegūt arodslimību, bet ne pāris gados. Katrs taču zinām, cik daudzi faktori ietekmē veselību.

-Darba ņēmēji savas tiesības aizstāv, bet uzņēmēji bieži vien ir nepasargāti.

-Tā diemžēl ir. Nereti uzņēmējs noslēdz līgumu ar darbinieku, sakārto dokumentus, jaunais strādnieks iziet darba drošības instruktāžu un sāk strādāt, bet nākamajā dienā pasaka, ka darbs nepatīk. Uzņēmums    iztērējis laiku, varbūt izsniedzis darba apģērbu, kuru taču citam vairs nedos. Darba devēji pret to nav pasargāti. Tāpat kā pret alkohola lietošanu darba vietā. Diemžēl aizvien nelaimes gadījumi notiek alkohola reibumā.   

-Katrā darbavietā ir iekšējās kārtības noteikumi, tajos skaidri rakstīts, ka nedrīkst darbavietā lietot alkoholu.

-Darbavietā nedrīkst lietot alkoholu un citas apreibinošas vielas, kā arī nedrīkst ierasties pēc to lietošanas. Bijis, ka darbinieks dzērumā sēdies pie stūres. Uzņē­mumam krava netika aizvesta, mašīna no policijas bija jāizpērk. Tie uzņēmumam lieli zaudējumi. Bijis, ka atlaižot nesamaksā visu, lai kaut nedaudz segtu zaudējumus. Darbinieks vēršas inspekcijā, uzņēmējam jāsamaksā. Vie­nīgi var vēsties tiesā. Darba ņēmējs vienmēr tiek aizstāvēts, tāda ir tradīcija. Pamazām, bet ļoti lēni situācija tomēr mainās, un arī darba ņēmējam ir  jāuzņemas atbildība.

-Zinot darba drošības noteikumus, vai pašam sadzīvē arī gadās ko izdarīt, kas tiem neatbilst?

-Jā, esmu arī pats bijis paviršs. Vajadzēja kāpnes, paņēmu tās, kas tuvāk, un nošļūcu pa sienu zemē. Ne reizi vien, kad esmu jautājis, kāpēc kāds muļķīgi rīkojies, jo zina taču, ka nav pareizi, atbilde parast ir: “Nezinu.” Par sevi varu teikt to pašu.

-Vai krīt acīs, kur nav ievērota darba aizsardzība?

-Dažkārt jā. Pie privātām mājām sastatnes bieži vien ir īsti meistardarbi, sakrauti no kastēm, dēļiem.

-Ko labprāt darāt brīvajā laikā?

-Ja ir māja, darāmā nekad netrūkst. Uzspēlēju volejbolu, agrāk bija autosports.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Kā rūpēties par lilijām dārzā?

13:41
30.10.2024
12

Lilijas ir eleganti un izturīgi ziedi, kas var piešķirt dārzam krāšņumu un krāsainību. Lai lilijas zeltu un saglabātu savu skaistumu, ir svarīgi rūpēties par tām pareizi. Šajā rakstā apskatīsim būtiskākos liliju kopšanas aspektus dārzā. 1.Pareizā vieta stādīšanaiLilijas vislabāk aug saulainās vietās. Tām nepieciešamas vismaz sešas stundas saules gaismas dienā, lai tās varētu pilnvērtīgi attīstīties un […]

Rudenī un ziemā pieaug gaisa kvalitātes riski

19:39
29.10.2024
20

Šis gads Latvijā kopumā ir izcēlies ar vairākiem sliktas gaisa kvalitātes uzplaiksnījumiem. Pavasarī ciemos “atpeldēja” putekļu mākoņi no Sahāras, savukārt nupat rudenī, pēc ilgstoši siltā un sausā laika, mūsu valsti sasniedza kārtējais piesārņojums no dienvidaustrumiem. Lielākoties tie bija putekļi no stepju reģioniem Ukrainā un Krievijā, kā arī nepilnīgas sadegšanas materiāli no mežu ugunsgrēkiem šajās valstīs, […]

Dzīvot sitamo instrumentu raibajā pasaulē

06:41
21.10.2024
32

Oktobra izskaņā Vidzemes koncertzālē “Cēsis” gaidāms skaists audio – vizuāls notikums, kas iecerēts kā laikmetīgās mākslas spogulis ar mūzikas un vizuālās mākslas sintēzi; kā baudījums ausīm un acīm. Izcilais sitaminstrumentālists Guntars Freibergs klausītājus tajā priecēs kopā ar Juri Āzeru. Par dzīvi mūzikā, sitaminstrumentu raibo pasauli un brīvā laika pavadīšanas veidiem saruna arGUNTARU FREIBERGU. -Par gaidāmo […]

Mīlēt savu darbu – būt skolotājai

07:32
20.10.2024
43

Vecpiebalgas vidusskolas pedagogu komandai šajā mācību gadā pievienojusies Ketija Černika. Jaunā skolotāja māca priekšmetus, kas bērniem nereti šķiet grūti – matemātiku un fiziku. “Jūlijā pārcēlos uz dzīvi Vecpiebalgā. Jau iepriekš domāju, ka meklēšu darbu skolā. Janvārī biju uz pārrunām ar skolas direktori,” pastāsta Ketija. Viņa ir gados jauna, novembrī paliks 25, bet darbs skolā nav […]

Gadi sakrājuši laika atmiņas

07:07
17.10.2024
26
1

Ingrīda Siliņa dārzā novāc dālijas. Salnas nav žēlojušas, bet nav jau arī iemesla sūdzēties, ir taču teju oktobra vidus. Miķelītes gan zied uz nebēdu, āboli stingri turas zaros. To šoruden daudz, visi skaisti un garšīgi. “Vasara bija jauka. Tagad priekšā lapu grābšana, tad āra darbi būs pabeigti,” saka dzērbeniete un atklāj, ka nevar vien sagaidīt, […]

Var kavēties dzīves notikumos

06:58
16.10.2024
73

Ausma Šilinska drošā gaitā aizsteidzas pa celiņu. Dienā divas stundas viņa velta nūjošanai. “Nav pierasts nekustēties. Kaut mani gadi ir kā divi kliņģeri, cik varu, staigāju,” uzsver Ausma. Viņa dzimusi Dzērbenē, te gājusi skolā, tad 65 gadi nodzīvoti Jaunpiebalgā, pirms trim atgriezās dzimtajā pagastā. “Dzīvē daudz kas noticis, tagad nūjojot varu domās pārlikt,    atcerēties […]

Tautas balss

Paši lūdza, lai ievēl

16:01
26.10.2024
25
Cēsnieks raksta:

“Saeimas deputātiem pašiem nu gan vajadzētu lemt par algu iesaldēšanu. Neesmu no tiem, kas uzskata, ka politiķiem, lielu institūciju un iestāžu vadītājiem jāmaksā maz, taču tagad, kad visiem jāsavelk jostas, pilsoņu vēlētās varas pārstāvjiem jāprotas. Turklāt viņi taču paši piedāvāja savus pakalpojumus tautai, lūdza, lai viņus ievēl, jo grib strādāt sabiedrības labā. Tagad pašiem jāsaprot, […]

Gandrīz jāuzbāžas

16:00
26.10.2024
19
Seniore raksta:

“Traki, ka valdībai, pašvaldībām un māju apsaimniekotājiem gandrīz jābāžas virsū iedzīvotājiem, lai viņi izvēlas siltināt savu daudzdzīvokļu namu. Tagad taču ir daudz labu piemēru, visiem taču skaidrs, ka remontiem izdotā nauda atmaksājas, ka ietaupījums ir. Arī dzīvokļa vērtība palielinās, kad pats īpašnieks vai mantinieki to gribēs pārdot, cena siltinātā mājā būs daudz augstāka nekā nolaistā […]

Kaķi ir mīļi, bet turēšanai jābūt organizētākai

16:00
26.10.2024
19
Lasītāja raksta:

“Liepā pie kādas daudzdzīvokļu mājas pulcējas daudz kaķu, cik no tiem saimnieku, cik bezsaimnieku, kas zina. Tur viena kundzīte dzīvniekus baro. Vai kaķi sterilizēti? Diezin vai, izskatās, ka parādās arī kaķēni, bet varbūt kļūdos. Taču dzīvnieki klīst apkārt, rada netīrību, ir smakas. Kam vajadzētu palīdzēt nokārtot to kaķu lietu, lai pie ēkas ir kārtība,” ar […]

Kamēr piekrīti, tikmēr labi

15:17
22.10.2024
24
Lasītāja raksta:

“Visur runā par līdzdalību, ka iedzīvotājiem jāsadarbojas ar pašvaldību, bet tas labi tikai līdz brīdim, kamēr tu atbalsti pašvaldības idejas. Ja ko saki pretī, tad ar tevi nemaz vairs draudzīgi nerunā,” pārdomās dalījās lasītāja.

Jāatceras par redzes invalīdiem

15:17
22.10.2024
23
31
K. raksta:

“Cilvēkiem ar redzes traucējumiem, kuri vēsturiski dzīvo Cēsīs, nav viegli. Krišjāņa Valdemāra ielas ietves ir bedru bedrēs, ielāpu ielāpos. Arī daudzdzīvokļu mājām, kur daudzi ar redzes invaliditāti, pagalmi bedraini, cik maz vajag, lai aizķertos kāja un nokristu. Domājam par visādām sabiedrības grupām, pašvaldība gādā, lai Rīgas ielā kafejnīcu apmeklētāji justos labi, tāpēc ierobežo satiksmi, bet […]

Sludinājumi