Svētdiena, 5. janvāris
Vārda dienas: Spodra, Ilva, Ilvita

Cilvēcību nekad nedrīkstam pazaudēt

Līga Salnite
11:54
24.07.2023
120
Intervija Janis Zardins 3 2

Valsts probācijas dienesta (VPD) Cēsu nodaļas vadītājs Jānis Zārdiņš savā jomā strādā ilgāk, nekā darbojas dienests. Ar viņu sarunu par to, kā mainījies dienests tā pastāvēšanas divdesmit gados un kādi jauni pārbaudījumi to gaida.

– Cik ilgi pats strādājat probācijas jomā?

– Sākums bija tūkstošgades mijā, kad dienesta vēl nebija. Latvija vēlējās iestāties Eiropas Savienībā, sarunās bija sadaļas gan par tieslietu, gan citām jomām, un viens no kritērijiem bija, ka Latvijā ir jābūt probācijas dienestam. Cēsis bija viena no vietām, kur tapa pilotprojekts, kura nosaukums bija Nepilngadīgo uzraudzības dienests. Strādājām ar nepilngadīgajām personām pēc principiem, kādus aizguvām no Kanādas kolēģiem. Tad tapa VPD, vispirms lielajās pilsētās, tad vietās, kurās cietumi, Cēsis ieskaitot, pēc tam jau visā valstī.

– Tad var teikt, ka esat stāvējis klāt pie dienesta šūpuļa?
– Tā neoficiāli tiek piedēvēts. Man ir pat tāds goda vietā turēts vimpelis, kuru uzšuvusi kāda kanādiete. Tam otrā pusē ir veltījums “Pirmajam probācijas dienesta darbiniekam”.

– Kas ir mainījies darbā pa šiem 20 gadiem?
– Probācijas dienesta funkciju ieviešana un pilnveidošana ir notikusi pakāpeniski, tāpat kā nodaļu veidošana. Dažas lietas, ar ko dienests sākotnēji asociējās, vairs neeksistē, piemēram, postpenitenciārā palīdzība jeb atbalsts cilvēkiem, kuri atbrīvojas no cietuma. Tagad lielāko darba apjomu aizņem sabiedrībā izciešamie sodi. Kad 2006.gadā no Valsts policijas pārņēmām nosacīti notiesāto personu un pirms termiņa no ieslodzījuma atbrīvoto uzraudzību, šī pieeja, kā strādājām, bija līdzīga tai, kā to veica policija. Tāpat kā mākam kontrolēt bērnus, tā toreiz mācējām kontrolēt mūsu aizbilstamos, bet bija jāmācās sniegt arī atbalstu – pārdomātā, izvērtētā veidā saskaņā ar to, ko nosaka ārvalstu prakse, metodes, pētījumi. Tas, ko papildus iemācījāmies, – ir jāsaprot tie riski, kas novirza šos cilvēkus uz noziedzību. Jāstrādā ar cēloņiem, kas ir šo risku pamatā. Ja uz policiju notiesātas personas gāja vienkārši atzīmēties, mēs tam tagad pieliekam saturu, ar kuru risinām nozieguma izdarīšanas cēloņus. Tā ir milzīga atšķirība.

Klāt nākušas arī probācijas programmas, grupu nodarbības. Kad sākām lietot riska un vajadzību novērtējumu, sapratām, ka ir virkne klientu, kuriem šie cēloņi ir vienoti. Grupu nodarbībās ļoti labi palīdz tas, ka cilvēki viens otrā saskata to, kas pašam piemīt. Viņi cits ar citu mijiedarbojas un panāk, ka pašizaugsmes dinamika ir daudz ātrāka – pārmaiņas un secinājumi nāk daudz ātrāk, viņi labāk atpazīst savas problēmas.

– Līdzgaitnieki, brīvprātīgie – vai tas ir kāds rakstura tipāžs vai tomēr ļoti dažādi cilvēki?
– Grūti raksturot tādu konkrētu tipu. Iesaistās samērā jauni cilvēki, kuri tā pilnveido zināšanu un prakses bagāžu. Ir pensionāri, piemēram, iepriekš strādājuši kādā valsts iestādē un jūt, ka vēl varētu dot kādu labumu. Ir arī cilvēki, kuriem ir misijas izjūta un kuri vēlas kaut ko dot citiem. Protams, tam ir jābūt ar iekšēju motivāciju apveltītam cilvēkam.

– Ja salīdzina sajūtu, ar kādu sēžaties pretim klientam tagad un kā tas bija pirms 20 gadiem – vai toreiz viss nešķita gandrīz bezcerīgi?
– Tā bezcerība sākumā reizēm ir. Viņi nav motivēti, vai varbūt mums trūkst zināšanu un nesaprotam īsti palīdzēt. Sākumā arī nebija īsti citu resursu. Tagad brīvprātīgie, kuri palīdz noziegumu izdarījušajam, tur, ārpus šīm telpām, darīt kādas lietas ikdienā tā, lai šis cilvēks iekļautos sabiedrībā vēlamajās aktivitātēs. Diem­žēl ir arī tādi, kuri pat pēc sadarbības laika ar dienestu joprojām nav motivēti un turpina izdarīt noziegumus, bet tas ir jebkurā sabiedrībā. Ir zināms procents, kuriem kriminālā subkultūra ir daudz būtiskāka par to, kas ir sabiedrībai sociāli vēlamais.
Taču tagad ir apzinātas likumpārkāpēju kategorijas, ar kuriem strādājot ir vajadzīgas speciālas, īpašas zināšanas. Piemērs varētu būt darbs ar dzimunoziegumu izdarītājiem, darbs ar atkarīgām personām, ar nepilngadīgajiem, ar cilvēkiem, kuriem ir garīga rakstura saslimšanas utt. Pēdējos gados mani ļoti interesējoša lieta ir radikalizācija. Pamanāmākās varbūt ir naida runas izpausmes internetā līdz pat teroraktiem, kur jau spridzina. Tā ir tā joma, kas tagad ir ienākusi mūsu ikdienā…

– Jau šeit Latvijā ienākusi, vai jūs vienkārši gatavojaties?
– Ir. Pat Cēsu pusē. Es esmu viens no trim darbiniekiem dienestā, kas šajā tēmā ir dziļi iekšā un kopā ar abām kolēģēm apmācām pārējos darbiniekus darbam ar tādas kategorijas cilvēkiem.

– Vai jūsu darbs pamazām pilnveidojies, vai tomēr bijis kāds brīdis, kad viss radikāli jāmaina?
– Drīzāk teiktu, ka tas bijis pakāpeniski. Bet, ja skatāmies uz, piemēram, dzimumnoziedzniekiem vai radikalizētām personām, tad darbā ar šīm kategorijām ļoti daudz palīdz iespēja piesaistīt ārē­jo finansējumu, piedaloties projektos. Daudz atbalsta saņemts no Norvēģijas valdības, tur novērtēts, ka esam ļoti lietderīgi. Darbā ar dzimumnoziedzniekiem sistēma un pieeja, kā strādājam, skaitās Eiropā viena no progresīvākajām. Caur projektiem ir izdevies ieviest to labāko, kas tajā brīdī bijis darbam ar konkrēto kategoriju cilvēkiem. Taču darbs ar papildu resursiem, proti, sabiedrībā aktīviem cilvēkiem, brīvprātīgajiem, biedrībām, – tie kā papildu resursi nākuši klāt pakāpeniski.

– Par Cēsu Audzināšanas iestādi nepilngadīgajiem – kā no malas šķiet, kas tur noticis šo 20 gadu laikā?
– Ļoti līdzīgi kā ar mūsu dienestu. Atgriežoties pie tās pašas uzraudzības funkcijas, sākotnēji probācijas dienestā dominējošā bija kontrole, nemācējām sniegt atbalstu. Ar šo iestādi bija tāpat. Atceros, tajā laikā skola tur bija kā tāda gaismas saliņa, kā bāka, ko arī paši puiši novērtēja. Tā bija vieta, kur viņi pieredzēja ne tikai cilvēcīgu attieksmi, ne tikai izglītību, bet arī citas vērtības. Tagad gribētu teikt, ka cietums šiem puišiem ir kļuvis kā tāda audžuģimene. Saturiski tās vairs nav četras sienas, kurās jānotur, lai cilvēks neaizbēg vai neizdara jaunus noziegumus. Nu jau tā ir vieta, kurā ar jauniešiem notiek reālas pārmaiņas. Mūsu praksē ir arī situ­ācijas, kad paši jaunieši atzīst – ja nebūtu nokļuvuši šajā iestādē, iespējams, jau būtu nomiruši.
Tas, kas tagad notiek – tādā ziņā Cēsis ir novatori; manas kolēģes šajā iestādē vada probācijas programmu smagus noziedzīgus nodarījumus izdarījušajām personām, grupu nodarbību beigās ir tikšanās ar ieslodzīto vecākiem. Jaunieši, vecāki, administrācijas pārstāvji no iestādes, sociālie darbinieki, psihologs, kāds arī no probācijas dienesta piedalās sarunās, un pats jaunietis stāsta, ko viņš šajā programmā atpazinis, kā ir mainījies viņa redzējums, kāda palīdzība ir vajadzīga tālāk, lai nokļūtu brīvībā. Būtībā viņš tādā veidā labāk sagatavojas tam, kas notiks aiz žoga. Tā tagad ir jau trīs vai četrus gadus. Nav pārāk sen, bet tāda pieeja ir ļoti svarīga.

Kad bērns izdara noziegumu, kas parasti notiek mūsu kā vecāku apziņā? Mums ir grūti noticēt, ka mūsu atvase ir spējīga kaut ko tik briesmīgu izdarīt, kā atņemt kādam dzīvību vai veikt seksuālu noziegumu. Realitātes apziņa nereti atklājas tieši kopīgajā sarunā. Galvenās pārmaiņas var sākties tikai tad, kad notiek šī atzīšana.

– Ko vēl gribētos izdarīt?
– Visā pasaulē kā karsts kartupelis ir radikalizācija. Vispār cilvēka domāšanā un rīcībā tiek izieti sava veida radikalizācijas posmi. Katram ir viens tāds – aktīvisms, kurā mutiski vai sociālo tīklu vietnēs paužam kādus viedokļus. Pēc tā var nākt nākamais posms, kāds piedalās mītiņā vai jau Saeimas logā iemet akmeni, kā tas bija 13.janvāra nemieros. Soli pa solim aizejot līdz pat tam, ka kāds ar pašnāvnieka jostu, bumbu vai kalašņikova automātu atņem citiem dzīvību. Mums ir jāsaprot, kurā brīdī šis aktīvisms, kas ir atbalstāma lieta, pāraug likumpārkāpumā.

– Vai ir skaidrs, kas provocē?
– Katram cilvēkam tas var būt ļoti individuāli. Kovida laikā Vācijā bija cilvēki, kas dedzināja vakcinācijas teltis, samērā vienkārša lieta, bet sabiedrībā par to bija milzīga šūmēšanās. Arī visas sazvērniecību teorijas, kas, piemēram, uzskata, ka valdību līmenī ir tāda kā sekta, kas valda visu pasauli. Piemēri ir daudz un dažādi, mums pašiem ļoti liels drauds var izrādīties kopienu sašķeltība. Krievvalodīgie lielākoties bijuši pakļauti Krievijas TV propagandai, un tas milzīgas sekas atstāj tajā, kā sabiedrība redz karu Uk­rainā. Ne tikai naida runas līmenī, bet pat noziegumos. Tiek piekauti ukraiņi, cilvēki, kas iet ar Ukrai­nas karogu vai piedalās mītiņos. Tā ir ikdiena, bet – vai esam tai gatavi? Ne vienmēr. Tāpēc ir vajadzīgas jaunas mācības, jaunas metodes, kā strādājam ar to. Tas ir tas, kā pirms 20 gadiem nebija.

– Vai nerodas sajūta, ka noziegumi tikai transformējas, ka to nekad nekļūst mazāk?
– Es drīzāk gribētu teikt citādi. Katrā klientā vai likumpārkāpējā ir cilvēks. Cilvēks kā personība ar savu pieredzi, pārdzīvojumiem, arī ar deformācijām, ko viņam nācies piedzīvot. Tālā­kās izpausmes, vai runājam par radikalizāciju, vēl citiem procesiem, piemēram, zādzībām, – viss ir pakārtots un izriet no tā, kas ir šajā personībā ar konkrēto dzīves pieredzi, visbiežāk – traumatisko. Ir mijiedarbības, kas veido mūs kā cilvēkus, un tieši cilvēcību mēs nekad, nekad nedrīkstam pazaudēt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Horoskopi 2025

06:56
31.12.2024
1203

Horoskopi tapuši sadarbībā ar astroloģi Ritu Riekstiņu. AUNS 2025. gads ir jaunu sākumu un drosmīgu pārvērtību gads! Kos­miskais posms ir paredzēts lielām pārmaiņām, kas Aunus ieved jaunās izaugsmes, izpausmes un identitātes izpētes jomās. 2025. gads aicina izpētīt šīs zīmes pārstāvjus savu radošo, jūtīgo pusi. Marta Auna aptumsums virza uz jaunu dzīves pavērsienu, savukārt gan Venera, gan […]

Mīti, kas turpina apvīt cigaretes

18:09
27.12.2024
23

Neviens vairs nav jāpārliecina par to, ka cigaretes nogalina. To apstiprina arī dažādi informatīvi attēli un paziņojumi uz cigarešu paciņām. Tomēr pats nelāgais ieradums nemaz neplāno iet mazumā, un laika gaitā ap to ir izveidojušies arī dažādi mīti, pret kuriem regulāri jācīnās zinātniekiem un mediķiem. Mīts: cigaretes varot palīdzēt tikt galā ar stresu Joprojām visai […]

Bērna piedzimšana ir lielākais brīnums

06:27
22.12.2024
1095

Ziemassvētku laiks ir stāsts par brīnumu – bērniņa piedzimšanu. Vecmātes šo brīnumu piedzīvo visa gada garumā. Sarunā ar Cēsu klīnikas vecmāti Ivetu Reķi viņa uzsver, ka bērniņa dzimšana patiesi ir brīnums. Ivetai Reķei Cēsu klīnika ir pirmā un vienīgā darbavieta, kurā pavadīti 45 gadi, no tiem 35 gadus palīdzēts mazuļiem ienākt šajā pasaulē, desmit gadi, […]

Māksla ir process, kurā gūt sev kaut ko nozīmīgu un nepieciešamu

06:55
20.12.2024
83

Viņa nupat par skulptūru “Trejdeviņu koks” ieguvusi Cēsu novada mākslas gada “Balvas 2024” augstāko apbalvojumu “Zelta balva”. Ar mākslinieci ANNU EGLI sarunājāmies par emocijām, kas papildina šādu atzinību, par radošo procesu un tuvojošos gadu miju. Lai arī viņa pašlaik dzīvo Rīgā, ar Cēsīm mākslinieci saista īpašas atmiņas, kad bērnībā daudz laika pavadīts dzimtas lauku mājās […]

Adīšana piedzīvo renesansi

06:53
19.12.2024
70

Adīšana piedzīvo renesansi – tā saka jaunā adīšanas entuziaste Baiba Dambe. Šomēnes viņa Cēsu kinozālē organizēja “Adīšanas kino seansu”. Pieredze līdzīgu notikumu rīkošanā viņai jau bija. Cēsīs sarunu festivālā “Lampa” sadarbībā ar Ģimenes telti Baiba organizēja “Mammu adīšanas pikniku”. Lielākoties tur bija mammas, kam pavisam mazi bērni, sievietes varēja kopā paadīt, parunāties, arī iemācīties uzadīt […]

Daiļrecepšu grāmata ar humora devu

06:22
18.12.2024
115

Vircoti lasāmgabali miesai un dvēselei jeb humoristiski pastāstiņi ar atbilstošām receptēm savīti Lienes Margevičas un Natas Brambergas sarakstītajā un “Zvaigzne ABC” izdotajā grāmatā “Vienaldzīgo nav!”. Tā stāsts “Pusdienas slimnīcā” papildināts ar recepti – makaronu zupa ar piena plēvi, stāstam “Vīramāte ir klāt!” pievienots ēdiens – bujabēze ar fenheli, bet “Heavy Metal” – biezeņzupa ar selerijām. […]

Tautas balss

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
27
4
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
16
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
26
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
33
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
28
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Sludinājumi