Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Cigarešu dūmi nogalina arī vasaras kafejnīcās un koncertos

Druva
08:23
29.07.2022
11
Tobacco,,bad,habits,,addiction,and,relationships,concept.,rear,view,of

Ne vienam vien vasaras pasākumu apmeklētājam koncerta baudīšanu ir izbojājis kāds netālu stāvošs smēķētājs. Cigarešu smaka un dūmi sabojā gaisu visapkārt, tomēr lielākie riski ir saistīti ar pasīvās smēķēšanas draudiem veselībai. Parasti lielāka uzmanība tiek pievērsta nepatīkamajai cigarešu smakai un daudz mazāk cilvēki aizdomājas par to, ka arī brīvdabas apstākļos cigaretes turpina nogalināt savus upurus.

Pētījumi pierāda, ka arī cilvēki, kas sēž vai stāv blakus smēķētājam ārpus telpām, ir spiesti ieelpot nozīmīgas dūmu devas, kas ir daudzkārt koncentrētākas par parastu fona gaisa piesārņojuma līmeni. Zinātnieki uzsver, ka pat īslaicīgai saskarei ar pasīvo smēķēšanu var būt būtiska ietekme uz sirdi vai elpošanas sistēmu, tostarp tā var palielināt astmas lēkmju smagumu, jo īpaši bērniem.

Līdzīgu situāciju visai regulāri var novērot arī autobusu pieturās, kafejnīcās, parkos un dažādās mājas ballītēs. Smēķētāji un arī nesmēķētāji brīvā dabā maz pievērš uzmanību cigarešu dūmiem, jo domā, ka netiek pakļauti dūmu kaitīgajai ietekmei. Tomēr tā nav taisnība.

Pētījumi liecina, ka, atrodoties dažu pēdu attālumā no smēķētāja ārā, cilvēks var tikt pakļauts gaisa piesārņojuma līmenim, kas vidēji ir salīdzināms ar iekštelpu līmeni. Piemēram, atrodoties āra kafejnīcā apmēram pusmetra attālumā no cilvēka, kurš stundas laikā izsmēķē divas cigaretes, pasīvās smēķēšanas efekts ir salīdzināms ar stundu ilgu atrašanos smēķētāju pilnā bārā. Tādejādi arī bērni piemājas ballītēs var tikt pakļauti ievērojamam pasīvās smēķēšanas riskam.

Pasīvā smēķēšana arī ir smēķēšana

Kopumā Eiropas Savienības 25 dalībvalstīs vairāk nekā 79 000 pieaugušo katru gadu mirst no pasīvās smēķēšanas. Pasīvā smēķēšana darbā bijusi par cēloni vairāk nekā 7000 nāves gadījumu, savukārt pakļaušana tabakas dūmu iedarbībai mājās izraisījusi vēl 72 000 nāves gadījumu.

Uzturoties telpā, kur smēķē, nav iespējams nekļūt par pasīvo smēķētāju. Neglābs nekāda ventilācija vai filtri, jo tie nespēj pilnībā attīrīt piesmēķētu gaisu. Pat tad, ja dūmi nav redzami, tie saglabājas gaisā stundām ilgi un ir tikpat kaitīgi kā redzamie.

Pasīvā smēķēšana par līdz pat 40 % paaugstina risku saslimt ar plaušu vēzi, par līdz pat 45 % paaugstina sirds infarkta risku. Tāpat pasīvā smēķēšana par 27 % paaugstina risku saslimt ar krūts vēzi un spontāna aborta risku. Pasīvās smēķēšanas riskam pakļautajiem par 40-60 % pastiprinās astmas simptomi.

Dūmu kokteilis

Dūmi veidojas, cigaretei sadegot aptuveni 900°C temperatūrā. Esot cigarešu dūmu tuvumā, cieš visi, un, jo ilgstošāk tas notiek, jo smagākas sekas ir iespējamas. Līdz ar cigarešu dūmiem cilvēka organismā nonāk aptuveni 7000 dažādu ķīmisko vielu, no kurām vairāk nekā 70 ir kancerogēnas un var izraisīt vēzi. Dažas no cilvēka veselībai kaitīgākajām vielām ir darva, benzopirēns, tvana gāze, arsēns, kadmijs, ūdeņraža cianīds un svins.

Dūmi kairina elpošanas ceļus un plaušas, radot krēpas un klepu. Smēķētāju mājās putekļi, virsmas un mēbeles satur tabakas dūmu ķīmiskās vielas, kas pie katras kustības tiek saceltas gaisā un tiek ieelpotas. Tāpēc likums aizliedz smēķēt publiskās vietās citu personu klātbūtnē, ja citi cilvēki pret to iebilst.

Bīstami bērniem

Pasaules Veselības organizācija atzīst, ka pasīvā smēķēšana katru gadu nogalina aptuveni 1,2 miljonus cilvēku, tostarp 65 000 ir bērni un pusaudži, kas jaunāki par 15 gadiem. Cigarešu dūmi ir īpaši bīstami maziem bērniem, zīdaiņiem un grūtniecēm. Pie tam bērni, kuru vecāki smēķē, ir pakļauti daudz lielākam riskam agri uzsākt smēķēt – pasaules statistika parāda, ka šādi bērni par 70 % biežāk uzsāk smēķēt līdz 15 gadu vecumam.

Bērniem, kas dzīvo kopā ar smēķētājiem, ir lielāks bronhīta, pneimonijas, astmas un citu elpceļu infekciju risks. Šie bērni biežāk slimo ar saaukstēšanās slimībām, klepu un vidusauss iekaisumu. Viņiem plaušu funkcijas ir pazeminātas un plaušas attīstās lēnāk. Smēķētāju bērniem ir palielināts meningokoku izraisītu infekciju risks (piemēram, meningīts, sirds slimības), kas dažkārt var izraisīt nāvi vai invaliditāti. Turklāt pasīvajai smēķēšanai pakļautajiem bērniem ir paaugstināts risks nomirt pirms piektās dzimšanas dienas.

Cigarešu smēķēšana ir smaga atkarība, no kuras atteikties izdodas tikai retajam. Daudzi atmest smēķēšanu izmēģina vairākos piegājienos. Ja pašam atmest ir grūti, tad efektīvs veids, kā to darīt, ir vērsties pie atbilstoša speciālista. Latvijā ikviens smēķētājs anonīmi var saņemt palīdzību, zvanot uz Slimību profilakses un kontroles centra konsultatīvo tālruni 67037333. Cita starpā pa tālruni būs iespējams saņemt konsultāciju par pieejamo palīdzību zvanītāja dzīvesvietas tuvumā. Ja ir grūtības atmest smēķēšanu uzreiz, īstermiņā atteikšanos no cigaretēm var atvieglot arī dažādas bezdūmu alternatīvas, tomēr jāatceras: lai gan uzskatītas par mazāk kaitīgām, arī tās nav bez riska veselībai. Tāpēc galamērķim vienmēr vajadzētu būt jebkādas smēķēšanas atmešanai pilnībā.

 

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
187

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
19

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
18

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Forma izceļ sievišķību

15:32
13.11.2024
96
1

Lāčplēša dienā zemessargi visā Latvijā uz savām darbavietām devās formas tērpā. Tādējādi godinot Brīvības cīņu varoņus, kuri nosargāja mūsu valsti pirms vairāk nekā simts gadiem, un apliecinot šodienas valsts sargu vadmotīvu – mana Latvija, mana atbildība! Zemessardzes 27. kājnieku bataljonā Cēsīs militārās prasmes apgūst arī sievietes. Par to, kāda bija viņu motivācija, pievienojoties zemessargiem, un […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
17
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
8
2
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
22
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
23
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi