Viss Izstāžu nams Cēsīs ar tā piecām zālēm decembrī atvērts mākslas darbu apbrīnošanai un pētīšanai, tā vienkārši pozitīvu emociju smelšanai.
Piecas vasaras profesionāli mākslinieki, kuri cēlušies no Cēsu puses, izstudējuši Rīgā, ar lielu interesi apmeklēja Cēsīs rīkotās vasaras skolas. Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzējs Dmitrijs Laščetko, biedrības “Art Cēsis” un cēsnieces Ineses Ciekures aicināts, rīkoja meistardarbnīcas gleznotājiem. Profesionālie mākslinieki – Laima Bikše, Andris Eglītis, Kristīne Rozenberga, Ansis Rozentāls, Signe Vanadziņa un citi – vasarās atvēlēja laiku, lai bagātinātu zināšanas ārkārtīgi senās, gadsimtos pārbaudītās glezniecības tehnoloģijās. Vasaras skolu radošie darbi, tapuši ikonu gleznotāja, restauratora un seno glezniecības tehnoloģiju meistara Dmitrija Laščetko vadībā, apskatāmi vienuviet. Vasaras skolas vadītājs prognozēja, ka daļa no Cēsu mākslinieku darbiem kvalitāti saglabās simtos gadu. Tik precīzi gleznotāji pielietojuši senās tehnikas. Gleznotāji Reinis Liepa par lielāko ieguvumu – studējot akadēmijā Rīgā, dzirdēts teorētiski, tagad bijusi iespēja gleznot praktiski.
Stikla mākslinieks un dizainers Artis Nīmanis par autortehniku, kādā izpildīti spoguļi – dizaina objekti – teic, ka cēsnieki ir pirmie, kuriem tos izrāda. Neparastie spoguļi ir meistarības un asprātības salikums, prasme strādāt ar stiklu. Par mākslas darbiem autortehnikā, atklājot jaunas stikla apstrādes metodes, A. Nīmanis saka – viss, ko līdz šim izpētījis un apjautis par stiklu, atvests uz izstādi “Saule un mēness”.
Pēc izstādes Cēsīs 2018. gada garumā A. Nīmaņa stikla māksla pārstāvēs Latvijas mākslu, apliecinot tās virsotnes, trīs valstīs: Dānijā, Somijā un Japānā. Latvijas 100 gadu laikā no rītiem lēkusi saule, vakarā mēness. Latvija piedzīvojusi gaišus un tumšus laikus. Kā tajos latvieši jutušies, ikviens var jaust, nostājoties iepretī kapara krāsas maģijas pilniem spoguļiem.
Komentāri