Sestdienas vakarā paredzētais notikums Vidzemes koncertzālē “Cēsis” bija raisījis to skatītāju interesi, kuri seko līdzi jaunās paaudzes Latvijas profesionālo mākslinieku darbam, oriģināliem mākslas darbiem uz skatuves. Interesentiem nelikās par grūtu mērot pat simts kilometrus uz Cēsīm, nemaz nerunājot par Rīgu, kas ir tuvāk Cēsīm, lai būtu klāt amerikāņu mūzikas izrādē “Pēc pusnakts”.
Izrādes centrā ir pianiste un vokāliste Katrīna Gupalo, kura kļuva plašāk pazīstama kā māksliniece, sekmīgi piedaloties televīzijas pirmajā konkursā Latvijas jaunajiem mūziķiem – “Radīti mūzikai”. Pēc tālākām studijām Londonā un Kalifornijā, kur iepazinusi amerikāņu 40. gadu kino mūziku, Katrīna Gupalo atgriezās ar jaunu ideju par vēl vienu muzikālu izrādi. “Tajā dziedu dziesmas, kuras ikdienā esmu tik aktīvi klausījusies, ka labi pazīstu. Uz skatuves izrādē ir tā laika mūzika, estētika un noskaņa,” uzsver soliste un pianiste, stāstot, kā veidota izrāde. Tajā spēlē pianists Andrejs Osokins, sitaminstrumentālists Elvijs Endelis, galvenās varones juteklisko pasauli izdejo Gabija Bīriņa, bet domu un sajūtu radīto atmosfēru rada Jāņa Romanovska video projekcijas, spilgts kultūras raksturotājs ir arī Reiņa Ratnieka tērpi.
Pirms izrādes Cēsīs Vidzemes koncertzāles programmu direktore Inese Zagorska uzrunāja skatītājus, sakot: “Koncertzāles neilgajā, vien teju trīs gadu, radošajā biogrāfijā amerikāņu komponistu mūzika ir skanējusi jau klasiskās un džeza mūzikas programmās, bet vai ik vakaru kino zālē rāda amerikāņu kino. Taču divi kultūras notikumi Cēsīs īstenoti partnerībā ar Amerikas vēstniecību. Pirmais bija koncertzāles atklāšanas dekādē – laikmetīgās dejas izrāde “Kliedziens” ar Gabriela Prokofjeva mūziku un Marka Šova fotoizstādi “Kenediji”. Tagad izrāde “Pēc pusnakts”.”
Amerikas vēstniecības kultūras atašejs Metjū Tomsons skatītājiem Vidzemes koncertzālē latviešu valodā sacīja, ka ASV vēstniecība atbalstījusi izrādes tapšanu, kurā Amerikā pazīstamās 40. gadu kultūras spilgtākos darbus nolemts parādīt mūsdienu latviešu mākslinieku izpildījumā. “Izrāde uzbur zelta laikmetu ASV mūzikā un kino,” sacīja M. Tomsons un piezīmēja, ka zelta laikmets turpina ietekmēt vēl tagad, kā piemēru nosaucot tikko oskaroto filmu “La – la – land”, kuru rāda arī Latvijas kinoteātros.”
“Es tajā visā esmu kā zivs ūdenī, kopš pabiju Amerikā”,”Druvai” sacīja Katrīna Gupalo, komentējot izrādes pirmo daļu, kur viņas izpildījumā skan pat roks “ar bļaušanu” un otrā daļā arī blūzs. “Kad man radās ideja par izrādi, to veidojot atkal kopā ar pianistu Andreju Osokinu, aicināju satikties klasesbiedrus no mūzikas skolas laikiem,” tā izrādes mākslinieku sastāvu veido kvartets – divi vīrieši un divas sievietes. “Pēc pusnakts” pirmizrāde piedzīvota koncertzālē Liepājā. Organizatoriskos darbus, izrādi piedāvājot lielākām un mazākām zālēm, uzņēmusies mūziķu un mākslinieku apvienība. Par izrādes menedžmentu atbildīgā Jana Kuzmenkova iepazīstinājusi ASV vēstniecību ar mākslas ieceri.
Jautāts, kāpēc programmiņā nav norādīts muzikāli un vizuāli iespaidīgi veidotās izrādes režisors, Andrejs Osokins saka: “Varēja jau rakstīt Katrīnas vārdu, kas būtu taisnība, bet ikviens nācām ar savu ideju. Tās nofilmējām, skatījāmies un izvērtējām. Lai būtu savdabīgi, oriģināli un iespaidīgi.”
Komentāri