Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Amatas ūdeņiem uzticīgā

Līga Eglīte
15:47
17.05.2017
28
Guna Daugule 1

Ar vienu no Amatas maču jeb “ūdenstūristu dziesmusvētku” organizētājām Gunu Dauguli pirmoreiz sastapos pirms septiņiem gadiem pļavā pie Zvārtes ieža. Notika gatavošanās ikgadējam Latvijas čempionātam, Guna pieskatīja nometni, sagaidīja dalībniekus, saimniekoja pie ugunskura un zupas katla, gaidot kluba biedrus – nosalušos slaloma trases ierīkotājus. Gadi pagājuši, bet viņa pa Latvijas upēm laivo vēl arvien, arī piedalās sacensībās, taču visīpašākā ir draudzība ar straujo Amatu.

Laivas un ūdeņu nemiers Gunai Daugulei droši vien mantots no tēva, kurš jaunībā ar paš­taisītu koka smailīti braucis pa Līčupi no dambja līdz doktorātam Mazozolos, bet vēlāk, izsūtījumā Sibīrijā, iemanījies meistarīgi vadīt vienkoci, stāvot kājās un stumjoties ar vienu airi.

Par ļoti agrām bērnības atmiņām Guna stāsta: “Man bija varbūt divi vai trīs gadiņi, kad paps ar smailīti vizināja pa Juglas ezeru. Tēvs bija ļoti labs inženieris, pats uzbūvēja laivu. Sešdesmito gadu beigās vecāki atvaļinājumos īrēja piepūšamās laivas – melnās gumijas “medniecenes”, braucām pa Gauju no Jaunpiebalgas. Pa nedēļai, pa posmam vien. Vēlāk iegādājās saliekamās smailītes “Salūts”, tad jau ģimenei bija privātā flotile.

Kad mācījos Politehniskajā institūtā (tagad Tehniskā universitāte), nodarbojos ar akadēmisko airēšanu. Darba vietā “Elektronā” bija sporta klubs ar spēcīgām ūdenstūrisma tradīcijām, kur mani sagaidīja aktīvi laivotāji Egons un Daina Garklāvi, Jānis Grasis.

Ar vīru satikos laivojot. Toreiz vadīju grupu, tā iepazināmies. Kādu laiku braucām vienā komandā, bet tagad labāk katrs ar savu pārinieku. Kopā ar bērniem esam daudz laivojuši. Brālīšiem neiepatikās ūdeņi, bet meitai gan.

Mana pirmā Amata bija 1974.gadā, sacensībās ieradās tik daudz dalībnieku, ka visi gaidīja rindā, jo nedrīkstēja nokavēt savu starta numuru. Pļava pie Zvārtes ieža bija pilna līdz malām ar teltīm. Arī deviņdesmitajos vēl bija daudz dalībnieku un arī skatītāju. Tad nāca krīze un vēl viena, un tagad ir tā, kā ir…Toreiz (padomju gados) jau nekā cita nebija. Pie upes salasījās citādi domājošo kompānija, kura atrada veidu, kā legāli satikties.”

Gan toreiz, gan tagad Amatas sacensību gaisotne nav mainījusies, jo vairāk cilvēku, jo noskaņojums pacilātāks. Arī rīkotāji un dalībnieki tajās dienās kļūst par skatītāju apbrīnotiem un klusu dievinātiem varoņiem. Par ūdeņnieku vēsturi Guna Daugule stāsta: “Agrāk sacensības rīkoja tikai tādēļ, lai cilvēki labāk iemācītos vadīt tūrisma laivas, jo daudzi devās uz lielajām un bīstamajām Krievijas upēm. Tūrisma klubā bija savākta milzīga bibliotēka ar maršrutu atskaitēm. Tagad mēs daudz ko varam izlasīt internetā, bet tolaik pirms katra nopietna brauciena varēja atrast nepieciešamo aprakstu. Kārtība bija stingra – ja neesi secīgi nobraucis pirmās, otrās vai trešās kategorijas maršrutus, nevari uzreiz sākt ar ekstrēmajām kalnu upēm ārpus Latvijas. Es vadīju ūdens tūristu grupas piektās kategorijas marš­rutos. Patiesībā tā bija laba kārtība, tagad ir brīvība un cilvēktiesības. Žēl, ka tagad nevienai bibli­otēkai vai organizācijai neinteresē vēsturiskie laivu maršrutu apraksti, krāču shēmas, dienasgrāmatas un citi dokumenti, kā arī milzīgas somas ar diapozitīviem. Uzzināju tikai, ka sports un fiziskā kultūra nav kultūra… Bet tieši šajos arhīvos atradu Amatas pirmo sacensību protokolu no 1964.gada! Es tagad to visu glabāju, arī citi vecie laivotāji glabā, bet cik ilgi? Varbūt Vidzemes Augstskolai interesētu? Doktora darbs tur sanāktu noteikti.”

Ūdens tūristus pagājušā gadsimta 70., 80. gados apkārtējie uzskatīja gan par labdabīgi dulliem un ekstrēmistiem, gan par elitāru drosminieku grupu, kuri līdzīgi kā kalnos kāpēji nokļuva vietās, ko parastais cilvēks redzēja tikai žurnālu fotogrāfijās vai televīzijā, “Ceļotāju kluba” raidījumos. Arī Guna Daugule stāsta, ka reizēm, lai nonāktu līdz kādas upes augštecei, bija jānoiet ar visām mantām pat sešdesmit kilometru un jānes visa sadzīve un pārtika divām vai trim nedēļām: ”Mana soma svēra apmēram 50 kilogramus. Līdzi bija cukurs, putraimi, gaļas konservi, tauki, “Baltijas klona” maize. Pa ceļam ķērām zivis, sālījām. Civilizācijas tur nebija, divas nedēļas nevienu svešu nesatikām. Toties, nokļūstot pilsētā, pirmais bija pirts apmeklējums, otrais – kafejnīca ar kafiju (kāda nu bija, bet vienalga garšoja labi!) un bulciņām.”

Tūrisma inventāra gatavošanai vien varētu veltīt grāmatu. Tolaik, pagājušā gadsimta septiņdesmitajos, viss bija pašu rokās. Lai uzbūvētu laivas, tika likts lietā radošums un inženieru prasmes. Teltis meistaroja no brezenta un kaut kur sadabūta izpletņu auduma, arī guļammaisus šuva paši un pildīja ar sintētisku materiālu, guļamos “tepiķīšus” izgrieza no putu polietilēna un apdarināja ar izpletņu zīdu, pielāgoja apģērbu.
Pēdējos gados uz Amatas sacensībām dalībnieku kļuvis mazāk. Vecākā un vidējā paaudze, kuri sākuši 70., vēl turas ierindā, taču jauniešu kļūst mazāk, un izskatās, ka veco laivotāju pēcnācēji arī atraduši ko interesantāku.

Gunai Daugulei ir sava versija: “Kādreiz bija tikai tūrisma laivas, pēc tam izveidojās ūdens slaloma novirziens. Tagad daudzi jaunieši izbauda azartu ar vienvietīgajiem kajakiem pa mazajām upītēm. Vēl ir maratonistu kompānija, piemēram, tie, kuri sacensībās laivo pa Gauju visā garumā. Man pašai tagad labāk patīk iekāpt divvietīgajā smailītē un tā mierīgi nobraukt maratona sprintu, kādus 30 –50 kilometrus.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
69

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
665

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi