Svētdiena, 8. septembris
Vārda dienas: Regīna, Ermīns

Senioriem svarīgi būt sadzirdētiem

Iveta Rozentāle
20:03
07.10.2022
15

Ik gadu 1. oktobrī tiek atzīmēta Starptautiskā senioru diena. Lai seniori justos labi, būtu izprasti un varētu būt aktīvi, neskatoties uz veselības problēmām, būtiska ir ne tikai viņu pašu vēlme iesaistīties un būt aktīviem, bet arī līdzcilvēku un pašvaldības iesaiste.

Jaunpiebalgas pensionāru kluba “Harmonija” vadītāja Regīna Belte atzīst, ka kovids izmainījis daudzas brīnišķīgas tradīcijas, un apliecina, cik svarīgi senioriem būt sadzirdētiem, uzrunātiem, iesaistītiem:

“Pirms pandēmijas arī mums, senioriem, dzīve pulsēja: gan paši regulāri tikāmies, sanācām ap divdesmit cilvēku, rīkojām    tēmu vakarus, citus pasākumus, arī svētkos. Mums bija savs teātris, ansamblis, regulāri izbraukumi. Ekskursijās patīk braukt visiem, jo īpaši, ja piedomāts, ka daudz var redzēt, bet staigāt nepieciešams minimāli, jo vecumā ne vienam vien ar to ir problēmas, lielus attālumus pieveikt nevaram. Tāpēc arī nevarējām braukt uz Latvijas Pen­sionāru federācijas rīkoto sadziedāšanos Liepājā – ceļš pārāk tāls.

Tāpat iesaistījāmies pagasta aktivitātēs, piemēram, ziedu paklāja veidošanā, dažādu svētku organizēšanā. Tagad esam lielajā novadā, nomalē, man šķiet, ka būs grūti noturēt to pulsu, kāds bija, jo tas atkarīgs no Cēsīm, pagasta pārvaldes, piešķirtā finansējuma. Līdz šim jau bija arī tieši senioriem veltīti Ziemassvētku pasākumi, koncerti ar viesmāksliniekiem gan no tālākas, gan tepat tuvējās apkārtnes.

Tagad seniorus kopā pulcināt daudz grūtāk – gan katram savi rudens darbi, gan diemžēl atkal palielinās saslimšana ar kovidu. Bet sazināmies, izdalu arī Lat­vijas Pensionāru federācijas avīzi. Oktobrī, kad būs lielie rudens darbi padarīti, mēģināšu kluba biedrus saaicināt uz tikšanos, tāpat tikties ar pārvaldes vadītāju.”

Regīna Belte neslēpj, ka vecums liek sevi manīt, veselība nav tik laba, kā gribētos, tāpēc domā par kāda jaunāka seniora iesaisti, kurš varētu organizēt klubiņa darbību. Viņa gan novērojusi, ka jaunākie seniori sadalījušies – kāds iesaistījies teātrī, citi paši organizējas, aizbrauc uz kādu pasākumu. Tāpēc, iespējams, esot jādomā par klubiņu jaunākiem un citu vecākiem senioriem: “Bet jaunu organizatoru vajag arī mūsu klubiņam, cilvēku, kurš māk organizēt un saturēt kopā, jo, lai gan izdomāt, izplānot varu, bet visu izstaigāt vairs nevaru.”

Kluba vadītāja līdz ar lielā novada izveidošanos kā vienu no iespējām saredz arī    dažādu pagastu senioru biedrību sadarbību, var gan aizbraukt ciemos cita pie citas, gan uzņemt savā pagastā, dalīties pieredzē, svinēt kopīgi svētkus: “Agrāk pie mums brauca no Ķeguma, tepat no Drustiem un mēs pie viņiem, tāpat tikāmies ar citu vietu senioriem.”

Vaicāta, kas šobrīd cilvēkiem gados būtiskākais, Regīna Belte teic: “Nejusties pamestiem,    tikt uzklausītiem un iesaistītiem. Protams, pēc pandēmijas arvien daļa cilvēku baidās nākt kopā, tomēr vēlamies apmeklēt kultūras pasākumus. Diemžēl ne vienmēr visi uz tiem    var nokļūt, pa ja tie notiek pašu pagastā. Ja kāds aizved, varam apmeklēt.

Man pazīstama skolotāja, kurai viss interesē, klausās radio, labprāt lasītu, bet redze ļoti slikta. Lai kaut kur izietu, kādam jāpalīdz, parasti ejam roku rokā.

Lai gan pirms kovida savā lokā atzīmējām Starptautisko senioru dienu, vienmēr ir patīkami, ja arī kāds cits mums tādā dienā sarīko kādu saietu, izrāda uzmanību. Aizvadītajā nedēļā biju uzaicināta uz pasākumu, kur runājām par ilgdzīvošanu, kā sevi uzturēt formā. Bija interesanti.”

Daloties, kas senioriem rada prieku, Regīna Belte secina, ka nereti tie ir dažādi vaļasprieki: “Protams, prieku rada bērni un mazbērni. Arī es priecājos, kad visa lielā ģimene atbrauc, tikai tagad brauciens no Rīgas uz Piebalgu ir ļoti dārgs. Man pašai ļoti patīk daba, saulrieti, darbojos dārzā, cik varu, priecājos par puķēm. Labprāt fotografēju, tad ar bērniem apmaināmies ar safoto­grafēto. Man ļoti patīk lasīt, diemžēl jau četrus gadus nedrīkstu, bet reizēm sagrēkoju.”

Sarunas noslēgumā  Regīna Belte rezumē, ka nav tā, ka viss ir slikti: “Slikti ir tam, kas neko nedara. Tikko bija vēlēšanas, bija tādi, kas negribēja iet, bet es uzskatu, ka jāiet. Savā starpā pārrunājām, par ko balsot, par ko labāk ne. Tāpat labi, ka pensionāriem pielika pie pensijas, tas šajos laikos tomēr ir zināms atvieglojums. Jāsaskata arī labais un jāturpina darboties.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Domas, kuras nav vērts domāt    

10:34
07.09.2024
12

Labāk nedomāt, kas zin, ko izdomāsi – kur vēl gudrāku padomu. Īpaši jau piektdienā, kad plāni piebāzuši galvu un nav saprotams, kur skriet, ko ķert, ko nedarīt. Viedi ļaudis tādās situ­ācijās iesaka nomierināties, dziļi elpot, doties pastaigā, paklausīties mūziku un, protams, palasīt viņu padomus. Ko tad īsti – elpot, lasīt, kaut kur, nezin kur iet […]

Prasme pastāstīt

10:33
07.09.2024
18

Kopš brīža, kad Latvijas sabiedrība uzzināja par plānu pārdot stratēģiskam investoram nacionālo lidsabiedrību “air Baltic”, nerimst publiskas diskusijas un izskan visdažādākie apgalvojumi. Kādēļ valsts sev atstās vien ceturto daļu kompānijas akciju? Vai tas, ka lidsabiedrību pārdod, ir sekas tam, ka tā tikusi nepareizi vadīta un savulaik pieņemti nepareizi lēmumi? Vai varbūt finanšu problēmas ir izveidojušās […]

Satraukumi, kas risināmi, un tie, kas nerimst

13:24
04.09.2024
69

Kaut man ir divas jaunkundzes, kurām šonedēļ sākas skolas gaitas un augusta izskaņā viss bijis par un ap jauno mācību gadu, kas vecākiem ir zināms nervus kutinošs un izdevumiem bagāts laiks, šoreiz to uztvēru mierīgāk. Pārrunājot ar bērniem, ka cenu kāpums ir jūtams visur, ir jāmācās ekonomēt, saprātīgāk tērēties un ka varbūt katru gadu nevajag, […]

Turpinājums gladiolas kātā

13:24
03.09.2024
29
2

Skolas laika sākuma noskaņa ar gaidu, satraukuma, lielu cerību un mazas neziņas izjūtu kokteili, kas rotāts    raibiem puķu pušķiem, sajūtama tālu aiz 2.septembra    svinīgo sanākšanu zālēm un laukumiem.    Šis virpulis ievelk teju ikvienu, jo skolas laiks nav tikai stāsts par kāpšanu zinību kalnā, jaunām kompetencēm, iemaņām, sekmēm vai nesekmību. Tas ir arī […]

Tirgus. Mūžsens, bet vienmēr jauns

11:32
03.09.2024
36

Ko ejam pirkt tirgū? Zemeņu laikā zemenes, gurķu laikā gurķus, ābolu laikā ābolus. Tieši to, ko gribam svaigu, tikko vāktu, to, ko nevar nopirkt lielveikalos. Tad nāk cits īpašais – zemnieka saimniecībā vai mājražotāja virtuvē gatavotas desas, kūpināta gaļa un citas gardas lietas, kas atšķiras no tā, ko ražo rūpnieciski. Tas ir tieši tas, ar […]

Atradumi no pagātnes. Uz papīra rakstītas vēstules

11:31
03.09.2024
51

Nekas šajā pasaulē nepazūd, bet pārvēršas un bieži vien, ja pazaudēts, atrodas. Un atradumi mēdz būt visdažādākie, bet šoreiz par vēstulēm. Ne tām, kuras saņemam e-pastā vai mazām ziņām telefonā, bet ar roku rakstītām uz papīra. Jā, vēstules glabājas tik ilgi, cik ilgi kāds tās neizmet, nesadedzina. Taču vēl ir vēstules, kuras, romantikas vai izmisuma […]

Tautas balss

Dalās ar āboliem

10:36
06.09.2024
17
O. raksta:

“Cēsīs, Rīgas ielā, pie vienas mājas katru dienu izlikta kastīte ar āboliem, lai cienājas, kas grib. Paldies dāsnajiem saimniekiem,” pateicās O.

Izglītība ir pats svarīgākais

10:36
06.09.2024
18
Mudīte Bērziņa no Drabešiem raksta:

“Esmu redzes invalīde, tāpēc dzīvē daudz ko nevarēju darīt. Taču tagad visiem bērniem tiek dotas iespējas, par visiem rūpējas un gādā. Vēlu, lai katrs bērns un jaunietis, sākot jauno skolas gadu, atceras, cik svarīgi ir mācīties. Jābūt neatlaidīgiem un cītīgiem, jo nekas nav tik nozīmīgs kā izglītība! Tikai tā paver ceļus,” sacīja Mudīte Bērziņa no […]

Gājēju pāreju krāsojums drošībai

11:35
03.09.2024
25
Lasītāja raksta:

“Labi, ka Cēsīs pirms mācību gada ielās atjauno gājēju pāreju apzīmējumus. Vietējiem autobraucējiem gan vajadzētu zināt, kur gājējiem priekšroka, bet ne visi to ievēro. Izskatās, dažs nepamana vai negrib pamanīt, ka gājējs jau gandrīz ir uz pārejas, auto neaptur, turpina braukt. Nākamajā pirmdienā ielas būs pilnas skolēniem, jācer, koši baltie apzīmējumi šoferiem atgādinās, kur jābremzē […]

Svētki viduslaiku noskaņā

11:34
03.09.2024
16
Cēsniece raksta:

“Paldies par skaistajiem Lielstraupes pils svētkiem, kur netrūka ne kvalitatīvas mūzikas, ne mākslas meistarklašu. Interesants bija restauratoru stāstījums par darbiem pils atjaunošanā. Bija arī jauks tirdziņš, kur varēja gan nopirkt dārza veltes, gan pamieloties ar gardiem kārumiem. Rīkotāji bija parūpējušies, lai visiem būtu interesanti baudīt viduslaiku noskaņu,” par pagājušās nedēļas pasākumu priecājās cēsniece.

Vēsturi zināt svarīgi

11:34
03.09.2024
22
Vecmāmiņa O. raksta:

“Labi, ka tagad skolās vēs­turi mācīs kā atsevišķu priekšmetu, citādi tāds juceklis vien bija. Tā spriedu, skatoties, ko mācās mazmeita. Taču nevajadzētu iekrist otrā bedrē, kad bērniem liek zināt datumu katram notikumam, kas risinājies pirms simtiem gadu, un iesaistīto personu vārdus. Man liekas, tā bērnu var pavisam aizbaidīt no vēstures. Vai tiešām jāzina katrs bīskaps, […]

Sludinājumi