Otrdiena, 10. septembris
Vārda dienas: Jausma, Albertīne

Prot novērtēt kultūrvēsturisko mantojumu

Druva
23:00
09.08.2007
6

Valdis Jānis Platais, Raunas pagasta kultūrvēstures pieminekļu pārvaldnieks

Aprīļa vidū Raunas pagasta pašvaldība pulcēja uz pilsdrupu 2007. gada konservācijas sezonas atklāšanu plašu ieinteresēto personu loku. Pagājuši vairāk nekā trīs šīs konservācijas sezonas mēneši, un paveikts daudz no iecerētā.

Raunas pilī pašlaik līdztekus mūsu valsts speciālistiem strādā pieci čehu restauratori, kaut gan šobrīd vairs nevar nodalīt mūsējo un čehu paveikto, visi strādā kopā. Tornis no iekšpuses ir pilnīgi drošs apmeklētājiem. Tūristu grupas speciāli neorganizējam un neaicinām, taču visi Raunas iedzīvotāji, kā arī citi atbraukušie tiek ielaisti. Nākamgad pils apskate tiks organizēta ar pilnu vērienu.

Tie, kuri ir iesaistīti restaurācijā, ir tik pamatīgi lietas kursā par Rīgas arhibīskapa pili, ka var būt un nereti ir kvalificēti gidi. Atsaucīgs ir katrs, ja pēkšņi kāda grupa iepazīstināma un tajā brīdī neesmu klāt es vai cits no raunēniešiem, kas speciāli sagatavoti tūristu grupu iepazīstināšanai.

Arheologiem arī šogad ir veicies. Viņi tikuši līdz 17. gadsimta vidus kultūrslānim. Atradumi nav unikāli, bet savu laiku raksturo labi. Par kultūrslāņa vecumu vispirms liecina monētu atradumi.

Virszemē veicam mūru konservāciju. To skenēšanā strādā “GPS Partner” speciālisti Māris Kaļinka un Mārtiņš Reiniks, kuri ir arī Rīgas Tehniskās universitātes pasniedzēji. Savu šīs sezonas darbu viņi ir pabeiguši. Līdz ar to mums ir pilnīgi skaidra Raunas pilsdrupu aina. Ko tas dod? Vispirms atvieglota ir pils konservācija. Un kvalitatīvi varēs veikt pils popularizēšanu interesentiem.

Turpinās pils apkārtnes ainavas kopšana. Nākamgad pilnībā pavērsies viduslaiku kultūrvēstures piemineklis iebraucējiem no Vidzemes šosejas puses un pa visiem pārējiem ceļiem.

Čehu firma “Aqua Barta”, ko vada diplomēts arhitekts Jans Barta, veic Jāņa Cimzes pieminekļa atjaunošanu (darbs it kā neredzams). Šī firma ir iepriekšējo gadu desmitu Čehijas restauratoru darba mantiniece, jau restaurējusi un atjaunojusi 1500 kultūrvēstures pieminekļus savā valstī un citur pasaulē.

Raunas pilī strādā vietējās vidusskolas skolēni. Darbu turpina tie, kuri strādājuši iepriekšējās sezonās, šogad sākuši arī citi. Pils atjaunošanā ar vidusskolu patiešām veidojas jauka sadarbība.

Vietējie pieaugušie arī nepaliek malā nozīmīgā kultūrvēstures pieminekļa atjaunošanā. Vispirms jau ainavas veidošanā paveiktais pilnībā ir raunēniešu darbs. Tūristu un ekskursantu apkalpošana Raunā pagaidām ir bezmaksas. To arī dara paši raunēnieši.

Nākamajā gadā darbus turpināsim. Arheologi neies dziļumā, bet apgūs jaunus laukumus. Turpināsim Rietumu korpusa restaurāciju, nākamgad to pabeigsim. Pērn vēl diskutēja, vai vajadzīgs jumts virs galvas restaurācijas procesā. Nu vairs nediskutējam, jumts ir un būs, ir ērti strādāt, ietaupām daudz laika. Šogad esam ieguvuši vismaz divus mēnešus. Veikumam arī pavisam cita kvalitāte. Nelabvēlīgu klimatisko apstākļu dēļ restaurācija nav nekad jāpārtrauc.

Līdzekļus, šogad apmēram 67 tūkstošus latu, piešķīrusi Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, Kultūrkapitāla fonds, taču galvenokārt pagasta pašvaldība. Šī summa, ja turpināsim izlietot taupīgi, ir pietiekama šogad iecerēto darbu veikšanai. Ņemot vērā raunēniešu saprotošo attieksmi pret restaurāciju, mums arī darbs jāpadara gods godam.

Kas interesējas par Raunas pils restaurāciju? Vispirms jau mūsu valsts iedzīvotāji. Brauc restaurācijas un radniecīgu nozaru speciālisti no Eiropas valstīm. Vācijas iedzīvotāji īpašu interesi nav izrādījuši, ja runa par oficiālām instancēm. Tūristu grupas ir bijušas, īpaši baltvāciešu. Latvijas baznīcas arī nav īpaši interesējušās, kā nekā te bijusi katoļticīgā Rīgas arhibīskapa pils, mums galvenā ir ev. lut. baznīca. Laba, racionāla sadarbība izveidojusies ar Raunas draudzi un tās mācītāju.

Pilskalna un pašas pils apkārtnē viss būs kā vajag. Arī estrāde un tajā notiekošie pasākumi ir īstajā vietā. Restaurētā pils veidos te brīnišķīgu ainavu un pievilinās pasākumu apmeklētājus. Raunēnieši ļoti labi saprot, kas ir kultūras mantojums, un to respektē.

Tika domāts, kāda nākotnē būs pils – atklāta vai nožogota. Diezin, vai vispār kādu līdzīgu objektu nožogot vajadzētu. No kā tad tā ir slēpjama? No raunēniešiem taču ne. No viesiem arī ne. Ja kāds ir razbainieks un iecerējis kaut ko sliktu, tāds tiks pāri arī iežogojumam. Mums būs civilizēta apsardze, ne jau policisti vai apsargi formās, un pils būs pieejama visiem labas gribas un uzvedības cilvēkiem.

Bāzes vieta, kur atradīsies informācija par Raunas senatni, arī par pili, arī arheoloģiskās ekspedīcijas materiāli, būs vidusskola. Izveidosim konservācijas materiālu datu bāzi, kura lietojama būs katram, kam pieejams internets. Raunā taps informācijas centrs, arī tajā daudz kas būs skatāms.

Darbi Raunas pilī pagaidām plānoti līdz 2012. gadam, kad Raunas baznīca svinēs pastāvēšanas 750 gadus. Raunai savulaik piešķirts pilsētas statuss, bet apdzīvotā vieta ir daudz vecāka. Līdz 2012. gadam pils kompleksam vajadzētu būt tā sakoptam, lai mēs varētu teikt – apmeklētājiem te ir ko redzēt, atjaunotāji ir paveikuši skaistu, kompleksu darbu. Taču kultūrvēstures pieminekļu atjaunošanu un restaurāciju turpināsim arī pēc 2012. gada. Domāju, ka vēl būs daudz jaunu atklājumu un pārsteigumu. Kā gan citādi. Pierakstījis Verners Rudzītis

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Domas, kuras nav vērts domāt    

10:34
07.09.2024
19

Labāk nedomāt, kas zin, ko izdomāsi – kur vēl gudrāku padomu. Īpaši jau piektdienā, kad plāni piebāzuši galvu un nav saprotams, kur skriet, ko ķert, ko nedarīt. Viedi ļaudis tādās situ­ācijās iesaka nomierināties, dziļi elpot, doties pastaigā, paklausīties mūziku un, protams, palasīt viņu padomus. Ko tad īsti – elpot, lasīt, kaut kur, nezin kur iet […]

Prasme pastāstīt

10:33
07.09.2024
23

Kopš brīža, kad Latvijas sabiedrība uzzināja par plānu pārdot stratēģiskam investoram nacionālo lidsabiedrību “air Baltic”, nerimst publiskas diskusijas un izskan visdažādākie apgalvojumi. Kādēļ valsts sev atstās vien ceturto daļu kompānijas akciju? Vai tas, ka lidsabiedrību pārdod, ir sekas tam, ka tā tikusi nepareizi vadīta un savulaik pieņemti nepareizi lēmumi? Vai varbūt finanšu problēmas ir izveidojušās […]

Satraukumi, kas risināmi, un tie, kas nerimst

13:24
04.09.2024
81

Kaut man ir divas jaunkundzes, kurām šonedēļ sākas skolas gaitas un augusta izskaņā viss bijis par un ap jauno mācību gadu, kas vecākiem ir zināms nervus kutinošs un izdevumiem bagāts laiks, šoreiz to uztvēru mierīgāk. Pārrunājot ar bērniem, ka cenu kāpums ir jūtams visur, ir jāmācās ekonomēt, saprātīgāk tērēties un ka varbūt katru gadu nevajag, […]

Turpinājums gladiolas kātā

13:24
03.09.2024
35
2

Skolas laika sākuma noskaņa ar gaidu, satraukuma, lielu cerību un mazas neziņas izjūtu kokteili, kas rotāts    raibiem puķu pušķiem, sajūtama tālu aiz 2.septembra    svinīgo sanākšanu zālēm un laukumiem.    Šis virpulis ievelk teju ikvienu, jo skolas laiks nav tikai stāsts par kāpšanu zinību kalnā, jaunām kompetencēm, iemaņām, sekmēm vai nesekmību. Tas ir arī […]

Tirgus. Mūžsens, bet vienmēr jauns

11:32
03.09.2024
40

Ko ejam pirkt tirgū? Zemeņu laikā zemenes, gurķu laikā gurķus, ābolu laikā ābolus. Tieši to, ko gribam svaigu, tikko vāktu, to, ko nevar nopirkt lielveikalos. Tad nāk cits īpašais – zemnieka saimniecībā vai mājražotāja virtuvē gatavotas desas, kūpināta gaļa un citas gardas lietas, kas atšķiras no tā, ko ražo rūpnieciski. Tas ir tieši tas, ar […]

Atradumi no pagātnes. Uz papīra rakstītas vēstules

11:31
03.09.2024
55

Nekas šajā pasaulē nepazūd, bet pārvēršas un bieži vien, ja pazaudēts, atrodas. Un atradumi mēdz būt visdažādākie, bet šoreiz par vēstulēm. Ne tām, kuras saņemam e-pastā vai mazām ziņām telefonā, bet ar roku rakstītām uz papīra. Jā, vēstules glabājas tik ilgi, cik ilgi kāds tās neizmet, nesadedzina. Taču vēl ir vēstules, kuras, romantikas vai izmisuma […]

Tautas balss

Dalās ar āboliem

10:36
06.09.2024
23
O. raksta:

“Cēsīs, Rīgas ielā, pie vienas mājas katru dienu izlikta kastīte ar āboliem, lai cienājas, kas grib. Paldies dāsnajiem saimniekiem,” pateicās O.

Izglītība ir pats svarīgākais

10:36
06.09.2024
22
Mudīte Bērziņa no Drabešiem raksta:

“Esmu redzes invalīde, tāpēc dzīvē daudz ko nevarēju darīt. Taču tagad visiem bērniem tiek dotas iespējas, par visiem rūpējas un gādā. Vēlu, lai katrs bērns un jaunietis, sākot jauno skolas gadu, atceras, cik svarīgi ir mācīties. Jābūt neatlaidīgiem un cītīgiem, jo nekas nav tik nozīmīgs kā izglītība! Tikai tā paver ceļus,” sacīja Mudīte Bērziņa no […]

Gājēju pāreju krāsojums drošībai

11:35
03.09.2024
28
Lasītāja raksta:

“Labi, ka Cēsīs pirms mācību gada ielās atjauno gājēju pāreju apzīmējumus. Vietējiem autobraucējiem gan vajadzētu zināt, kur gājējiem priekšroka, bet ne visi to ievēro. Izskatās, dažs nepamana vai negrib pamanīt, ka gājējs jau gandrīz ir uz pārejas, auto neaptur, turpina braukt. Nākamajā pirmdienā ielas būs pilnas skolēniem, jācer, koši baltie apzīmējumi šoferiem atgādinās, kur jābremzē […]

Svētki viduslaiku noskaņā

11:34
03.09.2024
19
Cēsniece raksta:

“Paldies par skaistajiem Lielstraupes pils svētkiem, kur netrūka ne kvalitatīvas mūzikas, ne mākslas meistarklašu. Interesants bija restauratoru stāstījums par darbiem pils atjaunošanā. Bija arī jauks tirdziņš, kur varēja gan nopirkt dārza veltes, gan pamieloties ar gardiem kārumiem. Rīkotāji bija parūpējušies, lai visiem būtu interesanti baudīt viduslaiku noskaņu,” par pagājušās nedēļas pasākumu priecājās cēsniece.

Vēsturi zināt svarīgi

11:34
03.09.2024
26
Vecmāmiņa O. raksta:

“Labi, ka tagad skolās vēs­turi mācīs kā atsevišķu priekšmetu, citādi tāds juceklis vien bija. Tā spriedu, skatoties, ko mācās mazmeita. Taču nevajadzētu iekrist otrā bedrē, kad bērniem liek zināt datumu katram notikumam, kas risinājies pirms simtiem gadu, un iesaistīto personu vārdus. Man liekas, tā bērnu var pavisam aizbaidīt no vēstures. Vai tiešām jāzina katrs bīskaps, […]

Sludinājumi