Svētdiena, 13. oktobris
Vārda dienas: Irma, Mirga
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Piekrītu Egona Buša teiktajam

Druva
00:00
07.12.2007
9

Izlasot Buša kunga rakstu ”Druvā”, pilnībā piekrītu šim lieliskajam pedagogam ar lielo pieredzi. Lai gan pēc profesijas neesmu pedagoģe, tomēr ar šo tēmu darbā esmu saskārusies. Man ir arī divi dēli pusaudži.

Mana profesija saistās ar medicīnu. Arī šeit bieži nākas redzēt, ko vecāki ir izdarījuši un dara ar saviem bērniem. Ko tik nesola, ko tik nestāsta…

Visa šī bērnu tiesību propaganda ir ”iebraukusi” pilnīgā bezdibenī, un man šķiet, kamēr nenotiks kaut kas sabiedrību satricinošs, piemēram, kā slaktiņi skolās citur pasaulē, mums acis neatvērsies. Nerunāju par visiem, bet tomēr liela daļa bērnu un pusaudžu cenšas ciniski izrādīt savu visvarenību, taču, ieraugot mazu špricīti, gāžas vai no kājām, kur nu vēl citas manipulācijas, kas nieks vien ir.

Jau no mazotnes vecāki bērnus sāk radināt pie domas nejust neko, ne morālas, ne fiziskas sāpes (nerunāju par tiešām ekstremālām situācijām). ”Tu neko nejutīsi, tev neko nedarīs! (Ak, šausmas, ja darīs!)” – tā tiek skaidrota situācija pie ārsta. Pusaudžiem, ārstējot zobus, prasa narkozi. Tāpēc jau ir šie gadījumi – dzīvnieku mocīšana, vienaudžu sišana. Nezina, ko upuri jūt, jo nekad neko nav jutis sitējs. Šie agresīvie bērneļi ir kā narkozē. ”Mūžīgās narkozes sindroms” – es tā to definētu, bezjūtīgums, sarkasms, ironija, problēmu nekādu, kāda jēga par kaut ko pārdzīvot. Tāds kā (TV dzirdēju) ”losīgums”, ”piekāš man”. Un tā šie bērni aug, bet viņu smadzeņu ”faili” ir tukši vai pustukši.

Bieži jo bieži vecāki atbild par bērnu izdarībām, kuras jau vairs nevar nosaukt par palaidnībām, tā pasargājot atvasi no psiholoģiskām traumām, stresa. Bet ko šajā brīdī jūt vecāki (varbūt kāds neko, ka tik glābtu bērna ādu!), tajā pašā laikā bērns irgojas par saviem senčiem un učukiem, jo viņa pusē ir n-tās bērnu tiesību aizsardzības struktūras. Bet citiem vecākiem tā ir morāla trauma.

Arī vecākiem, pedagogiem un citiem vecāka gadagājuma cilvēkiem ir savi principi un tiesības, vismaz jābūt. Jābūt savai nostājai un pamatojumam. Vai ne tā? Vai tiešām vajadzīga arī vecāku un pedagogu tiesību aizsardzības organizācija?

Zinu no savas pieredzes, cik bērnam psiholoģiski grūti atbildēt par pārkāpumiem, atvainoties, izstāstīt taisnību, ne melus, stāvot aci pret aci ar to, kuram nodarījis pāri. Tas paliek atmiņā uz mūžu. Ja kāds no dēliem kādreiz bija izdarījis palaidnības skolā, skolotājai teicu, lai liek mazgāt klasi, noslaucīt putekļus arī no n-tajām puķu lapām, bet skolotāja nesaprata, vai runāju nopietni, jo parasti vecāki paši skrien ar lupatu klasi mazgāt, lai izpirktu savu bērnu grēciņus.

Darba terapija bija gan mājās, gan skolā arī pirmās brīvvalsts laikā, un nevienam tā nelikās kā psiholoģiska trauma. Vai tad dzīvoja muļķi? Atceros, mana mamma stāstīja, ka bijis jāpielasa pilns spainis ar jāņogām vai upenēm (bez kātiņiem), lai tiktu uz ballīti, bet vienreiz par māsas nepieskatīšanu no tēva dabūjusi t.s. pretradikulīta terapiju – ar nātrēm pa dibenu. Tēvs tik saucis: ”Nebūs vecumdienās radikulīta!”. Bet mamma to atzina par pareizu. Tagad laikam bāriņtiesa manu vectēvu cietumā liktu un spriestu par vecāku tiesību anulēšanu.

Arī man tika sukas, bet savu sēžamvietu ilgi pratu nosargāt, jo griezos kā vilciņš. Tas nu bija ”dakteris bērziņš”. Vai tā man bija psiholoģiska trauma? Īstās traumas sita pati dzīve.

Arī mūsu skolas laikos bija stingri skolotāji, kurus toreiz skolēnu starpā dēvējām par nejaukiem, baigiem. Vai kāds atļāvās vāļāties pa solu kā pa personīgo gultu vai iespļaut kādam pedagogam sejā, vai skolas telpās piesist kādu līdz asinīm?

Izbrīnu Buša kunga rakstā man radīja teikums, ka bērni tagad pat tāfeli nejēdz noslaucīt. Vai tad pedagogi ir bezprincipu būtnes? Kā Buša kungs raksta, bieži bērnu tiesību aizstāvjiem nav ne mazākās sajēgas no bērnu audzināšanas, bieži pašiem ”superpedagoģijas ieviesējiem” ir gaužām lielas problēmas ar savām atvasēm.

Tādu stāstu es uzklausīju, mamma raudāja. No mazām dienām viņa

visu atļāvusi, pat rāpties uz saklāta galda. Neesam japāņi, mīļie! Palasiet vairāk, visu zinošie bērnu tiesību aizstāvji, vecās atziņas. Tās gadsimtiem nenoveco. ”Bērns rāda, kāds liels būs”, ”Mazu kociņu palocīsi, bet lielu vairs ne”. Un dainās – pārpārēm.

Bērnam ir jāatbild par to, ko viņš sliktu izdarījis (kur nu vēl pusaudzim). Kāpēc tā darījis? Kādam pietiek ar sarunu, citam – darbiņš jāpadara, dažam varbūt kājās pastāvēt vai arī ”dr. bērziņu” vajag (vai, nu gan šmuce būs!)

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Kad ūdens smeļas mutē un risinājums iekritis ūdenī

21:21
10.10.2024
19

Ik dienu Latvijā uzņēmēji atgādina, ka trūkst darbaroku. Tajā pašā laikā valstī ir 27 tūkstoši jauniešu vecumā no 15 līdz 29 gadiem, kuri nemācās un nestrādā. Loģiski jautājums, kāpēc uzņēmēji viņus neņem darbā un kāpēc jaunā paaudze nestrādā?    Ar katru dienu prasības darba tirgū palielinās, uzņēmumos ienāk aizvien jaunākas tehnoloģijas, bez izglītības ar tām […]

Grubuļainas domas pie gluda ceļa

21:20
09.10.2024
35

Šonedēļ oficiāli atklās atjaunoto Stalbes ceļu. Pārgaujas iedzīvotājiem, kuri aktīvi rosījās, lai uzturētu brauktuves remonta aktualitāti karstu valsts ceļu būves programmās un plānos, tas nav tikai ilgi gaidīts notikums. Tā ir mazā uzvara, pieredzes diploms pilsoniskā brieduma un atbildības skolā. Droši vien atklāšanā pelnīti skanēs– paldies projektētājiem, būvētājiem, uzraugiem, projektu rakstītājiem un apstiprinātājiem. Taču riktīgs […]

Cilvēks un vilciens

20:28
09.10.2024
27
1

ES, dzelzceļš un vilciens šķiet tādi nesaraujami saistīti jēdzieni, jo bērnībā ar vilcienu braucu uz skolu, vēlāk dzīvoju burtiski pāris metru attālumā no dzelzceļa, kā arī nereti ar to braucu uz studijām vai darbu. Tāpēc man vienmēr dzelzceļš un vilcieni patikuši. Tie, kas dzīvo sliežu tuvumā, zina, ka pie vilcienu rīboņas pierod tik ļoti, ka […]

Vērtību cena

20:25
08.10.2024
25
1

Agresorvalsts Krievijas zaudējumi pilna mēroga iebrukuma gados Ukrainā ir milzīgi – nogalinātas, ievainotas vai bez vēsts pazudušas ir aptuveni 565 710 militārpersonas, iznīcināti 8893 tanki. Ukrainas bruņoto spēku ģenerālštābs 2. oktobrī ziņoja par veiksmīgu ballistisko raķešu ATACAMS triecienu pa okupantu radiolokācijas staciju “Небо-М”. Okupantiem esot atlikušas vairs tikai desmit tādas stacijas, un katra maksājot vairāk nekā […]

Diena viena, mērķi dažādi

13:08
03.10.2024
33

Katra diena ir kaut kam veltīta. Dažādas organizācijas gadu gaitā    ieteikušas, lai pievērstu uzmanību kādai problēmai, kam īpašam, vēsturiskiem notikumiem vai kaut ko atgādinātu. Dažas dienas ierakstītas arī kalendārā, citas ne. Starp tām, kuras kāds kaut kur piemin, ir piektdien kalendārā neierakstīta Pasaules smaida diena un Pasaules dzīvnieku diena, 10.oktobrī Starptautiskā putras diena un […]

Uzzini par tuvāko apkaimi un Vidzemi “Druvā”!

13:07
02.10.2024
37

Tradīcijas nezūd. 1.oktobris ik gadu ir diena, kad sākas preses abonēšana. Iedzīvotājiem “Druvas” abonementu visam 2025.gadam visizdevīgāk iegādāties oktobrī. No 1. līdz 31.oktobrim “Druvu” nākamajam gadam var pasūtīt par 89,50 eiro. Tāda iespēja ir spēkā, noformējot abonementu jebkurā “Latvijas Pasta” nodaļā, pie pastniekiem, “Latvijas Pasta” vietnē abone.lv vai “Druvas” redakcijā.Avīzes mēneša abonements nākamajam gadam maksā […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
17
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
15
6
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
18
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
31
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
46
1
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.