Sestdiena, 26. aprīlis
Vārda dienas: Alīna, Sandris, Rūsiņš

Par Saeimas atlaišanu

Druva
23:00
28.07.2008
14

Šosestdien gaidāmajā referendumā pilsoņi izlems jautājumu, vai tautai piešķirt tiesības atlaist Saeimu. Lielākās nesaskaņas gan ir nevis par to, vai vēlētājiem šādu iespēju dot, bet gan — kā to formulēt, lai izvairītos no nevēlamiem efektiem.

Lai aicinātu ļaudis doties uz vēlēšanu iecirkņiem un balsot par piedāvātajām izmaiņām Satversmē, ir izveidota biedrība „Par tautas tiesībām”. To pagājušajā mēnesī dibināja partijas „Jaunais laiks”, „Pilsoniskā savienība” un biedrība „Tautvaldība”. Vēlāk jaunajā organizācijā kopēju valodu atrada arī partija „Visu Latvijai!”, netradicionālo seksuālo orientāciju pārstāvju un viņu draugu biedrība „Mozaīka”, Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija un pāris Eiropas Parlamenta deputātu. Iedvesmojušies no lietussargu revolūcijas, opozīcijā sēdošie un Saeimā netikušie politiskie spēki mēģina panākt, lai ikvienam būtu pieejams instruments, ar ko realizēt savus mērķus un vairotu savas iespējas iegūt varu.

Publiskajā telpā nav daudz tādu, kas šaubītos, ka ir nepieciešams mehānisms, lai tauta varētu atlaist savus priekšstāvjus. Tomēr, par spīti tam, attieksme pret 2. augusta balsošanu ir dažāda. Tas izskaidrojams ar šaubīgo Satversmes grozījumu formulējumu. Proti, sanāk, ka Saeimas atlaišana būtībā ir tāds pats referendums kā citi, bez kādiem īpašiem noteikumiem. Tāpat sākumā ir jāsavāc desmit tūkstoši vēlētāju parakstu, pēc tam Centrālā vēlēšanu komisija rīko parakstu vākšanu par to, vai referendums ir nepieciešams, un tikai tad notiek referendums. It kā gana sarežģīti, turklāt pēdējās tautas nobalsošanas ir parādījušas, ka ar vēlētāju aktivizēšanu politiķiem nesokas. Arī referendumā par drošības iestāžu likumu grozījumiem pērn neatnāca gana daudz cilvēku, lai balsojums skaitītos noticis.

Gribētos nedaudz lielāku nopietnību šajā jautājumā. Šim ir jābūt īpaša veida referendumam, jo Saeimas atlaišana ir ārkārtas gadījums. Saeima ir jāatlaiž, ja tā nespēj strādāt — ievēlēt prezidentu, apstiprināt valdību, pieņemt budžetu, nevis, ja tā vienkārši pieņem lēmumus, kas mums nepatīk, vai valdību neveido tās partijas, ko mēs gribētu. Arguments, uz ko norāda referenduma kritiķi — pašreizējie grozījumi paredz, ka Saeimu var atlaist 15 procenti balsstiesīgo. Un ne bez pamata. Pagājušajās vēlēšanās piedalījās aptuveni 60 procenti balsstiesīgo. Lai referendums būtu uzskatāms par notikušu, tajā jāpiedalās pusei no iepriekšējās vēlēšanās piedalījušos skaita. Savukārt no šiem 30 procentiem 15 procentiem plus vienam cilvēkam jāatbalsta likumdevēja atlaišana. Te vietā norādīt, ka līdzīga problēma pastāv arī, Saeimu ievēlot. Jau minētie 60 procenti ievēlēja 9. Saeimu. No tiem 10 procenti nobalsoja par partijām, kas neiekļuva valdībā. Saeimā un valdībā visu kontrolē koalīcija, kam atbalstu pauduši 54 deputāti. Ļoti optimistiskā gadījumā valdība Latvijā strādā ar vienas ceturtās daļas vēlētāju atbalstu. Tāda ir demokrātija, „vairākuma” vara, un mēs paši to pieļaujam ar savu attieksmi vēlēšanu dienā.

Ko pilsoņiem darīt sestdien? Ieteiktu ar zināmu skepsi paraudzīties uz politiskajiem spēkiem, kas aicina balsot. Kas viņi ir? Biedrībā „Par tautas tiesībām” darbojas partijas, kam Saeimas atlaišana dod izredzes beidzot nokļūt pie siles. Tomēr pašreizējo Satversmes grozījumu redakcija nepiedāvā mehānismu, kā novērst iespējamu referendumu rīkošanas vilni. Neapmierinātība ar politiku sabiedrībā ir liela, tā var kļūt par ieroci pie varas netikušo politiķu rokās. Grozījumu redakcija mūs aicina būt optimistiskiem un cerēt, ka grozījumu nelietīga izmantošana nenotiks un ka referendumu iniciatori, aicinot uz parakstīšanos un balsošanu, būs atbildīgi. Vai Latvijas politikā ir pamats cerēt uz ko tādu?

Savus ierosinājumus Satversmes grozīšanai Saeimas juridiskajā komisijā ir iesniedzis arī prezidents Valdis Zatlers. Viņa piedāvātais variants paredz, ka Valsts prezidentam ir tiesības pirms laika atlaist parlamentu, pašam neriskējot zaudēt amatu, un arī nerīkojot tautas nobalsošanu. Komisija šos priekšlikumus skatīs rudenī, jo pirms sestdienas referenduma to darīt nav vērts. Vai prezidenta versija ir labāka? Es nezinu, tāpat kā neteikšu priekšā, vai ir vērts gaidīt sakarīgākus Satversmes grozījumus, nevis ņemt pašreizējos, problemātiskos.

Jāatgādina, ka referendums nav par principu, kam daudzi piekrīt, proti, mums ir tiesības atlaist Saeimu. Referendums ir par konkrētu grozījumu redakciju, un tas, ka grozījumu autori izvēlējušies vienkāršāko ceļu, kā formulēt grozījumus, nenozīmē, ka mums šī izvēle ir jāpieņem. Bet, lai arī kāds ir gala viedoklis, uz referendumu visus aicinu doties. Jautājums, kas tiek izšķirts, ir svarīgs un pilsoņiem pašiem nāksies izjust tā sekas, tāpēc labāk arī pašiem pateikt, kā būt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Laikam tikai šķiet pašsaprotami

08:15
26.04.2025
5

Nedēļas nogale kalendāros ierakstīta talkošanai. Jau astoņpadsmito gadu tūkstoši cilvēku pilsētās, pagastos kopā strādās, lai Latvija kļūtu tīrāka. Pēdējos gados gan talkās ne tikai vāc atkritumus, tiek arī stādīts, atjaunots. Gatavojoties jau ikgadējai Lielajai talkai, tās organizatore Vita Jaunzeme ierosinājusi un mudina atbalstīt, ka talkas reizē kā vēsturisku un atraktīvu mūsdienu tradīciju iekļauj Latvijas Nemateriālā […]

Ainava pēc Lieldienām

07:27
26.04.2025
20

Lieldienas aizvadītas, Krievijas solītā uguns pārtraukšana Lieldienās izrādījušies klaji meli. Uzbrukumi un uzlidojumi no Krievijas Ukrainai turpinājās un turpinās. Turpinās arī ASV prezidenta Donalda Trampa centieni kļūt par miera nesēju. Dažādajos prezidenta un viņa administrācijas paziņojumos bieži izskan piedāvājums atdot gan Krimu, gan citas Ukrainas okupētās teritorijas Krievijai. Tiesa gan, ik pa brīdim izskan arī […]

Esam kultūras baudītāji

14:27
22.04.2025
23

Latvieši ir kultūras baudītāji, tas zināms izsenis. Arī šajā “Druvas” numurā esam rakstījuši par dažādiem, turklāt kupli apmeklētiem kultūras pasākumiem. Kad lasīju “Kultūras aktivitātes barometrs 2024” rezultātus, uzreiz iztēlojos arī mūsu novadniekus, jo šķita, tas rakstīts tieši par mums. Proti, jaunākais pētījums apliecina, ka kultūras patēriņš Latvijā palielinās. To, ka pēc pandēmijas pasākumus sāk apmeklēt […]

Akcijas acu aizmālēšanai?

09:06
13.04.2025
57

Šonedēļ norisinās Eiropas mēroga satiksmes ātruma kontroles akcija un visās dalībvalstīs, arī Latvijā, policisti aktīvāk seko, lai braucēji pārvietotos noteikumiem atbilstoši. Ātruma pārsniegšana ir biežāk fiksētais satiksmes noteikumu pārkāpums un arī iemesls smagiem satiksmes negadījumiem ar letālu iznākumu. Vai šādas akcijas, kas norisinās divas reizes gadā, dod vēlamo efektu un mazina pārkāpumu skaitu? Droši vien […]

Neziņas, šaubu, pārliecināšanas laiks beidzies

08:04
12.04.2025
49

“Nu tas ir beidzies, varēs mierīgi dzīvot tālāk,” kad    noslēdzās partiju deputātu kandidātu    sarakstu iesniegšana, ar atvieglojumu sacīja sabiedriski aktīvs, pazīstams novadnieks. Viņš pastāstīja, ka ir noguris no politiķu uzbāzības. Viņu uzrunājušas četras partijas un aicinājušas sarakstā, cita par citu neatlaidīgāk. Politiski aktīvie pierunājuši, lai padomā un dod atbildi līdz skaidrošanai, kādi būs […]

Stāsts par paralēlajām pasaulēm

00:03
12.04.2025
57

Eksperti vērtē, ka kopš ASV ir ar Krieviju sākušas t.s. miera sarunas, Ukrainas apšaude ar droniem, raķetēm un bumbām ir palielinājusies. Turklāt ASV tarifu karš ir aizēnojis notikumus Ukrainā. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 9. aprīlī TV kanālam “Mēs esam Ukraina” sacīja, ka izlūkdienestam ir zināms par Ķīnas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā. Sagūstītie divi ķīnieši nav […]

Tautas balss

Pacienta paldies mediķēm

23:25
25.04.2025
13
Rozuliete Gaida raksta:

“Tikai veselā miesā mājos vesels gars. Tāpēc saku lielu paldies Stalbes mediķēm Anitai Viškintei un Sandrai Zepai, kuru darbam pateicoties esmu izveseļojusies. Saņēmu sirsnīgu attieksmi, iejūtību, izpratni un teicamu ārstēšanu,” sacīja seniore, rozuliete Gaida.

Baltās ietves

05:09
25.04.2025
13
Cēsnieks Artūrs raksta:

“Lai gan ziema bija maiga un ietves reti tika kaisītas ar sāli, tomēr vecpilsētā to segums ir balts. Tāds tas bija arī agrākos pavasaros, un pat vasarā lietus nespēja izmazgāt sāli no bruģa. Varbūt bruģakmeņiem tas nekaitē, bet rada dīvainu ainu un liek aizdomāties, cik sāls ticis uz ēku pamatiem,” viedokli pauda cēsnieks Artūrs.

Paši izvēlējās, tomēr…

07:08
24.04.2025
15
Seniore K. raksta:

“Traki, ka Krievija neuzņemas atbildību par saviem pilsoņiem, kas dzīvo citās valstīs. Protams, katrs jau pats izvēlas pilsonību, tomēr traki, ka Krievija saviem pensionāriem nepārskaita naudu. No kā lai vecie cilvēki dzīvo?! Aizvien vairāk redzam, ka Krievijas varai nerūp pat pašu pilsoņu liktenis,” pārdomās dalījās seniore K.

Kaimiņu suns izkašņā puķes

15:07
23.04.2025
24
Lasītāja raksta:

“Ko darīt, ja kaimiņa suns izposta puķu dobi? Vai tiešām jāiet žēloties policijai? Lielais suns ieskrēja manā dārzā, izrakņāja pavasara puķes. Dzīvnieks jau nav vainīgs, bet bāru gan to un dzinu prom. Bet ko darīt ar suņa saimniekiem? Laikam muļķīgi bārt, viņi taču paši saprot, ka nedrīkst laist sunim skriet bez pavadas,” bēdās dalījās lasītāja.

Šodien nevajag, bet rīt

06:07
23.04.2025
26
22
Cēsniece Māra raksta:

“Lasu, ka Cēsu novadā šomēnes paredzētas sešas nekustamo īpašumu izsoles – viena Liepas pagastā, viena Jaun­piebalgas pagastā, trīs Mārsnēnu pagastā un viena Līgatnē. Saprotu, ka paš­valdībai šie īpašumi ikdienas pakalpojumu sniegšanai nav vajadzīgi. Taču nedrīkst aizmirst, kā ne reizi vien bijis, ka vispirms pārdod, pēc tam no īpašnieka atpērk, jo izrādījies, ka tomēr vajadzīgs. Gribas […]

Sludinājumi