Otrdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Par azartspēlēm un pašvaldību lomu

Druva
00:00
23.11.2005
9

Saeimas deputāts Pēteris Ontužāns (JL) pauda nostāju, ka viņš, tāpat kā viņa pārstāvēta Jaunā laika frakcija, uzskata, ka pašvaldībām ir jābūt tiesīgām noteikt ierobežojumus azartspēļu rīkošanā tās teritorijā. “Mani partijas biedri ir sašutuši par Tautas partijas divkosību – līdz šim tā publiski iestājās par azartspēļu rīkošanas ierobežojumiem Rīgā, taču Tautas partijas Saeimas deputātu priekšlikums Azartspēļu un izložu likumprojektā paredz atļaut visā Rīgā un vēl 16 pašvaldībās atgriezties azartspēlēm.

Iestrādātais priekšlikums paredz, ka pašvaldībām būs jāizsniedz atļauja azartspēlēm, ja uzņēmums azartspēļu atļaujas saņemšanai būs iesniedzis visus nepieciešamos dokumentus. Tas nozīmē, ka azartspēļu izplatīšanas ierobežošana galvaspilsētā, kas panākta Rīgas mēra Aivara Aksenoka vadībā, vairs nebūs spēkā.

Tagad Jaunais laiks apsver iespēju vērsties Satversmes tiesā, lai apstrīdētu jaunajā Azartspēļu un izlo-žu likumā iestrādātās normas. Par iespēju vērsties Satversmes tiesā, apstrīdot aizliegumu pašvaldībām ierobežot azartspēļu izplatību, mēs konsultēsimies ar pašvaldību un konstitucionālo tiesību ekspertiem, Latvijas pašvaldību savienību un Latvijas lielo pilsētu asociāciju.

Mani frakcijas biedri uzskata, ka pašvaldībām ir jābūt tiesīgām noteikt ierobežojumus azartspēļu rīkošanā tās teritorijā, jo viens no Satversmes principiem nosaka, ka pašvaldības ir atbildīgas par konkrētajā administratīvajā teritorijā dzīvojošo cilvēku labklājību un veselības aizsardzību.

Pašreiz būtiski tiek pārkāpts arī Eiropas Pašvaldību hartā noteiktais vispārējais princips, ka jebkurš lēmums, kuru var izlemt pašvaldība, ir jāatstāj tās kompetencē, jo pašvaldība vislabāk pārzina situāciju tās teritorijā.

Strādājot pie likuma “Par pašvaldībām”, mēs nepārtraukti runājām, ka pašvaldībām jābūt saimniekiem un noteicējiem savā teritorijā, bet pašreiz nonākam būtiskā pretrunā – pārkāpjam tiesiskās noteiktības principu. Saeimas vairākums, pieņemot šo likuma normu, nav paudis nevienu argumentu, kāpēc pašvaldībai būtu jābeidz pildīt pirms tam uzticētā funkcija, tā atceļot jau esošos ierobežojumus Rīgā, Jūrmalā un vēl citās pašvaldībās, kas stingri kontrolētu azartspēļu izplatību to teritorijā.

Es esmu arī par azartspēļu reklāmas aizliegšanu ārpus to organizēšanas vietām. Mūsu pilsētu centri ir neadekvāta azartspēļu reklamēšanas vieta, šādas reklāmas ne ētiski, ne mākslinieciski, ne kā citādi neiederas mūsu pilsētu un vecpilsētu vidē. Jāatceras, ka azartspēļu reklāmas reklamē nevis veiksmi, bet veselību un labklājību negatīvi ietekmējošu atkarību.”

Andis Kāposts izsaka savu viedokli: ”Šoreiz jautājums tiešām nav vienkāršs. Balsojot par konkrētiem priekšlikumiem, protams, balsoju par to, kurš paredzēja pašvaldībām tiesības noteikt teritorijas, kurās azartspēles nedrīkst rīkot. Diemžēl tas neguva vairākuma atbalstu, jo to neatbalstīja Tautas partija. Ar pilnu pārliecību balsotu par to, ka azartspēles nedrīkst rīkot pilsētu vēsturiskajos centros un dzīvojamo māju rajonos, vai vēl labāk, ka tās drīkst rīkot tikai speciālā šim nolūkam paredzētā teritorijā tālu no skolām un jaunatnes pulcēšanās vietām. Bet šāds priekšlikums nebija iesniegts.

Azartspēļu un izložu likuma projekts bija nodots izskatīšanai Saeimas budžeta un finanšu komisijai. Juridiskā komisija, kurā es strādāju, to neizskatīja. Iepazīties ar visiem projektiem un jo sevišķi ar visiem priekšlikumiem, kas tiek iesniegti projektu uzlabošanai, nav iespējams nevienam. Tāpēc bieži iznāk paļauties uz galvenās komisijas viedokli un uz šajā komisijā strādājošo savas frakcijas deputātu viedokli.

Pie tam noskaidrojās, ka laikā, kopš Rīgas domes priekšsēdis ir Jaunā laika pārstāvis A. Aksenoks, Rīgā no jauna ir izsniegtas 38 azartspēļu atļaujas, bet likvidēta nav neviena spēļu vieta. Arī nesen pieņemtais Rīgas domes lēmums par spēļu ierobežošanu paredz tās ierobežot tikai pēc trim gadiem. Šādas pretrunas starp Jaunā laika vārdiem un darbiem ir bieži sastopamas.

Vajag labi pārzināt konkrēto jautājumu, lai zinātu, ka šis ir tas gadījums, kad Jaunajam laikam tomēr ir bijusi taisnība. Tāpēc arī, balsojot par likumu kopumā, atbalstīju budžeta komisijas viedokli. Domāju, ka būtībā šis likums tomēr ir labāks par iepriekšējo, ja ar Jaunā laika atbalstu likums nebūtu bijis noteikts par steidzamu, tad tas būtu labāk izstrādāts jau tagad.

No malas skatoties, izskatās, ka notiek divu lielu partiju cīņa par bagātu sponsoru iegūšanu. Uzskatu, ka šajā jautājumā debates vēl turpinā-

sies.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
23

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
13

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
56

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
51

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
28

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
31

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi