Ceturtdiena, 27. marts
Vārda dienas: Gustavs, Gusts, Tālrīts, Saulis

Neatbalsta dzērbeniešu sportošanu

Druva
00:00
07.03.2007
11

Pēc raksta „Dzērbenieši trenējas Jaunpiebalgā” izlasīšanas „Druvai” savu viedokli vēlējās izteikt vairāki dzērbenieši. Viņi gribēja paust savu negatīvo attieksmi pret skolas un pašvaldības

kūtro sporta dzīves atbalstu. Viedokli vēlējās izteikt sportisti Kārlis Jurāns un Aigars Žēperis, kā arī skolēnu mammas, kuras savus vārdus nevēlējās publicēt, lai nekaitētu bērniem, kuri pašlaik mācās Dzērbenes vidusskolā. Viņu vārdi ir mainīti.

Ilga: – Mani ļoti aizskāra sporta skolotājas Sarmītes Stērstes viedoklis, ka skolai nevajag jaunu sporta zāli, ka tā nebūs piepildīta. Zāli noteikti vajag, un tad ir jāveicina sporta aktivitātes, lai tā būtu piepildīta. Kāpēc Taurenei zāli vajag, bet Dzērbenei ne?

Aigars Žēperis: – Ja jau sporta skolotājs pasaka, ka zāli nevajag, tad jau nav kam pateikt, ka tomēr vajag. Sporta skolotājam vajadzētu būt pirmajam, kurš atbalsta zāles ideju. Tāpat ir pilnīgi nekorekti, ka skolotāja pārmet jauniešiem neaktivitāti. Nav taisnība. Viņi kopā ar mums brauc sportot, kad varam paņemt līdzi. Ja nevaram, paliek mājās. Ja būtu pagastā

iespējas trenēties, aktīvo bērnu būtu vairāk. Par to, ka bērni sēž pie televizora, viņus nevar vainot, kamēr nav atrasta cita alternatīva, kur pavadīt brīvo laiku.

Sandra: – Vairākus gadus tiek runāts par jauniešu centra izveidošanu, tikai neredzu, ka kaut kas tiktu darīts. Labāk jau laikam dodam priekšroku autobusu pieturai, kur jaunieši pulcējas, nevis sporta aktivitātēm. Nav jau tiem bērniem kur palikt. Zālē arī neko prātīgu ne brīvajā laikā, ne sporta stundās nevar darīt, jo nav inventāra. Ja pašvaldība nevar to nopirkt, tad varbūt lai palūdz norvēģu draugus nākamajā humānās palīdzības sūtījumā atsūtīt sporta inventāru. Ziemā varētu vismaz slēpot, bet šogad bērni slēpojuši tikai divas reizes. Ja jāpērk dārgās grāmatas, tad kāpēc skolā neprasa pirkt slēpes, ja programmā paredzēts mācīt slēpošanu.

Ilga: – Nesaprotu, par kādām speciālām slēpošanas trasēm skolotāja Stērste runā. Kāpēc kaut kas speciāli jāierīko? Agrāk skolotājs slēpoja pa priekšu un bērni viņa pēdās. Ar to pilnīgi pietika. Kāpēc tagad pēkšņi speciālas trases vajadzīgas? Skolotāja stāsta, ka bērniem slēpju nav, bet dažiem taču ir, bet tik un tā viņiem stundās nav jāslēpo. Turklāt, ja skolotāja neprasa slēpes, tad varbūt vismaz treniņtērpu

stundās vajadzētu prasīt. Nav pareizi, ka bērni sporto džinsos. Redzams, ka skolā bērniem netiek iedots pamats sportā. Nevar gaidīt, ka viņi vēlāk sportos sava prieka pēc vai kļūs par profesionāliem sportistiem. Domāju, ka sporta skolotājam sevi vairāk jāveltī sportam, jārūpējas par skolēnu un arī citu dzērbeniešu vingrumu. Kaut vai skolā visiem bērniem jārīko kopīgas sporta dienas. Lielajiem sporta diena bija, bet mazajiem nenotika. Nav jau tik daudz skolēnu, ka vajadzētu dalīt. Ja skolai un bērniem pašiem ir slidas, tad var mācīt hokeju, rīkot skolas iekšējos turnīrus. Tad nebūs tā, ka tikai bariņš to spēlē. Ja jau skolā bērniem kopā nenotiek sporta dienas un citas aktivitātes, tad nevar gribēt, lai pagastā būtu kopīgi pasākumi. Bērni arī nepiedalās nevienās slēpošanas sacensībās, tāpēc jau arī nav stimula trenēties, censties. No apkārtējiem pagastiem bērni brauc, bet mūsējie ne. Kāpēc?

Sandra:

Agrāk taču Dzērbenē tāpat kā Priekuļos bija daudz spēcīgu slēpotāju. Kāpēc visu vajadzēja palaist vējā? Skumji, ka tie pedagogi, kuri centušies kaut ko darīt, bijuši ieinteresēti, tikuši izēsti no skolas. Pašlaik skola lepojas tikai ar „ZAAO” projektiem un atkritumu šķirošanu. Nav jau slikti, bet visus jauniešus ar atkritumu šķirošanu nevar aizraut. Kāpēc mūsu bērni iet prom no Dzērbenes vidusskolas, mācās Taurenē, Vecpiebalgā un citur? Vajadzēja paanalizēt, kāpēc bērni brauc prom, nevis kaut ko pārmest. Dzērbenē taču ir tik maz bērnu, ar katru var individuāli parunāt, parādīt katram savu ieinteresētību. Vajadzētu sākt ar skolas iekšējā klimata un attieksmes maiņu!

Kārlis Jurāns: – Bērnus no skolas neņemtu ārā, ja ar viņiem darbotos. Tā kā skolotāju vidū valda nesaskaņas, cieš arī izglītības kvalitāte. Par to liecina fakts, ka, izņemot savu atvasi no šīs skolas un aizsūtot uz citu, turienes skolotājs pateica, ka bērns neko īsti matemātikā nesaprot. Nācās ņemt privātskolotāju. Un tas viss

apstākļos, kad klasē ir tik maz skolēnu, kad katram iespējams veltīt uzmanību un panākt, ka visi apgūst vielu.

Sandra: – Jūtams, ka bērni uz citām skolām sāk iet pēc 4. klases, tātad problēmas sākas ar 5. klasi. Sākumskolā, acīmredzot, vēl saglabāta pareizā attieksme. Pārsteidz, ka skolā jau par sistēmu kļuvusi situācija, ka vecāko klašu skolēni pasniedz stundas jaunākajām klasēm, kamēr skolotāji ir ekskursijās. Šīs ekskursijas, manuprāt, ir pārāk bieži, un stundas netiek atstrādātas.

Ilga: – Skolā arī pietrūkst kopīgu pasākumu skolēniem ar vecākiem. Vecākus uz skolu aicina tikai tad, kad ir kādas nepatikšanas. Ar laiku pasākumi kļūtu apmeklētāki. Pirmoreiz varbūt atnāktu retais, bet otro reizi jau būtu vairāk.

Sandra: – Vecākiem uz skolu iet negribas. Ja kaut ko skolā pajautā, tad ar tādu nicinājumu tiek atbildēts, ka vairāk neko jautāt negribas.

Kārlis Jurāns: – Atgriežoties pie sarunas par sportu, gribas pieminēt

futbola laukumu, kuru varēja izmantot gan bērni, gan pieaugušie. Te pēkšņi to nokultivēja, iesēja jaunu zāli un aizliedza spēlēt. Bet no bērniem, kuri Dzērbenē dzīvo, bet mācās citur, par laukuma izmantošanu tiek prasīts lats. Skola aizrāda, ka ar futbola apaviem nedrīkst spēlēt, bet patiesībā jau neļauj arī

citos sporta apavos tur futbolu spēlēt. Vai tad futbols čībās būtu jāspēlē?! Rakstā Sarmīte Stērste izteikusies, ka tas ir rokasbumbas laukums, bet rokasbumbu visur spēlē telpās! Pagasta avīzē izlasīju, ka laukuma „sakārtošanai” izlietoti laikam divi tūkstoši latu. Kam vajadzīgs smuks laukums ar skaistu zālīti, ja to nedrīkst izmantot?! Mums trenēties jābrauc uz citu pagastu. Laukumam soliņus uztaisīja futbola komanda, arī vārtus izgatavojām un granti savedām. Tagad mums pašiem neļauj spēlēt. Arī mūsu gatavotos vārtus noņēma.

Aigars Žēperis: – Manam bērnam, kurš nemācās Dzērbenē, kaut arī šeit dzīvo, tiek prasīta maksa par laukuma izmantošanu. Nedomāju, ka tas ir likumīgi. Domāju, ka tam jābūt pagasta laukumam, ko var izmantot visi.

Kārlis Jurāns: – Ja kāds grib kaut ko darīt, jābrauc uz citiem pagastiem vai pilsētu. Ja visi paliktu šeit, tad sporta dzīve būtu daudz aktīvāka. Pirms apmēram desmit gadiem es personīgi uzaicināju Taurenes un Dzērbenes pašvaldību darbiniekus, skolas, uzņēmējus un Dzērbenes mežniecību uz jautrības stafeti Augstajā kalnā. Ieradās dažas ģimenes, Taurenes uzņēmuma „TOTO” un Dzērbenes mežniecības darbinieki. Nebija neviena no skolām un pašvaldībām. Tas jau parāda attieksmi. Ja jau pašvaldība un skola neatbalsta vietējo pasākumu, tad nav ko cerēt, ka pagastā būs kopīgi, apmeklēti sporta svētki. Man kā privātpersonai nav tik daudz resursu, lai šādus sporta svētkus organizētu – nav īsti vietas, kur tos rīkot, un nav arī naudas balvām un diplomiem. Pēc raksta gan Uldis Blīgzna, kurš laikam ir pagasta sporta dzīves organizators, pamodās un sāka jautāt, ko tad varētu noorganizēt.

Ilga: – Kādas var būt sporta aktivitātes, ja bērniem pat starpbrīžos neļauj izkustēties, gaiteņos aizliedz skriet. Kur tad lai viņi skrien?

Lielie bērni jau vairs neskrien.

Kārlis Jurāns: – Skolotāja Stērste rakstā pesimistiski izsakās par sporta dzīvi pagastā. Gribas pajautāt, ko viņa pati darījusi, lai situāciju uzlabotu? Šo pašu jautājumu gribu uzdot pašvaldībai.

Sandra: – Vajag sākt kaut ko darīt, nevis teikt, ka nav vērts, un nemaz nemēģināt!

Kārlis Jurāns: – Dzērbenē bija, ir un būs sports. Tikai kādā līmenī? Kamēr nekas nenotiek uz vietas, sportot gribētāji brauks citur. Ja pašvaldība neko nedarīs, tad palēnām visi dzērbenieši aizbrauks, īpaši jaunieši!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ne pratības, ne prasmju, bet jādzīvo vien ir

13:43
24.03.2025
32

Bērnībā ne viens vien nosaukts par neprašu, tādā mīlīgā vārdā, lai norādītu, ka kaut ko izdarījis nepareizi, nevietā, nelaikā. “Viņš nu gan ir prasmīgs!” tā savukārt teica par kārtīgu amata meistaru, cilvēku, kurš zināja savu lietu. Pēdējos gados daudz tiek runāts par dažādu prasmju apgūšanu, kad kāds ko jaunu iemācījies vai vēlas to darīt. Un […]

Kaimiņos siro laupītājs, bet mēs turpinām svinēt

13:41
23.03.2025
49

Pagriezt pārvaldes institūciju darbības virzienus nav vienkārši un ātri. Pat tad, ja skaidri redzams – situācija deg spēcīgām liesmām un jauni lēmumi un virziena maiņa ir neatliekama. Redzam, cik grūti Eiropas Savienības līderiem tikt līdzi sprādzienbīstamām pārmaiņām, kuras globālajā politikā iemet pasaules lielvaras avantūriskā prezidenta ieraksti sociālajā tīklā. Jā, 27 valstīm, kur katrai savas ambīcijas, […]

Nāve sarkanās "Prada" kurpēs

17:13
17.03.2025
55

Domāt par nāvi ir noderīgs vingrinājums. Tas ir svarīgs, ja ne pats svarīgākais, notikums dzīvē un nepielūdzami tiešs spogulis, kurā ieskatoties var labi pamanīt, cik jēdzīgas vai bezjēdzīgas ir tavas gaitas šajā saulē.    Domāšana par nāvi, izrādās, var būt arī atspēriena dēlītis, kas palīdz pārlidot pāri kādam no nāves sliekšņiem. Ir gan filoloģiska ķeza: […]

Sievišķība, demokrātija un gudrība

17:23
16.03.2025
31

Šogad šķietami klusāk nekā citus gadus, jo 8. marts iekrita brīvdienā, aizvadīta Starptautiskā sieviešu diena. Bet vīriešu rosība ziedu veikalos bija vērojama, un pasākumu klāsts, kas veltīts tieši Sieviešu dienai, bija bagātīgs gan sestdien, gan jau dienu iepriekš, piektdien. Tāpat kā par daudziem svētkiem, ko atzīmējam Latvijā, arī par 8. martu viedokļi ir atšķirīgi – […]

Noteikumi nav lasāmgabals pirms iemigšanas

14:46
12.03.2025
45

Laikam gan tikai pa kluso, bez atļaujas pilsētās nozāģēts kāds koks. Lai to nocirstu, īpašas komisijas vērtē, cik katrs konkrētais koks nozīmīgs vai bīstams, tiek rīkotas sabiedriskās apspriešanas tā likteņa lemšanai.    Kur tad vēl ceļu pārbūves ieceres, kad iedzīvotāji rīko koku    aizstāvības pasākumus, bet būvnieku darbi kavējas. Koki, īpaši jau lielie un vecie, […]

Kailais karalis un Sīpola kungs

16:56
08.03.2025
52

Notikumi pasaulē ir tik intensīvi un līdzšinējo lietu kārtību jaucoši, ka pievērsties kaut kam, kas ir tepat un ikdienišķas normālības rāmjos, šķiet teju nepieklājīgi. Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska tikšanās Baltajā namā ar ASV prezidentu Donaldu Trampu, kas spēji noslēdzās ar skandālu Ovālajā kabinetā, krustu šķērsu apspriesta gan pilīs, gan būdiņās. Pievienošu tikai vienu asociāciju, kas […]

Tautas balss

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
19
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
35
52
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
17
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Grausti pavasara saulītē

11:42
20.03.2025
29
Lasītāja Z. raksta:

“Privātīpašums ir neaizskarams, bet vai tomēr neesam to padarījuši par pārlieku neaizskaramu? Tā liek domāt grausti, kas redzami Cēsīs. Starp Vaļņu un Rīgas ielu ir īpašums, kur slienas drupas, nu gluži kā vēstures pieminekļi. Bet vieta vismaz sakārtota. Daudz bēdīgāk izskatās vecā pienotavas ēka, īpaši tas redzams tagad, kad spoži spīd sau­le, bet koki un […]

Smiltis jāslauka ar slotu, ne jāpūš ar gaisu

11:41
19.03.2025
26
Seniore raksta:

“Man ļoti nepatīk, ka pilsētas ielās smiltis tīra ar gaisa pūtējiem. Kāda no tā jēga! Smiltis tikai uzpūš gaisā, pēc tam tās nosēžas visā tuvākajā apkārtnē. Var jau būt, ka kāda ielas mala kļūst tīrāka, bet kopumā vide gan ne. Pareizāk noteitki ir ziemā sakrājušās smiltis no asfalta tīrīt ar parasto paņēmienu – slotām un […]

Sludinājumi