Svētdiena, 13. oktobris
Vārda dienas: Irma, Mirga
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Lēnais slepkava – cukura diabēts

Druva
00:00
14.11.2007
40

Cēsu endokrinoloģijas kabineta medicīnas māsa

Diabēta dienu atzīmē visā pasaulē, mēs to darām arī Cēsīs, jo diabēts ir ļoti izplatīta slimība, domāju, kamēr cilvēce pastāv.

Ja tuberkuloze ir nabadzīgo valstu slimība, diabēts savukārt ir bagāto slimība. Diabēts faktiski ir lēns cilvēka slepkava – ielien organismā, kur var ielīst, un sabojā visu, ko vien var sabojāt. Jārēķinās, ka šo slimību izārstēt nevar, bet diabēta slimnieks, apzinoties to un domājot par sevi, var noslēgt līgumu ar savu diabētu, kontrolējot, kā pareizi ēst, kā par sevi rūpēties.

Par diabēta izplatību būtu jākliedz pilnā balsī, jo tas vēršas plašumā. Ik gadu mūsu pacientu skaits strauji aug. Apkalpojam ne tikai pilsētas, bet arī rajona iedzīvotājus. Ievadot uzskaiti datorā, kopā ar ģimenes ārstiem secinām, ka saslimstība ar diabētu ir ļoti liela.

Kā dzīvot ar to? Cilvēki, kuri saslimst ar cukura diabētu, bieži nespēj atteikties no ierastās pārtikas, bet šī slimība prasa, lai pārtika būtu ļoti vienkārša. Ļoti nepareizs ir pacientu uzskats: „Es to nevaru atļauties!” Diabēta slimniekiem jāēd ļoti daudz dārzeņu – burkāni, kāposti, bietes, kāļi, kas nemaksā pārāk dārgi. Pie tam diabēta pārtikai jābūt ļoti pilnvērtīgai – vitamīniem un minerālvielām. To būtībā satur tie paši dārzeņi. Jāzina, kuri pārtikas produkti ceļ cukura līmeni, kuri ne. Gan diabēta slimniekiem, gan arī tiem, kuri ar šo kaiti neslimo, nevajadzētu ēst pārāk treknus produktus un nekad nepārēsties, jo pārēšanās un trekna barība ir slodze aizkuņģa dziedzerim, kas ražo insulīnu un kura bojājuma dēļ rodas diabēts. Un man arī ļoti nepatīk reklāmas televīzijā par sulu spiedēm. Padomājiet, cik jāapēd ābolu, lai iegūtu šo glāzi sulas? Vairāki kilogrami! Vai to cilvēks vienā mirklī var apēst? Tādēļ labāk apēst ābolu, apelsīnu, organisms pats pateiks priekšā, kad tam gana. Tīra sula uz aizkuņģa dziedzeri iedarbojas slikti, arī burkānu. Labāk tad burkānu nograuzt.

Tomēr saviem pacientiem saku, ka pie saslimšanas ar diabētu drīkst ēst visu, bet tas jādara ar prātu – cik un ko man vajag. Cilvēkam jāprot novērtēt, ko likt savā organismā, jo tas ir tas, ar ko viņš dzīvo. Cilvēki neieklausās sava organisma gudrībā. Tas pats pasaka priekšā, kas nepieciešams. Organismam vislabāk patīk ne salds, bet drīzāk rūgts un skābs, bet, ja tas kādreiz pieprasa saldu, tad nevajadzētu to atteikt. Vispareizākais ir ēst biežāk, bet mazās devās. Ja iegribas, var ēst pat pusnaktī, no tā nebūs nekāds sliktums, bet ļoti jāpadomā, ko ēst. Piemēram, tie varētu būt svaigu dārzeņu salāti. Neiesaku nevienam pirkt reklamētos Galina Blanka buljona kubiņus. Labāk, vārot zupu, katliņā atsevišķi ielikt ķiploku un sīpolu, seleriju un dillīti, kas aug pašu dārzā. Visos garšvielu kubos ir pastiprināti garšas uzlabotāji, kas bojā aizkuņģa dziedzera darbību.

Saslimšana ar cukura diabētu pirmām kārtām var būt iedzimtība. To arī grūti noteikt, jo neviens nezina, vai ar šo slimību slimojuši arī viņu vecvecāki, jo agrāk šo kaiti diagnosticēt un kontrolēt nebija tādas iespējas kā tagad. Cilvēki nomira, radiniekiem nesaprotot, no kā.

Pārsvarā saslimšanu ar cukura diabētu rada neveselīgs dzīves veids – smēķēšana, alkohols, kas bojā aizkuņģa dziedzeri, arī mūsdienu stress un neveselīgā pārtika. Cukura diabētu var radīt arī vēdera traumas.

Aizkuņģa dziedzeris sver apmēram 90 gramu. Tajā ir alfa un beta šūnas. Beta šūnas ražo insulīnu, bet tās aizkuņģa dziedzerī ir tikai viens līdz divi procenti. Ja šis mazumiņš aiziet bojā, tad organismā vairs nav nekā, kas ražotu insulīnu – hormonu, kas nepieciešams. Bet tagad ir labi medikamenti – mākslīgais insulīns ir identisks tam, ko izstrādā cilvēka organisms.

Runājot par slimības pazīmēm, jāteic, ka iesākumā cilvēks tās nemaz nejūt. Ar augstu cukura līmeni viņš var dzīvot ilgi, jo cukurslimība nekad nesākas tā, kā, piemēram, iesnas. Pastāv diabētiskā fāze, kas var ilgt gadus piecus, bet katram šī slimība sevi liek manīt citādāk.

Uzskatu, ka šīs slimības apzināšanā zinātne iet uz priekšu ļoti straujiem soļiem. Rodas jauni medikamenti, lai varētu palīdzēt. Diemžēl, salīdzinot ar padomju laiku un mūsdienām, domāju, ka šī kaite ir progresējusi. Protams, to precīzi teikt nevaru, jo strauji attīstījusies diagnostika. Diagnosticē hipoglikēmiju un hiperglikēmiju, gan zemu, gan augstu cukura līmenis asinīs, bet problēmas ir abos gadījumos, jo cukurs ir tas, kas baro smadzenes! Vienmēr pacientiem esmu uzsvērusi – padomāt par sevi, jo mūsu tauta savas attīstības gaitā nez kāpēc iemācījusies domāt tikai par citiem. Tādēļ veselības problēmas arī rodas. Pierakstījusi Valda Rozenberga

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Kad ūdens smeļas mutē un risinājums iekritis ūdenī

21:21
10.10.2024
19

Ik dienu Latvijā uzņēmēji atgādina, ka trūkst darbaroku. Tajā pašā laikā valstī ir 27 tūkstoši jauniešu vecumā no 15 līdz 29 gadiem, kuri nemācās un nestrādā. Loģiski jautājums, kāpēc uzņēmēji viņus neņem darbā un kāpēc jaunā paaudze nestrādā?    Ar katru dienu prasības darba tirgū palielinās, uzņēmumos ienāk aizvien jaunākas tehnoloģijas, bez izglītības ar tām […]

Grubuļainas domas pie gluda ceļa

21:20
09.10.2024
35

Šonedēļ oficiāli atklās atjaunoto Stalbes ceļu. Pārgaujas iedzīvotājiem, kuri aktīvi rosījās, lai uzturētu brauktuves remonta aktualitāti karstu valsts ceļu būves programmās un plānos, tas nav tikai ilgi gaidīts notikums. Tā ir mazā uzvara, pieredzes diploms pilsoniskā brieduma un atbildības skolā. Droši vien atklāšanā pelnīti skanēs– paldies projektētājiem, būvētājiem, uzraugiem, projektu rakstītājiem un apstiprinātājiem. Taču riktīgs […]

Cilvēks un vilciens

20:28
09.10.2024
27
1

ES, dzelzceļš un vilciens šķiet tādi nesaraujami saistīti jēdzieni, jo bērnībā ar vilcienu braucu uz skolu, vēlāk dzīvoju burtiski pāris metru attālumā no dzelzceļa, kā arī nereti ar to braucu uz studijām vai darbu. Tāpēc man vienmēr dzelzceļš un vilcieni patikuši. Tie, kas dzīvo sliežu tuvumā, zina, ka pie vilcienu rīboņas pierod tik ļoti, ka […]

Vērtību cena

20:25
08.10.2024
26
1

Agresorvalsts Krievijas zaudējumi pilna mēroga iebrukuma gados Ukrainā ir milzīgi – nogalinātas, ievainotas vai bez vēsts pazudušas ir aptuveni 565 710 militārpersonas, iznīcināti 8893 tanki. Ukrainas bruņoto spēku ģenerālštābs 2. oktobrī ziņoja par veiksmīgu ballistisko raķešu ATACAMS triecienu pa okupantu radiolokācijas staciju “Небо-М”. Okupantiem esot atlikušas vairs tikai desmit tādas stacijas, un katra maksājot vairāk nekā […]

Diena viena, mērķi dažādi

13:08
03.10.2024
33

Katra diena ir kaut kam veltīta. Dažādas organizācijas gadu gaitā    ieteikušas, lai pievērstu uzmanību kādai problēmai, kam īpašam, vēsturiskiem notikumiem vai kaut ko atgādinātu. Dažas dienas ierakstītas arī kalendārā, citas ne. Starp tām, kuras kāds kaut kur piemin, ir piektdien kalendārā neierakstīta Pasaules smaida diena un Pasaules dzīvnieku diena, 10.oktobrī Starptautiskā putras diena un […]

Uzzini par tuvāko apkaimi un Vidzemi “Druvā”!

13:07
02.10.2024
37

Tradīcijas nezūd. 1.oktobris ik gadu ir diena, kad sākas preses abonēšana. Iedzīvotājiem “Druvas” abonementu visam 2025.gadam visizdevīgāk iegādāties oktobrī. No 1. līdz 31.oktobrim “Druvu” nākamajam gadam var pasūtīt par 89,50 eiro. Tāda iespēja ir spēkā, noformējot abonementu jebkurā “Latvijas Pasta” nodaļā, pie pastniekiem, “Latvijas Pasta” vietnē abone.lv vai “Druvas” redakcijā.Avīzes mēneša abonements nākamajam gadam maksā […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
17
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
15
7
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
18
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
31
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
47
1
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.

Sludinājumi