Otrdiena, 10. septembris
Vārda dienas: Jausma, Albertīne

Būt gatavam mācēt aizstāvēt Latviju

Sarmīte Feldmane
06:19
12.07.2022
5

Aizsardzības ministra Arta Pabrika paziņojums, ka  nepieciešama    rekrutēšanas sistēmas uzlabošana, jo tagadējā sistēma ir sevi izsmēlusi, raisījusi dažādu domu apmaiņu medijos.

Daļa sabiedrības labi saprot, kā uzsvēris ministrs – nav pamata domāt par Krievijas uzvedības maiņu. To arī, paužot viedokļus par Aizsardzības ministrijas ierosinājumu, teikuši militārās jomas profesionāļi, kā arī Valsts prezidents.

Bijušais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris un Saeimas deputāts Juris Dalbiņš vērtējis, ka piedāvātā valsts aizstāvju rekrutēšanas reforma ir ļoti interesanta, tomēr modeļa ieviešanā jārīkojas gudri, lai sabiedrība šo reformu pieņemtu. “Es uzskatu, kā tā ir ļoti pozitīva doma un nav radusies tukšā vietā. Modeļa ieviešanā ir jāstrādā tā, lai sabiedrība pieņemtu šo lietu kā savu,” uzsvēris J.Dalbiņš. Viņaprāt, ministrs ir pateicis ļoti pareizi par pašreizējo valsts drošības situāciju un nepieciešamību palielināt valsts drošības līmeni.

“Mūsu nostājā nekas nav mainījies – katram Latvijas pilsonim ir jābūt gatavam aizstāvēt valsti pēc brīvprātības principa, iestājoties zemessardzē vai regulārajās vienībās kā pilna laika karavīram. Ja mēs skatāmies uz vis­aptverošo valsts aizsardzību, tad tās viens no galvenajiem uzstādījumiem ir – militāri apmācīt pēc iespējas vairāk Latvijas pilsoņu, lai viņi X stundā būtu spējīgi veikt dažādus aizsardzības uzdevumus,” televīzijā teicis Na­cionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš. Viņš arī atgādina, ka Lietuvas, Igaunijas un citu valstu, kurās ir obligātais dienests, pieredze rādot, ka 20% no tiem, kas ir pabeiguši obligāto dienestu, iesaistās regulārajos bruņotajos spēkos kā pilna laika karavīri.

Arī Valsts prezidents Egils Levits teicis, ka ministrijas piedāvājums ir labs, jo valstij, ņemot vērā starptautisko situāciju, ir jāpalielina savas aizsardzības spējas. “ Blakus tam palielināsies arī mūsu sabiedroto klātbūtne. Un tas viss nodrošinās Latvijas drošību atbilstoši situācijai. Es atbalstu šo priekšlikumu,” sacījis E.Levits.

Ministrs Artis Pabriks gan aicina piedāvāto reformu neasociēt ar obligāto militāro dienestu, jo Latvijā turpinās pastāvēt profesionālais militārais dienests.

To, ka situācija pasaulē samilzt, ka nepūš tikai miera vēji, cerams, ka saprot lielākā daļa sabiedrības. Tādā situācijā diskutēt, apšaubīt, vai valsts aizsardzības dienests nepieciešams, kādam tam būt, nudien būtu muļķīgi. Bet vienmēr jau atrodas kāds, kuram arī tad, kad visiem viss skaidrs un saprotams, kas jādara, ir savs, parasti pretējs uzskats. Janvārī, kad vēl nebija kara Ukrainā, “Kantar” aptaujā ceturtā daļa jeb 26% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem norādījuši, ka kopumā atbalsta ideju Latvijā ieviest obligāto militāro dienestu. Tomēr vairākums, 64%, ir pretējās domās un to neatbalsta. Vēl desmitajai daļai jeb 10% iedzīvotāju nebija konkrēta viedokļa.

Varbūt tiem, kas neatbalsta vispārēju militāru dienestu, atmiņā ir ne sevišķi veiksmīgais nu jau pagājušā gadsimta nogales laiks dienestā? Jāatgādina, ka Latvija 2006.gadā pieņēma lēmumu par atteikšanos no obligātā dienesta.

“Redzam, ka brīvprātības princips stāties zemessardzē vai sākt dienestu profesionālajā dienestā ir tuvu maksimumam, tālāka skaitliskā sastāva palielināšana var būt ierobežota. Šī iemesla dēļ ir jāpalielina to pilsoņu skaits, kuri spējīgi pilnvērtīgi iesaistīties valsts aizsardzībā kara laikā,” uzsvēris aizsardzības ministrs, norādot, ka patlaban krīzei militāra uzbrukuma gadījumā ir sagatavoti mazāk nekā 2% Latvijas iedzīvotāju.

NBS komandieris L.Kalniņš uzsvēris, ka pilsonim valsts aizsardzības    dienestā ir iespēja iepazīt, ko nozīmē militārais dienests, un viņš varētu gūt impulsu iesaistīties zemessardzē vai regulārajos bruņotajos spēkos.

Kāds tad ir ministrijas piedāvātais plāns? Valsts aizsardzības dienests pakāpeniski tiks ieviests piecu gadu laikā. No 2023.gada 1.janvāra varēs pieteikties brīvprātīgi. Plānots, ka pēc piecu gadu pārejas perioda dienests vīriešiem būs obligāts. Lai iestātos valsts aizsardzības dienestā, Latvijas pilsonim – vīrietim – jābūt vecumā no 18 līdz 27 gadiem. Sievietes varēs pieteikties brīvprātīgi. Iesaukums tiek plānots divas reizes gadā – 1.janvārī un 1.jūlijā. Būs iespējams izvēlēties dienestu: iekļauties valsts aizsardzības dienestā vai arī piecu gadu ilgu dienestu Zemessardzē (20 dienas gadā). Tāpat būs pieejams vada komandiera kurss augstskolā, kā arī alternatīvais Iekšlietu ministrijas, Veselības, Labklājī­bas ministrijas dienests. Pa­redzēts, ka dienests ilgs 11 mēnešus. Plānots, ka iesauktajiem tiks maksāta kompensācija 400 eiro mēnesī ikdienas izdevumiem. Valsts apmaksās ēdināšanas izdevumus un dzīvošanu kazarmās, kā arī būs pieejama sporta infrastruktūra. Iesauktajām personām ir paredzēts arī viens brīvlaiks mēneša garumā, kā arī varētu būt iespēja nedēļas nogalēs doties mājās. Persona pēc dienesta pabeigšanas kļūs par rezerves karavīru. Tas nozīmē, ka noteiktā laika periodā būs jāatgriežas uz īsākām apmācībām, lai atsvaidzinātu apgūtās prasmes un zināšanas.
Aizsardzības ministrijas izvirzītais mērķis ir piecu gadu laikā sasniegt NBS kara laika struktūru – 50 000 pilsoņus, ko veidotu aktīvās vienības 14 000, Zemes­sardzes vienības 16 000 un rezerves vienības 20 000 pilsoņi.

“Mēs gribam veidot jaunu sociālu kontraktu starp pilsoni no vienas puses un Latvijas valsti un nāciju no otras. Jo ir labi runāt par tiesībām, ir labi teikt, ka mums pienākas gan brīvības, gan viss tas, ko Latvija nodrošina, bet paš­laik mēs esam apstākļos, kur, iespējams, mūsu kaimiņi varētu šīs brīvības apdraudēt. Ja mēs gribam, lai šīs brīvības turpinātu attiekties uz mums, mums ir arī jādod kaut kas pretī,” atgādinājis un lēmumu pamatojis aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Reformas īstenošanai Aiz­sardzības ministrija tuvākajā laikā valdībā virzīs normatīvo aktu grozījumus un speciālu likumprojektu. Gala lēmums par reformu jāpieņem Saeimai.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Domas, kuras nav vērts domāt    

10:34
07.09.2024
23

Labāk nedomāt, kas zin, ko izdomāsi – kur vēl gudrāku padomu. Īpaši jau piektdienā, kad plāni piebāzuši galvu un nav saprotams, kur skriet, ko ķert, ko nedarīt. Viedi ļaudis tādās situ­ācijās iesaka nomierināties, dziļi elpot, doties pastaigā, paklausīties mūziku un, protams, palasīt viņu padomus. Ko tad īsti – elpot, lasīt, kaut kur, nezin kur iet […]

Prasme pastāstīt

10:33
07.09.2024
27

Kopš brīža, kad Latvijas sabiedrība uzzināja par plānu pārdot stratēģiskam investoram nacionālo lidsabiedrību “air Baltic”, nerimst publiskas diskusijas un izskan visdažādākie apgalvojumi. Kādēļ valsts sev atstās vien ceturto daļu kompānijas akciju? Vai tas, ka lidsabiedrību pārdod, ir sekas tam, ka tā tikusi nepareizi vadīta un savulaik pieņemti nepareizi lēmumi? Vai varbūt finanšu problēmas ir izveidojušās […]

Satraukumi, kas risināmi, un tie, kas nerimst

13:24
04.09.2024
82

Kaut man ir divas jaunkundzes, kurām šonedēļ sākas skolas gaitas un augusta izskaņā viss bijis par un ap jauno mācību gadu, kas vecākiem ir zināms nervus kutinošs un izdevumiem bagāts laiks, šoreiz to uztvēru mierīgāk. Pārrunājot ar bērniem, ka cenu kāpums ir jūtams visur, ir jāmācās ekonomēt, saprātīgāk tērēties un ka varbūt katru gadu nevajag, […]

Turpinājums gladiolas kātā

13:24
03.09.2024
35
2

Skolas laika sākuma noskaņa ar gaidu, satraukuma, lielu cerību un mazas neziņas izjūtu kokteili, kas rotāts    raibiem puķu pušķiem, sajūtama tālu aiz 2.septembra    svinīgo sanākšanu zālēm un laukumiem.    Šis virpulis ievelk teju ikvienu, jo skolas laiks nav tikai stāsts par kāpšanu zinību kalnā, jaunām kompetencēm, iemaņām, sekmēm vai nesekmību. Tas ir arī […]

Tirgus. Mūžsens, bet vienmēr jauns

11:32
03.09.2024
41

Ko ejam pirkt tirgū? Zemeņu laikā zemenes, gurķu laikā gurķus, ābolu laikā ābolus. Tieši to, ko gribam svaigu, tikko vāktu, to, ko nevar nopirkt lielveikalos. Tad nāk cits īpašais – zemnieka saimniecībā vai mājražotāja virtuvē gatavotas desas, kūpināta gaļa un citas gardas lietas, kas atšķiras no tā, ko ražo rūpnieciski. Tas ir tieši tas, ar […]

Atradumi no pagātnes. Uz papīra rakstītas vēstules

11:31
03.09.2024
55

Nekas šajā pasaulē nepazūd, bet pārvēršas un bieži vien, ja pazaudēts, atrodas. Un atradumi mēdz būt visdažādākie, bet šoreiz par vēstulēm. Ne tām, kuras saņemam e-pastā vai mazām ziņām telefonā, bet ar roku rakstītām uz papīra. Jā, vēstules glabājas tik ilgi, cik ilgi kāds tās neizmet, nesadedzina. Taču vēl ir vēstules, kuras, romantikas vai izmisuma […]

Tautas balss

Dalās ar āboliem

10:36
06.09.2024
24
O. raksta:

“Cēsīs, Rīgas ielā, pie vienas mājas katru dienu izlikta kastīte ar āboliem, lai cienājas, kas grib. Paldies dāsnajiem saimniekiem,” pateicās O.

Izglītība ir pats svarīgākais

10:36
06.09.2024
23
Mudīte Bērziņa no Drabešiem raksta:

“Esmu redzes invalīde, tāpēc dzīvē daudz ko nevarēju darīt. Taču tagad visiem bērniem tiek dotas iespējas, par visiem rūpējas un gādā. Vēlu, lai katrs bērns un jaunietis, sākot jauno skolas gadu, atceras, cik svarīgi ir mācīties. Jābūt neatlaidīgiem un cītīgiem, jo nekas nav tik nozīmīgs kā izglītība! Tikai tā paver ceļus,” sacīja Mudīte Bērziņa no […]

Gājēju pāreju krāsojums drošībai

11:35
03.09.2024
28
Lasītāja raksta:

“Labi, ka Cēsīs pirms mācību gada ielās atjauno gājēju pāreju apzīmējumus. Vietējiem autobraucējiem gan vajadzētu zināt, kur gājējiem priekšroka, bet ne visi to ievēro. Izskatās, dažs nepamana vai negrib pamanīt, ka gājējs jau gandrīz ir uz pārejas, auto neaptur, turpina braukt. Nākamajā pirmdienā ielas būs pilnas skolēniem, jācer, koši baltie apzīmējumi šoferiem atgādinās, kur jābremzē […]

Svētki viduslaiku noskaņā

11:34
03.09.2024
19
Cēsniece raksta:

“Paldies par skaistajiem Lielstraupes pils svētkiem, kur netrūka ne kvalitatīvas mūzikas, ne mākslas meistarklašu. Interesants bija restauratoru stāstījums par darbiem pils atjaunošanā. Bija arī jauks tirdziņš, kur varēja gan nopirkt dārza veltes, gan pamieloties ar gardiem kārumiem. Rīkotāji bija parūpējušies, lai visiem būtu interesanti baudīt viduslaiku noskaņu,” par pagājušās nedēļas pasākumu priecājās cēsniece.

Vēsturi zināt svarīgi

11:34
03.09.2024
27
Vecmāmiņa O. raksta:

“Labi, ka tagad skolās vēs­turi mācīs kā atsevišķu priekšmetu, citādi tāds juceklis vien bija. Tā spriedu, skatoties, ko mācās mazmeita. Taču nevajadzētu iekrist otrā bedrē, kad bērniem liek zināt datumu katram notikumam, kas risinājies pirms simtiem gadu, un iesaistīto personu vārdus. Man liekas, tā bērnu var pavisam aizbaidīt no vēstures. Vai tiešām jāzina katrs bīskaps, […]

Sludinājumi