Piektdiena, 11. oktobris
Vārda dienas: Monta, Tince, Silva
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Ar varu lasīt nespiediet

Druva
00:00
12.12.2007
6

Latvijas skolu bibliotekāru konferencē, ko rīkoja cēsnieki, viena no tēmām bija pozitīvas attieksmes veidošana pret lasīšanu bērnos. To analizēja Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas lektore Aija Kalve, lasīšanu nosaucot par vienu no priekšnoteikumiem bērna intelektuālajā un emocionālajā attīstībā.

– Bērniem lasīšanas prieku ar varu uzspiest nevaram. Pieaugušo spēkos ir piespiest atvērt grāmatu, bet ne jau lasīt ar sirsniņu. Taču ir daudz citu iemeslu, kuri var veidot skolēna pozitīvu attieksmi pret daiļliteratūras lasīšanu. Jāņem vērā, ka daiļliteratūra ir apgrūtināts

teksts, tas nav izziņu teksts, tāpēc arī pret to veidojas citāda attieksme.

Pozitīvu attieksmi ļoti lielā mērā veido lasīšanas tradīcijas ģimenē. Mūsdienās svarīgas arī grāmatu reklāmas. Apsveicami, ka valstī darbojas arī lasīšanas veicināšanas programmas. Viena no tām ir Bērnu žūrija, kurā iesaistītie skolēni izlasa un vērtē nesen klajā nākušās bērnu grāmatas. Interesi par lasīšanu sekmē arī izdevusies grāmatu izstāde. Pilnīgi noteikti to sekmē personīgas autoritātes, viņu ieteikumi lasīt. Mana pieredze liecina, ka interesi var sekmēt visdažādākajos vecumposmos.

Prieks atvērt grāmatu, pietiekama lasītprasme rodas tad, ja lasītājs daiļliteratūras tekstu spēj izprast, analizēt, novērtēt, veidot savu attieksmi pret uzzināto. Daiļliteratūrā netrūkst zemtekstu, alegoriju, simbolu, tāpēc bērniem, kuri tikko apgūst lasītprasmi, iestājas sarežģīts moments. Tāpēc sākotnējā pretestība pret lasīšanu ir dabīga. Bērns pasaka: ”Man nepatīk lasīt.” Esmu secinājusi, ka teksti, kas atrodami mācību grāmatās, reti kad atbilst lasītāju vecumposma īpatnībām. Grūti uztverams teksts veido negatīvu attieksmi. Piemēram, 9. klasēs jālasa Alberta Bela filozofiskais romāns ”Cilvēki laivās”, kas labākajā gadījumā ir atbilstošs teksts 12. klašu skolēniem. Viņi šādu tekstu var saprast, analizēt un veidot attieksmi, bet aptaujātie 9. klašu skolēni pasaka – romānā nekā nav.

Gribu pievērst māmiņu, vecmāmiņu, krustmāmiņu uzmanību. Tajā brīdī, kad bērns jums sāk jautāt: ”Kas tas par burtiņu?”, ar sajūsmu stāsta: ”Tas ir mans burtiņš, tas mammas un tēta”, izrādiet vislielāko pretimnākšanu, izrādiet prieku un aizrautību. Nākamā lasītāja pieredze sāk veidoties brīdī, kad bērns cenšas salikt kopā burtiņus.

Domājot par pozitīvas attieksmes veidošanu, mani biedē pašreizējais izglītības standarts piecu un sešgadīgu bērnu sagatavošanā skolai. Es tajā saskatu pretrunu. Pirmsskolas skolotājiem cita vidū ir uzdots sekmēt bērnā interesi par lasīšanu, bet skola visbiežāk no bērnudārza audzinātājām gaida, lai visi bērni jau 1. septembrī prastu lasīt. Tāpēc lasīt mācīšana sagatavošanas grupās pret daudziem bērniem notiek vardarbīgi, neievērojot to, ka katram mazajam citādi pienāk lasīt mācēšanas laiks. Nekas labs netiek izdarīts, piespiežot bērnu pēc iespējas ātrāk lasīt, biedējot ar skolu, tās prasībām. Nevajadzīgās steigas un negatīvo atmiņu dēļ viņš dzīvē par lasītāju var arī nekļūt.

Tas nekas, ka daļa pirmklasnieku septembrī vēl nemāk lasīt. Ābeces apgūšanas laiks paredzēts arī 1. klasē. Arī tad, ja lasītprasme izveidosies maijā, nekas nebūs zaudēts. Svarīgi, lai bērns mācās savā ritmā un atbilstoši vecumposma īpatnībām.

Nesen klajā nācis starptautisks pētījums ”Skolēnu lasītprasme Latvijā un pasaulē”, kurā apkopoti dati par 39 valstu 4. klašu skolēniem. Šādā pat pētījumā 2001. gadā Latvija bija 5. vietā, bet 2006. gadā 13. vietā. Latvijas parādītie rezultāti bērnu lasītprasmē nav mazinājušies, taču piecu gadu laikā, kad Latvijā

ieviests jauns mācību standarts, ieguldīta liela nauda skolotāju tālākizglītībā, nopietnais ieguldījums lasītprasmi nav veicinājis un rezultāts nav diez ko labs. Analizējot tikai vienu jautājumu – lasīšanu mājā, Latvija ir visbēdīgākajā situācijā no visām pētījuma dalībvalstīm. 80 procenti bērnu atzinuši, ka mājās nelasa, tikai skolā. Izzinātā attieksme pret lasīšanu liecina, ka skolēnu vēlme lasīt var vēl vairāk samazināties. Mūsu bērniem starp 39 valstīm ir arī visnegatīvākais attieksmes rādītājs. Nepatīk lasīt, negrib, nav interesanti lasīt – tādas ir atbildes.

Lasīšanas entuziasms ir paralēls lasīšanas prasmei. Tie bērni, kuri parāda negatīvo attieksmi jau sākumskolā, apliecina, ka lasīšanā jau ir vīlušies. Tāpēc skolotājiem ir vērts vēlreiz pārlūkot mācību metodiku – kā mācīt lasīt, ko piedāvāt. Arī Izglītības un zinātnes ministrijai nācās atzīt, ka mācību grāmatas, no jauna izstrādātās stratēģijas nav veicinājušas jaunās paaudzes interesi par lasīšanu.

Brīdī, kad bērns pasaka, ka viņam nepatīk lasīt, bet skolotājs teic, ka tas tomēr būs jādara, var izrādīties, ka piemērotas daiļliteratūras grāmatas bērna mājās nav. Tad skolas bibliotēka kļūst par vienu no svarīgākajiem atbalstiem bērniem, kuri savu grāmatu vēl nebūs atraduši. Tāpēc ļoti svarīgi, lai skola atvēlētu līdzekļus bibliotēkai iegādāties ne vien uzziņu literatūru un mācību grāmatas, bet arī jaunāko daiļliteratūru.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Kad ūdens smeļas mutē un risinājums iekritis ūdenī

21:21
10.10.2024
16

Ik dienu Latvijā uzņēmēji atgādina, ka trūkst darbaroku. Tajā pašā laikā valstī ir 27 tūkstoši jauniešu vecumā no 15 līdz 29 gadiem, kuri nemācās un nestrādā. Loģiski jautājums, kāpēc uzņēmēji viņus neņem darbā un kāpēc jaunā paaudze nestrādā?    Ar katru dienu prasības darba tirgū palielinās, uzņēmumos ienāk aizvien jaunākas tehnoloģijas, bez izglītības ar tām […]

Grubuļainas domas pie gluda ceļa

21:20
09.10.2024
27

Šonedēļ oficiāli atklās atjaunoto Stalbes ceļu. Pārgaujas iedzīvotājiem, kuri aktīvi rosījās, lai uzturētu brauktuves remonta aktualitāti karstu valsts ceļu būves programmās un plānos, tas nav tikai ilgi gaidīts notikums. Tā ir mazā uzvara, pieredzes diploms pilsoniskā brieduma un atbildības skolā. Droši vien atklāšanā pelnīti skanēs– paldies projektētājiem, būvētājiem, uzraugiem, projektu rakstītājiem un apstiprinātājiem. Taču riktīgs […]

Cilvēks un vilciens

20:28
09.10.2024
23
1

ES, dzelzceļš un vilciens šķiet tādi nesaraujami saistīti jēdzieni, jo bērnībā ar vilcienu braucu uz skolu, vēlāk dzīvoju burtiski pāris metru attālumā no dzelzceļa, kā arī nereti ar to braucu uz studijām vai darbu. Tāpēc man vienmēr dzelzceļš un vilcieni patikuši. Tie, kas dzīvo sliežu tuvumā, zina, ka pie vilcienu rīboņas pierod tik ļoti, ka […]

Vērtību cena

20:25
08.10.2024
24
1

Agresorvalsts Krievijas zaudējumi pilna mēroga iebrukuma gados Ukrainā ir milzīgi – nogalinātas, ievainotas vai bez vēsts pazudušas ir aptuveni 565 710 militārpersonas, iznīcināti 8893 tanki. Ukrainas bruņoto spēku ģenerālštābs 2. oktobrī ziņoja par veiksmīgu ballistisko raķešu ATACAMS triecienu pa okupantu radiolokācijas staciju “Небо-М”. Okupantiem esot atlikušas vairs tikai desmit tādas stacijas, un katra maksājot vairāk nekā […]

Diena viena, mērķi dažādi

13:08
03.10.2024
32

Katra diena ir kaut kam veltīta. Dažādas organizācijas gadu gaitā    ieteikušas, lai pievērstu uzmanību kādai problēmai, kam īpašam, vēsturiskiem notikumiem vai kaut ko atgādinātu. Dažas dienas ierakstītas arī kalendārā, citas ne. Starp tām, kuras kāds kaut kur piemin, ir piektdien kalendārā neierakstīta Pasaules smaida diena un Pasaules dzīvnieku diena, 10.oktobrī Starptautiskā putras diena un […]

Uzzini par tuvāko apkaimi un Vidzemi “Druvā”!

13:07
02.10.2024
36

Tradīcijas nezūd. 1.oktobris ik gadu ir diena, kad sākas preses abonēšana. Iedzīvotājiem “Druvas” abonementu visam 2025.gadam visizdevīgāk iegādāties oktobrī. No 1. līdz 31.oktobrim “Druvu” nākamajam gadam var pasūtīt par 89,50 eiro. Tāda iespēja ir spēkā, noformējot abonementu jebkurā “Latvijas Pasta” nodaļā, pie pastniekiem, “Latvijas Pasta” vietnē abone.lv vai “Druvas” redakcijā.Avīzes mēneša abonements nākamajam gadam maksā […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
14
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
13
12
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
18
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
30
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
36
1
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.