Ceturtdiena, 25. aprīlis
Vārda dienas: Līksma, Bārbala

Ar nelielu pesimisma piedevu

Druva
00:00
10.11.2006

Raita Randare, Latvijas kaulu, saistaudu un locītavu slimnieku biedrības Cēsu nodaļas vadītāja, ”Druvas” aptaujā ”Gada cilvēks 2005” ieguva titulu “Par sabiedrisko rosību līdzcilvēku stiprināšanā”.

Raita Randare stāsta:

– Cilvēku atzinība man bija ļoti liels pārsteigums. Apzinājos, ka mani tam virzīja pašas kolektīvs, ka esmu novērtēta, citiem vajadzīga. Man svarīga cilvēku sapratne un apziņa, ka veiksmīgi strādājam kopā.

Kad pērn rajona padomes zālē bija svinīgā godināšana, manī iezagās šaubas, vai atzinību patiešām esmu pelnījusi. Skatoties uz gados jaunākajiem, arī augstākstāvošiem amatvīriem, šaubas tikai palielinājās. Domāju, ka es bieži laužos aizvērtās durvis, tikai ar emociju pilnu dvēseli atšķirībā no citiem suminātajiem, kuri saņem atalgojumu par darbu. Sapratu, ka vēl ir daudz jāstrādā, lai attaisnotu kolektīva dāvāto uzticību.

Pēc tam domāju, kā notiekošo uztvers mani paziņas, draugi, radi. Manā kolektīvā katrs nāca klāt un apsveica, teica vislabākos vārdus un patiesi apliecināja, ka ir gandarīti par paveikto. Bija patīkams pārsteigums, ka ar neviltotu prieku apsveica kādreizējie kolēģi. Taču, sabiedrībā izejot, pārņēma dalītas iz-jūtas. Vairāk izjutu skaudību. Teikšu, kā ir – esmu vajadzīga savai biedrībai, bet pārējiem tas nav itin nekas!

Tas, ka mums materiāli gandrīz nekā nav, ir fakts, varu kaut ko darīt tikai ar apkārtējo atbalstu. Tas ir pazemojošākais, grūtākais manā darbībā, jo allaž kādam kaut kas jālūdz. Taču man patīk sabiedriskais darbs. Allaž esmu veikusi sabiedriskus pienākumus. Nevaru būt pensionāre, kas sēž mājās un cieš fiziskās sāpes. Tāpēc – ko vēl vairāk vēlēties, ja var rosīties! Ja vēl kaut kas izdodas, tad jūtos pavisam labi.

Pašreizējā viena telpa biedrībai, kurā dažas stundas dienā varam uzturēties, nav labākais variants, lai darbotos. Tāpēc spārno fakts, ka turpmāk būs atsevišķa telpa un vēl viena veselības istaba. Izstrādājām projektu apmēbelēšanai par Eiropas struktūrfondu naudu. Vērtēju to kā pozitīvu ieguvumu, lai mums atkal nebūtu jāstaigā kā lūdzējiem. Atzīšos, ka tikt līdz galarezultātam tik vienkārši nemaz nebija. Joprojām pastāv liela birokrātija. Projektu īstenoju ar lielu neatlaidību. Ceru, ka tas īstenosies pozitīvi.

Mācos kursos “Gaisma tavā sirdī”, kur sapulcējušies dalībnieki no visas valsts, kuri palīdz slimiem cilvēkiem. Kursos mūs māca, ka jāprot sevi pārdot, tad pretim iegūsim nepieciešamo naudu. Ja uzņēmējs kaut ko dod, tad publiski jāpasaka, kur šos līdzekļus esam izlietojuši. Un te nereti diemžēl negatīva saskare iznākusi ar laikrakstu “Druva”, kur uzskata, ka par daudz gribam par sevi rakstīt. Taču vietējais laikraksts ir galvenais informācijas avots, kur cilvēki uzzina, kas noticis, kur var meklēt palīdzību. Neiešu taču uz ielas klāt cilvēkiem un nepiedāvāšu – nāciet pie mums. Viņiem tas jāuzzina no masu saziņas līdzekļiem, kas ir visefektīvākais veids. Sponsori jau arī grib zināt, kur doto naudu esam izlietojuši. Tā ir kā atskaite. Tā mūs mācīja kursos, ka jānosauc tie, kuri atbalsta nevalstiskās organizācijas. Man to nevajag lielībai, bet biedrības darba prezentācijai. Mēs jau varam pārdot tikai savas emocijas.

Joprojām gribas apzināties, ka varam kaut ko izdarīt. Biedrībā ļoti daudz cenšamies paveikt pašu spēkiem, lai mazinātu fiziskās sāpes, tāpēc saprotam, ka galvenais mūsu glābējs ir kustība. Ne jau lai izrādītos dejojam, dziedam. Katra diena ir aizņemta. Notiek vingrošana, nodarbības baseinā, dažiem, man tai skaitā, dziedāšana vokālajā ansamblī “Gauja”.

Šogad “Gaujai” bija 45 gadu jubileja, un es gribēju pierādīt, ka spējam noorganizēt atskaites koncertu. Domāju, ka esam viens no pieredzējušākajiem ansambļiem rajonā. Viss bija jāizdomā pašiem, kā darīt, kā noorganizēt koncertu, domāju, tas bija izdevies, tikai bez jebkādas rezonanses presē. Tāpēc šķita, ka netiekam novērtēti.

Mēs esam slimnieku biedrība, atšķirībā no pensionāru apvienības “Cēsu pensionāri”, par kuriem varu priecāties, jo viņi biežāk dodas izklaides pasākumos. Mums daudzi nevar samaksāt par biļeti uz koncertu vai teātra izrādi, jo ļoti dārgi ir medikamenti, izmaksas dažkārt pārsniedz trešdaļu pensijas. Slimības raksturs smaguma pakāpes ziņā pielīdzināms onkoloģiskajiem pacientiem. Tas manu ikdienu dara smagāku, jo esam Cēsīs lielākā slimnieku biedrība.

Par “Gada cilvēku” šī gada aptaujā iesaku Uldi Kvantu, SIA “Beatus” vadītāju, kaut cilvēki to vairāk pazīst ar firmas “Solo” nosaukumu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
5

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
36

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
19

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
59

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
56

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
30

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
27
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
37
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi