Cēsu Audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem Valsts probācijas dienesta akcijā “Cilvēks – cilvēkam” viesojās pirmais Latvijas repa improvizācijas teātris.
“Reps ir valoda, kas saprotama jauniešiem, un populārs veids, kā izpausties. Tajā ir daudz teksta, tā rakstītājs var izrakstīt savu sāpi, nevis to izlikt pret cilvēkiem,” “Druvai” teica Edgars Gertners, viens no projekta dalībniekiem, brīdi pirms viesošanās iestādē.
Pasākumā kolektīva dalībnieki iestādes jauniešiem radīja iespēju iesaistīties muzikāli radošās aktivitātēs, veidot rīmes, iemēģināt dīdžeja lomu un uzzināt par katra “Brīvrunu projekta” dzīves ceļiem līdz panākumiem profesionālajā un ikdienas dzīvē.
“Brīvrunu projekts” cietumā bija un uzstājās pirmo reizi. E.Gertners uzsver, ka nenāk, lai mācītu jauniešus vai teiktu, kā ir pareizi: “Vēlamies parādīt, ko mākam, idejas, tehnikas un uzdevumus, iesaistot arī viņus, tādējādi rosinot aizdomāties, vai viņi vēlas ko tādu darīt. Turklāt instruments – brīvruna – neprasa nekādus tehniskos ieguldījumus, bet var dot idejas, kā ne tikai uzlabot iekšējo mikroklimatu, bet arī pašiem palīdzēt sev un vienlaicīgi jēdzīgi pavadīt laiku.”
Repa improvizācija jeb brīvruna ir vienojošais elements, kas kolektīvu- sešus puišus ar ļoti dažādiem raksturiem, bērnības un dzīves pieredzēm – saveda kopā. E.Gertners uzsver: “Mēs katrs varējām nonākt tādās konfliktsituācijās, kur, ļoti iespējams, rezultāts būtu, ka mēs nevis nāktu ciemos, bet sēdētu šajā iestādē. Pirms astoņiem gadiem gribējām noskaidrot, kas notiks, ja sadarbosimies, ko tad varam izdarīt. Veidojot “Brīvrunu projektu”, ideja bija necīnīties citam pret citu, kā repa cīņās jeb batlos ir pierasts, proti, otru pazemināt, pēc iespējas ironiskāk apcelt un pasmieties, bet gan sadarboties.
Repa improvizācijas teātrī mēs runājam gan par nopietnām tēmām, gan izklaidējošām, gan vienkāršā valodā, piemēram, mēģinām iedomāties, kā piektās klases skolēnam pastāstīt, kas ir pensiju indeksācija. Tā kā izpausties varam dažādi. Nu jau esam uzstājušies daudzviet, bijuši priekšnesumi Rīgā, Mežaparka estrādē, “Arenā Rīga” iesildījuši Gustavo, piedalījušies festivālos, ciemojušies bibliotēkās un kultūras namos daudzviet Latvijā. Turklāt ar to, ko darām, varam nopelnīt iztiku. Tā esam secinājuši, ka sadarbība ir izvērtusies ar ļoti lielu plus zīmi un galvenais – cits citu varam saukt par draugiem.”
Akciju “Cilvēks – cilvēkam” mērķis ir uzrunāt un iedvesmot jauniešus pozitīvām pārmaiņām, palīdzot uzlabot viņu savstarpējās komunikācijas un sadarbības prasmes, kā arī vienkārši radīt pozitīvas emocijas, esot kopā un produktīvi pavadot laiku. Katru gadu akcijas laikā spilgtas un jauniešiem interesantas personības iepazīstina viņus ar savu profesiju, hobijiem, dzīves gaitām, daloties gan savās kļūdainajās, gan labajās izvēlēs.