Ukrainas uzņēmēju un sabiedrisko organizāciju pārstāvju delegācija pagājušajā nedēļā Latvijā iepazina mūsu valstī paveikto atkritumu pārstrādes modernizācijā un pieejamo Eiropas fondu līdzfinansējumu ilgtspējas projektiem. Vidzemē viesi apmeklēja pašvaldību atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu ZAAO, Aprites ekonomikas centru “Daibe” un vizīti noslēdza Cēsīs, iepazīstot makulatūras pārstrādes uzņēmumu “Balticfloc”.
Uzņēmuma projektu vadītājs Ēriks Nordens izrādīja ukraiņu viesiem produkcijas klāstu, pastāstījja par novitātēm, īstenotajiem projektiem, kas ļāvuši modernizēt ražošanu un piedāvāt jaunus, ekoloģiskus produktus.
“Balticfloc” pārstrādā līdz pat 200 tonnām makulatūras mēnesī. Pārsvarā tā ir avīžu un reklāmas izdevumu makulatūra, kas pārstrādē kļūst par ekovati – dabīgu un efektīvu siltumizolācijas materiālu. Viena no novitātēm ir pārstrādāta papīra un kaņepju šķiedras siltumizolācijas materiāla “Bflex” ražošana ēku siltināšanai. Tas ļauj palielināt zemas kvalitātes makulatūras pārstrādi un izmantot senu, noderīgu un dzīves videi draudzīgu būvmateriālu – kaņepes. Projekta īstenošanā izmantots Eiropas “LIFE” programmas līdzfinansējums.
Viesi bija pārsteigti par iespēju daudzveidību pārstrādāta papīra izmantošanā. Piemēram, hidrosējas vajadzībām lieliski piemērota ekoloģiskā celulozes mulča un mulčas granulas, kas ievērojami atvieglo un paātrina zaļo zonu izveidi rekultivētās teritorijās. “Balticfloc” ražojumus izmanto arī ceļu būvē. Celulozes šķiedru un granulas pievieno asfalta maisījumiem, samazinot bituma noteci un zudumus ražošanā, pārkraušanā un transportēšanā. Vides aizsardzībā pārstrādātu papīru izmanto šķidro ķimikāliju, eļļu, naftas produktu absorbēšanai un noplūdes seku likvidēšanai. Jāatzīmē, ka “Balticfloc” ir vienīgais uzņēmums Latvijā, kas ražo ekoloģiskus papīra mulčas pakaišus mājdzīvniekiem.
Ukraiņu uzņēmējiem bija daudz praktisku jautājumu par siltumizolācijas materiālu tehniskajām īpašībām, izmaksām. Sarunā apsprieda arī iespējamās makulatūras piegādes iespējas, jo Latvijā šī izejmateriāla trūkst.
Ukrainas uzņēmēju pieredzes apmaiņas vizītes Latvijā notiek regulāri. Latvijas Ārlietu ministrijas finansēto projektu LATUA īsteno Tirdzniecības un rūpniecības kamera sadarbībā ar saviem Ukrainas kolēģiem un ASV vēstniecību Ukrainā. Projekta mērķis - sniegt nepieciešamās zināšanas, kontaktus un palīdzētu karā ierautajai valstij integrēties Eiropas Savienībā. Kā pastāstīja Tirdzniecības un rūpniecības kameras Eiropas Savienības projektu daļas direktore Līga Sičeva, LATUA uzdevums ir palīdzēt Ukrainas mazajiem un vidējiem uzņēmējiem, nevalstiskām organizācijām, iepazīstot Latvijas pieredzi, saprast, kas jāzina, kādas prasības jāievēro, sākot darbību kādā no Eiropas Savienības valstīm. Tas ir izglītojošs projekts, un tā gaitā notikušas jau 15 mācību vizītes. Ar Cēsu “Balticfloc” apmeklējumu noslēdzās projekta otrā daļa. Ņemot vērā ukraiņu lielo interesi un vēlmi integrēties Eiropas tirgū, ir iecere LATUA turpināt, akcentējot Eiropas projektu iepirkuma procedūru prasības un caurspīdīgumu, tos īstenojot.
Komentāri