Cēsu kultūras biedrībai “Harmonija”- 30 gadu jubileja. “Harmonijas” devums radošo jomu attīstībā bijis nozīmīgs ne tikai Cēsu novadā.
Literātes.Dzejnieces un rakstnieces Mirdza Kerliņa (pirmajā rindā no labās) un Aina Karele ir kopā ne tikai svētkos. Arī ikdienā viņām līdzīgas rūpes – “Harmonijas” literārā joma. FOTO: Andris Vētra
Biedrības literārajā darbībā iesaistās cilvēki no dažādām Latvijas vietām, “Harmonijas” mākslinieku darbi priecē cilvēkus daudzos novados. Par to, cik novērtēts ir biedrības dotais sabiedrībai, ikviens varēja pārliecināties “Harmonijas” jubilejas pasākumā Cēsu koncertzālē.
Apsveicēju pilnajā zālē svinīgi tika godināta ilggadējā “Harmonija” valdes priekšsēdētāja un kultūras darbiniece Astrīda Kamša. Viņas veikuma novērtējumu apstiprināja Kultūras ministrijas Atzinības raksts par ilggadēju ieguldījumu kultūras nozares attīstībā, sabiedrības līdzdalības veicināšanu kultūras norisēs un jaunradi. Kultūras ministrijas atzinības rakstu saņēma arī bijusī ilggadējā kultūras biedrības vadītāja Dzirda Olengoviča par ieguldījumu kultūras, īpaši literatūras nozares, attīstībā un jaunrades veicināšanā.
Nacionālā Kultūras centra Atzinības rakstus pasniedza dramaturģei Baibai Jukņēvičai, ilggadējai vokālās mūzikas kolektīvu dalībniecei, vadītājai un popularizētājai Maijai Ozoliņai, sabiedriskajai aktīvistei Laima Tēraudai un mūziķim Andrim Vilderam. Savukārt Cēsu novada pašvaldības Atzinības rakstus saņēma 31 biedrības aktīvists, bet pašvaldības Kultūras pārvaldes Atzinības rakstus desmit cilvēki. Tas bija paldies “Harmonijas” literātiem, gleznotājiem, fotogrāfiem, mūziķiem un citiem, kas bagātinājuši novada kultūras dzīvi.
Jubilejā kopā. Biedrības “Harmonija” bijušās vadītājas (no kreisās) Dzidra Olengoviča un Olita Ansone, Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs. FOTO: Andris Vētra
Jubilejas pasākums bija piepildīts ar labiem vārdiem. Paši “Harmonijas” dalībnieki uzsvēra, cik nozīmīga ir iespēja, ko biedrība sagādā viņu radošajām izpausmēm. Savukārt sveicēji, gan biedrības, kas darbojas vienā ēkā ar “Harmoniju”, gan organizācijas un iestādes, kas cieši saistītas ar biedrības darbību, novērtēja biedrības devumu sabiedrībai, tās aktīvo darbu. Skanēja apsveikumi, mūzika un dziesmas. Cēsu Sv.Jāņa draudzes mācītājs Didzis Kreicbergs atgādināja, ka laikā, kad dibināja biedrību, vārds “harmonija” nebija tik populārs kā tagad, bet tas bija un joprojām ir tik ļoti atbilstošs un nozīmīgs. Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, akcentējot biedrības darbu, izdodot vietējo literātu darbu grāmatās, rīkojot izstādes, literārus un mākslas pasākumus, uzsvēra veikumu un nopelnu: “Paldies jums katram par to, ko esat paveikuši. Skatoties uz priekšu, man ir pilnīga pārliecība, ka jums būs vēl daudz darāmā, jo, satiekot Astrīdu, vienmēr dzirdu, ka top nākamā grāmata, nākamā izstāde, nākamais pasākums, tāpēc vēlu, lai vienmēr ir radošā dzirksts rakstīt, gleznot un fotografēt.”
“Harmonija” savas darbības laikā izdevusi vairāk nekā 70 grāmatas – paliekošu mantojumu nākamajām paaudzēm. Gandrīz ik gadu pie lasītājiem nonāk biedrības autoru darbu kopkrājumi, ko dāvanā saņem dažādas iestādes. Jau gadu desmitu tradīcija ir “Harmonijas” un laikraksta “Druva” rīkotajam īsās prozas konkursam, kura žūriju vada rakstniece un dzejniece Aina Karele. Viņa arī konsultē jaunos autorus, gatavo publikācijām “Harmonijas” dzejnieku un citu literātu darbus. Pazīstama ir dzejniece un bērnu grāmatu autore Mirdza Kerliņa, kas arī aktīvi darbojas biedrībā. Pēdējā gadu desmitā “Harmonija” paplašinājusi radošo nodarbju loku, biedrībai pievienojušies gleznotāji, gan profesionāli, gan amatiermākslinieki, fotogrāfi, mūziķi. Ik gadu tiek rīkoti ap 30 pasākumiem, gleznotāju un fotogrāfu darbu izstādes priecē gan pašu novada, gan tuvāku un tālāk reģionu iedzīvotājus. Biedrības kodolam allaž nākas domāt, kā piesaistīt līdzekļus gan izdevējdarbībai, gan sarīkojumiem. “Harmonija” piedalās daudzos dažādos projektu konkursos, gūstot atbalstu notikumiem, kas izglīto un priecē.
Pie biedrības šūpuļa stāvēja cēsnieces Olita Ansone, Dzidra Olengoviča. Pirmos piecus gadus to vadīja Olita Ansone, neilgu laiku Ligita Embrekte, tad ilgus gadus Dzidra Olengoviča, un šobrīd jau gandrīz desmit gadus Astrīda Kamša.
Olita Ansone “Druvai” pastāstīja, ka inteliģences pārstāvji saprata, ka vajadzīga vieta, kur tikties: “Ir gūti daudzi puni, bet galvenais, ka attīstība ir notikusi. Pamats bija literārā daļa, kam ar laiku pievienojās arī vizuālā un foto māksla. Jau 30 gadi ir pagājuši, un tas sabiedriskai organizācijai ir daudz.” Viņa arī uzsver Dzidras Olengovičas paveikto, kura akcentēja, ka ir jāizdod vietējo literātu darbi: “Dzidra runāja ar uzņēmējiem, gāja pie katra individuāli. Pateicoties viņai, atklājām karikatūristu Gati Šļūku, kurš ilustrēja pirmo humora grāmatu. Paldies arī Andai Nordenai, kura izveidoja “Harmonijas” emblēmu, kas šos gadus palikusi nemainīga. Un, protams, paldies Astrīdai, kura kā kultūras darbiniece spēj veidot plašu sadarbību, kad viss attīstās un aug.”
Dzidra Olengoviča ir gandarīta, ka viņas laikā izdotas 45 grāmatas, izaugušas sabiedrībā labi zināmas personības: “Un ir svarīgi ieinteresēt arī jaunatni. Biedrība ir ļoti brīnišķīga, un galvenais, ka izdod grāmatas. Priecājos, ka manis iesāktais turpinās.”
Arī mūziķi. Jubilejas koncertā klausītājus priecēja ne tikai viesmākslinieki, bet arī pašu biedrības mūziķi. Pie tautstiņinstrumenta Andris Vilders, saksofonists Vilnis Auziņš. FOTO: Andris Vētra
Komentāri