Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šopavasar pirmo putnu saslimšanas gadījumu ar augsti patogēno putnu gripu. “Mazsalacā atrasta inficēta pīle. Tas, ka viena atrasta, nedod nekādu garantiju, ka nav vairāk un nav inficēti vēl citi ūdensputni,” stāsta PVD Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis un piebilst, ka pārvaldes inspektori vērtēs situāciju Veselavas pagastā, dīķī Bērzkrogā, kur pagājušajā vasarā no putnu gripas gāja bojā teju pāris simti putnu.
“Putnu gripa nekur nav pazudusi, tā aizvien tiek konstatēta ne vienā vien Eiropas valstī. Migrācijas laikā putni inficējas, pārnes infekciju tālāk. Inspektori brauks pārbaudēs uz saimniecībām, kurās tur mājputnus. Putnu gripa vairs nav nekāds jaunums’, un aizbildināšanās, ka kāds par to nav dzirdējis, tāpat arī par biodrošības pasākumiem, nederēs, lai izvairītos no soda,” atgādina M.Ulmanis.
PVD mājputnu turētājiem atgādina – lai pasargātu mājputnus no inficēšanās, tie jātur, jābaro un jādzirdina tikai slēgtās telpās vai teritorijā ar nosegtu ūdensnecaurlaidīgu jumtu un norobežotiem sāniem, novēršot savvaļas putnu un savvaļas ūdensputnu piekļuvi. Mājputnus var izlaist tādās ganībās vai pastaigu laukumos, kuru sāni ir norobežoti, lai novērstu savvaļas putnu piekļuvi. Barojot un dzirdinot mājputnus, nedrīkst izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni, jāgādā, lai barības un pakaišu uzglabāšanas vietai nevarētu piekļūt savvaļas putni.
Latvijā augsti patogēnā putnu gripa līdz šim ir konstatēta tikai savvaļas ūdensputniem. 2023. gadā laboratoriski tika izmeklēti 392 putnu paraugi un 148 no tiem apstiprināta putnu gripa. Pērn putnu gripa konstatēta arī divām lapsām. Šogad pirmais putnu gripas gadījums savvaļas putniem jau ir konstatēts Lietuvā, divi Somijā, vairāk nekā desmit gadījumi Zviedrijā un Polijā, kā arī vairākās citās Eiropas valstīs.
Komentāri