Noskaņa Kosmosa izziņas centra telpās Cēsīs, kur 1.martā atklāja novada skolēnu mākslas darbu izstādi “Saules ritmi”, sasaucās ar saulaino dienu. Tomēr vairāk nekā 150 darbi centra pirmā stāva foajē telpu padarīja vēl krāsaināku un košāku.
Šī ir pirmā mākslas izstāde Kosmosa izziņas centrā, paredzams, ka nebūs pēdējā. Izziņas centra vadītājs Miks Dzenis ir pārliecināts, ka jaunā un modernā ēka ir vieta, kur māksla lieliski iederas. Arī izstādes atklāšanā viņš pauda, lai gan sākotnēji šķiet, ka mākslas izstāde nesaistās ar kosmosa industriju, tās pārstāvji ne reizi vien izmantojuši radošu pieeju, uzturoties kosmosa stacijās: “Tā viens no populārākajiem astronautiem Kriss Hedfīlds, bijušais Starptautiskās kosmiskās stacijas komandieris, ir arī mūziķis. Viņš bija pirmais astronauts, kurš kosmosa stacijā izpildīja dziesmu “Space Oddity”. Tas tikai apliecina, cik būtiski ikvienam ir attīstīt gan tehnisko, gan radošo pusi. Tāpēc gandarījums, ka mūsu Kosmosa izziņas centrā notiek šāda izstāde.” Viņš arī novērtēja, ka izziņas centra apskate var jaunos māksliniekus iedvesmot nākamajiem darbiem.
Arī Cēsu Bērnu un jauniešu centra direktors Jānis Vītols izstādes atklāšanā pauda, ka saules tēma iekļaujas gan zinātnes, gan mākslas perspektīvā: “Un tāpat kā kosmoss ir neizmērojams, tāpat arī māksla mēdz būt bez robežām. Tādēļ vēl jo lielāks prieks, ka šogad konkursā piedalījās 14 Cēsu novada izglītības iestādes.”
Izstādē ir skatāmi zīmējumi, gleznojumi, keramikas darbi, lietišķās mākslas, floristikas, rokdarbu darinājumi. Atklāšanā varēja priecāties arī par skolēnu darinātu tērpu paraugdemonstrējumiem, centra audzēkņi izpildīja skanīgas dziesmas par sauli.
Jau šajā nedēļā izstādē izliktos darbus vērtēs žūrija, kas izlems, kuri tiks izvirzīti konkursa Vidzemes kārtai. Vidzemnieku kopējo izstādi atklās 27. martā Cesvaines pilī. Šī gada tēma “Saules ritmi” turpināsies arī nākamajā gadā. Tēma izvēlēta, gatavojoties XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku vizuālās mākslas programmai. Savukārt darbi, kas neietilpa konkursa nolikumā, izstādīti Cēsu Bērnu un jauniešu centrā.
Līdz šim Cēsu novadā ikgadējā konkursa izstādes notikušas Cēsīs, Izstāžu namā. Uzzinot šī gada konkursa tēmu, Bērnu un jauniešu centrs izlēmis, ka darbi labi varētu iederēties Kosmosa izziņas centrā. “Sapratām, ka izstādes izvietošana šajā objektā būs interesanta gan mums, gan izziņas centram,” pastāsta J.Vītols. “Manuprāt, telpa ir pateicīga, jo rada izstādes zāles sajūtu, reizē savijoties ar industriālo un zinātni. Pielāgojot telpas, domājām, lai te varētu izstādīt darbus un eksponātus, kas arī turpmāk būtu saistoši Kosmosa izziņas centram. Uzskatu, ka jebkura telpa ir jāizmanto pēc iespējas daudzfunkcionālāk, un šeit redzam, cik labi to ir iespējams izdarīt. Tāpēc pieļauju, ka šī nebūs pēdējā Cēsu Bērnu un jauniešu centra organizētā izstāde izziņas centra telpās.”
Miks Dzenis “Druvai” atklāja, ka centrā jau iepriekš bijušas idejas par izstāžu rīkošanu, saprotot, ka tādējādi kosmosa tēmai iespējams piesaistīt atšķirīgu auditoriju, kā arī ļauj pievērst uzmanību tam, ka jebkuram inženierzinību cilvēkam ir jāstrādā gan tehniski, gan radoši: “Pati kosmosa industrija parāda, ka mākslai ir nozīme.” Centra vadītājs arī piebilst, ka arī tā tapšanā, domājot par eksponātu izvietošanu, dizainu, ļoti būtiska loma jau bijusi mākslai, radošam redzējumam. Turklāt Miks Dzenis uzsver: “Arī domājot par nākotni, tieši mākslinieki, sadarbojoties ar zinātniekiem, iezīmēs, kā nākotnē varētu izskatīties kosmosa bāzes, stacijas. Paredzams, ka ap 2050. gadu cilvēks uzkāps uz Marsa, arvien tuvāk ir brīdis, kad viens no ierastākajiem pārvietošanās līdzekļiem būs kosmosa kuģis. Bet, lai tā notiktu, vēl nepieciešamas daudz radošu ideju un risinājumu.”
Atgādinot, cik ļoti kosmosa industrija jau ir ienākusi mūsu ikdienā, M.Dzenis sacīja: “Katru dienu izmantojam mobilos telefonus, kas saistīti ar satelītiem, tāpat kartes, kas palīdz atrast vajadzīgo mērķi. Ikdienā pat neapzināmies, cik ļoti kosmosa tehnloģijas jau ir mūsu ikdienā. Tāpēc sakām, ka kosmoss ir tepat, jo katra tehnoloģija, ko izmantojam, ir saistīta ar šo jomu.”
Kosmosa izziņas centrā izstāde būs skatāma līdz 22. martam.
Komentāri