Sadarbība – ar tādu moto noritēja nu jau divpadsmitais Cēsu uzņēmēju forums.
Vidzemes koncertzāles “Cēsis” Lielajā zālē pulcējās aptuveni pusotrs simts novada uzņēmēju, lai ne tikai uzklausītu runātāju teikto, bet arī iepazītos, veidotu sadarbību. Uzņēmēji arvien vairāk pārliecinās, ka tieši sadarbībā ir spēks. Ja ikdienas steigā nav laika apstāties un parunāt, forums ir vieta, kur to izdarīt. Kā atzina dalībnieki, vismaz reizi gadā var nolikt ikdienas gaitas malā, lai pabūtu kopā ar līdzīgi domājošiem.
Foruma programmu atklāja Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, iepazīstinot ar novada uzņēmējdarbības vidi, attīstības projektiem un citām aktualitātēm. Viņš informēja, ka novadā kopumā ir 5000 uzņēmumu un apmēram puse ir ilgdzīvotāji, kuri darbojas jau 20 un vairāk gadu.
Runājot par uzņēmumu pienesumu ekonomikai, J. Rozenbergs uzsvēra, ka vērojama augšupejoša tendence, palielinās uzņēmumu apgrozījums, arī peļņas rādītāji ir augšupejoši: “Arī darba vietu skaits privātajā sektorā palielinās, pēdējos divos gados radītas 600 jaunas darbavietas. Bezdarba novadā faktiski nav, tie ir 4,2 procenti, un visi darba devēji gan privātajā, gan publiskajā sektorā cīnās ar darbaspēka deficītu!”
Domes priekšsēdētājs arī informēja par paveikto šogad un plānoto nākamgad ceļu infrastruktūras uzlabošanā un citās jomās: “Ceļi ir galvenais, lai kur pašvaldība tiktos ar uzņēmējiem, viens no viņu primārajiem jautājumiem, īpaši lauku teritorijās, ir ceļi, ceļi un vēlreiz ceļi.”
Stāstot par savu pieredzi uzņēmējdarbībā, Vides risinājumu institūta dibinātājs Gundars Skudriņš atgādināja veiksmīgas sadarbošanās zelta formulu: “Vispirms – domāt! Pirms ko jaunu sākt, veltu laiku padomāt! Taču svarīgi arī nedomāt pārāk ilgi un daudz, bet atgriezties jaunības maksimālismā, kad mazāk domā, bet dari! Jo ir uzkrāta pieredze, kas ļauj lēmumus pieņemt ātrāk. Svarīgi darīt, jo tikai doma vien nevienu produktu vai risinājumu līdz taustāmam rezultātam nav novedusi. Un pēc tam – svinēt! Nepiespiestā gaisotnē bieži rodas labākās idejas un sadarbības procesā radušos jautājumus vai izaicinājumus var atrisināt pāris mirkļos.”
“Draugiem Group” runasvīrs Jānis Palkavnieks, stāstot par viņu ieguldījumu Cēsu pilsētvidē, atbildēja uz jautājumu, kāpēc viņi to dara, jo peļņu tas nenes: “Mēs vienkārši gribam, lai Cēsīs ir forši! Daļa uzņēmuma vadītāju ir no Cēsīm, te gājuši skolās, tagad ir vēlme atdot atpakaļ savai pilsētai. Arī tā ir sadarbība!”
Foruma gaitā tika runāts par ģimenes uzņēmumu vērtībām, attīstību, stiprajām pusēm un izaicinājumiem, kā arī procesiem, kas saistīti ar paaudžu sadarbību un jaunās paaudzes iesaistīšanu ģimenes uzņēmuma darbībā. Netika apieta arī šī brīža aktualitāte – mākslīgais intelekts -, kas arvien vairāk ienāk ikdienā. Ir jāpieņem, ka mākslīgais intelekts ir uz palikšanu, tāpēc svarīgi saprast tā dotās iespējas, lai kļūtu par prasmīgiem izmantotājiem.
Foruma laikā pasniedza Cēsu novada uzņēmēju balvas desmit kategorijās, atzīmējot ražīgākos, eksportspējīgākos, radošākos uzņēmumus. Jaunums ir nominācija “Gada zaļais kurss”, par to balvu saņēma bioloģiskā zemnieku saimniecība “Indrāni” Skujenē.
Sabiedrības balsojumam bija nodota nominācija “Cēsu novada lepnums”. Kopumā ieteikti desmit uzņēmēji, žūrija, izvērtējot pieteikumus, balvu piešķīra Edgaram Ricevam no “Līgatnes papīrfabrikas”.
Nominācijā “Gada inovāciju” balvu saņēma uzņēmums “IR CNC”, kas ražo CNC industriālās iekārtas citiem uzņēmumiem. Lai arī jau ceturto gadu viņi darbojas Cēsīs, lielākā daļa foruma apmeklētāju par šo uzņēmumu uzzināja pirmo reizi.
Sarunā ar “Druvu” uzņēmuma valdes locekle Ilze Bartuševica pastāstīja, ka, veidojot savu biznesu, bijusi vēlme radīt produktu ar augstu pievienoto vērtību, kam ir nozīme ražošanā. Iepriekš Ilze un Rolands Bartuševici bijuši saistīti ar ražošanu. Ilze strādājusi uzņēmumā, kas ražo iekārtas, un sapratusi, ka tas ir īstais ceļš, pa kuru jāiet.
“Sākām sadarbību ar mazajiem uzņēmējiem, iemantojām viņu uzticēšanos, un tagad mūs arvien vairāk pamana un uzrunā arī lielie uzņēmumi, piemēram “SAF Tehnika”, “Dinex”, citi,” stāsta R. Bartuševics.
Uzņēmumā strādā seši cilvēki, un, pēc I. Bartuševicas teiktā, ikviens ir atslēgas cilvēks: “Ikviens izaudzis kopā ar mums, komanda nav liela, bet tā ir ļoti spēcīga. Tās nav sērijveida iekārtas, katrs pasūtījums ir atšķirīgs, inovatīvs, tāpēc darbiniekiem jābūt augsti kvalificētiem speciālistiem, jāprot darīt daudz.”
Neslēpjot pārsteigumu, ka uzņēmums izvirzīts balvas saņemšanai, I. Bartuševica norāda, ka gribētu, lai Cēsis vairāk virzās uz uzņēmējdarbības attīstīšanu, nevis fokusējas uz tūrismu: “To ļoti vajadzētu, jo tad būtiski paaugstināsies dzīves līmenis. Ne tikai ar jaunām mājām, bet ar jaunu, kvalificētu speciālistu piesaisti, darbinieku piesaisti. Tūrisms problēmas neatrisinās, to var izdarīt tikai un vienīgi uzņēmējdarbība.”
Komentāri