Patlaban Cēsu novadā no kara patveras 374 Ukrainas civiliedzīvotāji, liecina novada Sociālā dienesta informācija.
Ukraiņu atbalsta centrs tagad atrodas Sociālā dienesta telpās Cēsīs, Bērzaines ielā . Pēdējos mēnešos jauni patvēruma meklētāji iebrauc mazāk, stāsta Sociālā dienesta pārstāve Kristīna Mihailova. Viņa arī paskaidro, ka bieži šie cilvēki ierodas pie paziņām, kas jau dzīvo Cēsīs vai citviet novadā. “Viņi paši arī meklē dzīvokļus īrēšanai, bet, tā kā īres maksas ir ļoti augstas, daļa vēršas Sociālajā dienestā pēc mājokļa pabalsta. Ņemot vērā lielās mājokļa izmaksas, ukraiņi aktīvi meklē arī labāk atalgotu darbu, citādi lielākā daļa ienākumu jāizdod par īri un komunālajiem maksājumiem,” pauž K.Mihailova. Pašvaldības dzīvokļos mitinās 56 patvēruma meklētāji – pieaugušie un bērni.
Atbalsta centrs palīdz Ukrainas kara bēgļiem risināt visdažādākos jautājumus: “Tikko iebraukušiem palīdzam ar izmitināšanu, ja paši to nav atraduši. Turklāt ukraiņi ļoti novērtē, ka pašvaldības dzīvokļu īrniekiem ļauj turēt arī mājdzīvniekus. Palīdzam ar uzturēšanās atļauju kārtošanu, citu dokumentu noformēšanu, pieteikšanos pabalstiem un dažādiem citiem aktuāliem jautājumiem,” pastāsta K.Mihailova.
Galvenokārt palīdzība nepieciešama izmitināšanas jautājumos, pirmajā laikā ēdināšanas un pirmās nepieciešamības lietas, vēlāk tie, kuriem vajadzīgs, saņem tādu pašu sociālo palīdzību kā Latvijas iedzīvotāji. Ukraiņi var izmantot arī mentora atbalstu.
Palīdzību ukraiņiem sniedz arī brīvprātīgie un nevalstiskās organizācijas, tai skaitā “Be The Light”, “Rotari klubs”. Ukraiņiem ziedo arī privātpersonas, piemēram, sadzīves tehniku, velosipēdus. Iedzīvotāji palīdzējuši gan ar dzīves vietām, gan psiholoģisko atbalstu, palīdzot mazināt pārciestās kara šausmas, kā arī iedzīvoties Latvijā. Arī dažādi uzņēmumi dāvina dāvanu kartes, lai varētu iepirkties aptiekās, sadzīves preču veikalos un citviet.
Kopš Krievijas pilna mēroga kara sākšanās Ukrainā Cēsu novadā uzņemti teju 1400 ukraiņi, no tiem daļa – ap 250 – Latviju tikai caurbraukuši, dažkārt uzturoties vien pāris dienu. Ukraiņu ģimenēs, kas dzīvo novadā, ir ap 80 obligātā izglītības vecuma bērnu. Vietējās mācību iestādes apmeklē ap 70, pārējie mācās attālināti Ukrainas izglītības iestādēs. Kristīna Mihailova atklāj, ka arvien daudz ukraiņu bērnu apvieno mācības vietējās skolās un reizē mācās attālināti Ukrainā.
Lai varētu palīdzēt ukraiņiem, šo gadu laikā izdarīts liels darbs. Kristīna Mihailova atgādina: “Uzsākoties Ukrainas bēgļu izmitināšanai, bija pieteiktas 93 privātpersonu adreses, 18 juridisko personu izmitināšanas vietas – hosteļi, viesu mājas, apartamenti, viesnīcas -, kā arī desmit pašvaldības izmitināšanas vietas: internāti, dienesta viesnīcas, brīvie dzīvokļi. Tika atvērts informācijas centrs ukraiņiem. Dienā dažādos diennakts laikos iebrauca 25 – 30 cilvēki. Uz 2022. gada 26. jūniju Cēsu novadā vienlaicīgi bija izmitināti vairāk nekā 600 bēgļi, nodrošinot naktsmītni, pārtiku, higiēnas preces, izsniedzot ēšanas talonus vairākos ēdināšanas uzņēmumos, kafejnīcās Vecpiebalgā un Straupē. Pa šo laiku notikušas vairākas darba biržas tieši ukraiņiem, palīdzot atrast darbu. Tāpat organizēti kultūras pasākumi, kas palīdzējuši iepazīt latviskās tradīcijas, svētkus un vietējos iedzīvotājus.”
Kristīna Mihailova secina, ka šobrīd situācija ir stabilizējusies: “Daudziem Cēsis kļuvušas par mājām, cilvēki izlēmuši palikt te dzīvot. Bet daudzi vēl ir meklējumos, kā arī ir tādi, kuri ik dienu gaida, kad varēs atgriezties dzimtenē.”
Komentāri