Cēsu Sv.Jāņa luterāņu baznīca no Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes projektu konkursā ieguva astoņus tūkstošus eiro baznīcas draudzes telpu un altārdaļas interjera sanācijas risinājumu izstrādei, izpētei un dievnama mūra injekcijām.
Projektu īsteno Cēsu Sv. Jāņa baznīcas atjaunošanas fonds. Ir izstrādāta baznīcas atjaunošanas koncepcija, un mērķtiecīgi soli pa solim notiek darbs.
“Vispirms jānovērš klejojošā mitruma izplatība sienās, lai tad uzsāktu atjaunošanas darbus telpās. Diemžēl, kā rāda vēsture, dažādos laikos darītais baznīcas atjaunošanā bijis jāpārdara. Arī tagad pēc atjaunošanas uz sienām redzami mitruma plankumi. Varam darīt pēc labākās sirdsapziņas, bet nevaram paredzēt rezultātu, jo baznīcas mūriem ir vairāk nekā 800 gadu, vēstures pieskāriens atstājis pēdas. Pētījumi, pirms uzsāka darbus, nebija veikti pietiekami, nebija zināšanu. Mitrums ietekmē visu ēku. Tas gadsimtu gaitā iesūcies mūros,” stāsta fonda vadītājs Jānis Maizītis un uzsver, ka fonds meklējis mūsdienu tehnoloģijas, risinājumus, lai novērstu mitrumu. Tā kā tika iegūts projekta finansējums, varēja izmēģināt Eiropā novērtētu un praksē pārbaudītu metodi.
Eksperimentālā kārtā mūrī veiktas injekcijas, kas nodrošina, ka kapilārais mitrums neveidojas. Tehnoloģija izstrādāta Vācijā, tiek izmantota ēkās, kas atrodas virs ūdens, kur mitrums visapkārt. Tās ir labi saglabājušās. “Injekcijas veicām rudenī, tad ziemā, nākamās būs pavasarī un vasarā. Tad secināsim, vai tehnoloģija piemērota arī Sv. Jāņa baznīcai. Ja tā, tad varēs domāt, kā turpināt iesākto,” pastāsta J.Maizītis.
Mitrums gadsimtu gaitā dievnamam nodarījis kaitējumu, ar to draudze visos laikos cīnījusies, kā mācējusi. Pēc kādas atjaunošanas, lai slēptu defektus, uz sienām tika salikti koka paneļi.
J.Maizītis atklāj, ka fondam ir tālākas ieceres: altārdaļā jāatjauno grīda, kancelei nepieciešama restaurācija, jāatjauno citas dievnama koka daļas. Vieni no fonda mērķiem – nodrošināt baznīcas fasādes, interjera, sakrālo un mākslas priekšmetu restaurāciju.
Komentāri