SIA “Sausa malka” vadītājs Raitis Vilciņš dalās padomos, lai cilvēki retāk piedzīvotu situācijas, kad , iegādājoties malku, tiek apkrāpti. Kaut gan uzņēmējs, kurš šajā biznesā darbojas vairākus gadus, teic- ja ir aitas, būs cirpēji.
“Visbiežāk cilvēkus mēdz piemānīt uz vairumu, mitrumu un kvalitāti. Ir situācijas, kad tiek atvesta neizkaltēta malka, ir situācijas, kad atved viscaur satrupējušas pagales, kas lāga nedeg un dod mazāk siltuma,” norāda R. Vilciņš un piebilst, iegādājoties malku pavasarī un žāvējot pašiem, aiztaupās raizes par malkas mitrumu.
“Maz ticams, ka visi gadījumi, kur pircējs palicis neapmierināts, būtu ļaunprātīgi. Var gadīties neapzinātas, nelielas kļūdas mērot, piemēram, pāris centimetri kravas augstuma atbilst malkas daudzumam ēdnīcas pusdienu vērtībā. Pārdevējam var būt atšķirīga izpratne par malkas sausumu, proti, centrālapkures katlam pieņemama malka var izrādīties par mitru kurināšanai ilgdegšanas krāsnī vai vaļējā kamīnā. Tiesa gan, uzskatu, ka pārdevējs vairāk nekā pircējs ir atbildīgs par to, lai šādu pārpratumu nebūtu. Pēdējā laikā daudzi pircēji iekrīt, uzskatot, ka sakrautā kravā malkas daudzums noteikti būs precīzs, bet bērtā kravā būs mazāk, nekā norunāts. Jau pasūtot malku, var vienoties par veidu, kādā malka būs iekrauta mašīnā, lai zinātu, kā varēs pārliecināties par tās daudzumu. Ja krava ir bērta, tad uzmērot jāņem vērā, ka 33 centimetri garai malkai attiecība starp bērtu un krāmētu malku ir divas trešdaļas. Īsākas pagales sabirst blīvāk, garākas – nedaudz irdenāk,” norāda uzņēmējs un teic:
“Brīdis, kad pircējs pieņem atvesto malkas kravu, ir psiholoģiski saspīlēts. Pārdevējs var šķist steidzīgs vai pat apvainoties par pircēja vēlmi pārliecināties par daudzuma un kvalitātes atbilstību nolīgtajam. Manuprāt, tam vajadzētu būt tikpat vienkārši, kā pārskaitīt saņemto atlikumu pie veikala kases. Tās dažas minūtes, ko pircējs ietaupa, nemērot kravu pat šaubu gadījumā, var radīt vairāku desmitu latu zaudējumus”.
Tāpat R. Vilciņš norāda, ja malkas pārdevējs norāda zemāko cenu tirgū, ir jābūt pamatotam iemeslam, kādēļ tas tā, jo koksne maksā tik, cik tā maksā. Tātad nevajag būt ļoti pārsteigtiem, ja, iegādājoties lētāko, ir ne visai labs iznākums.
R. Vilciņš norāda, ka, darbojoties šajā biznesā, uzklausījis dažādus cilvēku stāstus. Arī to, ka līdz šim tikuši apkrāpti. “Pagājušogad Līgatnē kādai sievietei mērīju atvesto malku, viņa bija samaksājusi par septiņiem steriem, bet vairāk par četriem nesamērīju. Šajā situācijā kundzīte vien noteica: “Nu, jā, malciņa jau laba!” Taču nevajag šādas lietas uztvert kā normu tikai tādēļ vien, ka daudzi tā dara. Vajag saņemt dūšu un piegādātāju sūtīt mājās ar visu malku, ja nav atvests tas, ka bija solīts,” pāris padomu dod R. Vilciņš.
Liene Lote Grizāne
Komentāri