Decembrī radās izdevība piedalīties eko kosmētikas ražotāja ,,Madara- Cosmetics,,
pasākumā, kurā stāstīja par drošu un veselīgu kosmētiku, kosmētikas lietošanas paradumiem un mītiem. Pieredzē dalījās vadītāja Lotte Tīsenkopfa-Iltnere, organiskās kosmētikas speciālists Teo Stadlers no Šveices un dermatoloģe Lauma Valeina. Ieguvusi noderīgu informāciju, nolēmu neturēt sveci zem pūra, bet dalīties tajā ar citām kosmētikas lietotājām. Iesaku, pērkot krēma burciņu vai dušas želeju, pievērst uzmanību dažiem nosaukumiem.
Latvijas tirgū nopērkamās kopjošās kosmētikas sastāvā ir daudz vielu, kas izraisa negatīvu iedarbību. Drošās kosmētikas eksperti iesacīja no tādas izvairīties. Viena no vielām, kas ir sastopama vairumā kosmētikas līdzekļos, ir parabēni. Uz kosmētikas iepakojuma jāmeklē vārds Paraben (Metyl, Butyl, Propyl, Isobutyl). Parabēni ir konservanti, kas pasargā kosmētikas līdzekli no bojāšanās. Tiem ir daudz nevēlamu blakusparādību – bieži izraisa alerģiju, bojā endokrīno sistēmu un imūnsistēmu, sekmējot dažādu slimību rašanos. Tonikos, acu un ķermeņa krēmos bieži ir sastopams propilēna glikols (Propylene Glycol). Tas
lietots kā ādas mitrinātājs, bet sievietēm šokējošs varētu būt fakts, ka to izmantot arī kā antifrīzu bremžu šķīdumu un laku ražošanai.
Noteikti jāpievērš uzmanība vārdam minerāleļļa, Mineral Oil (Paraffinum Liquidum), jo tā izrādās ir galvenā ,,bērnu eļļas,, sastāvdaļa. Patiesībā tas ir lēts naftas pārstrādes blakusprodukts, kurš pārklāj ādu ar ,,neelpojošu kārtu, var izraisīt ādā melnus punktus un iekaisumus, tas var saturēt poli-cikliskos aromātiskos ogļūdeņražus (PHA), kas ir kancerogēni (vēzi izraisoši). Trietanolamīns, Dietanolamīns, Triethanolamine (TEA), Diethanolamine (DEA), BHT (Butylated Hydroxythaluene) , Phenoxyethanol ir tikai dažas no ļoti kaitīgām vielām, kas atrodas kosmētiskajos līdzekļos. Pilnu sarakstu var meklēt internetā – safecosmetics.org/section. Tomēr veikalā diez vai ņemsiet līdzi lapiņu ar kaitīgo vielu sarakstu, tad nu palūkojieties uz iepakojuma vai neredziet kādu no pasaules neatkarīgās sertifikācijas zīmogiem: BDHI, Eco Garantier, EcoCert, ICEA, Soil Association Organic un NaTrue.
Eksistē daudz mītu par dabīgo kosmētiku, it kā tā ļoti ātri bojājas.
Taču tajā ir dabīgie konservatori: augu alkohols, E vitamīns un antioksidanti un derīguma termiņš ir līdz pat diviem gadiem. Izplatīts ir
mīts, ka dabīgā kosmētika izraisot alerģijas. Protams,
tas ir iespējams, jo ikvienam
var būt alerģiska reakcija arī pret kādu dabas vielu.
Tomēr visspēcīgākais mīts vēsta, ka dabīgā kosmētika ir modes lieta, kas ļauj ražotājiem nopelnīt, bet patiesībā satur visas tās pašas vielas ko sintētiskā kosmētika. Protams, ekoloģiskais dzīvesveids un dabīgā kosmētika ir kļuvusi par modes lietu un līdz ar to ir ,,savairojušies,, uzņēmumi, kas cenšas maldināt patērētājus, nepatiesi piedēvējot savai kosmētikai organiskās kosmētikas īpašības. . Nevajadzētu ļaut sevi maldināt ar uzrakstiem ,,eco/bio/organic,”, jo tā var arī nebūt taisnība! Ko vēl es varu ieteikt? Nesekot spožām izkārtnēm un nekļūt par reklāmas vergu. Kosmētikas industrijas zeļ un plaukst . Šveicietis Teo, kurš strādājis ar patiešām lieliem kosmētikas zīmoliem apstiprināja, ka patiesībā daudzu dārgo kosmētikas līdzekļu izejvielas ir smieklīgi lētas un nekvalitatīvas, bet tiek pārdota par nesamērīgi augstu cenu.
Līga Popova
Komentāri