Janvārī notikušajā pirmajā “Makšķernieku forumā” daudz tika runāts par katastrofālo situāciju, kāda izveidojusies vides aizsardzībā. Zveju iekšējās ūdenstilpēs, kuru ir vairāki tūkstoši, kontrolē vien 30 valsts vides inspektori, kas ir ļoti, ļoti maz.
Kā zināms, četros Vidzemes rajonos strādā vien divi inspektori.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāve akcentēja sabiedrisko vides inspektoru ieguldījumu, lai gan tas nav tik liels, kā vajadzētu. 2011.gada sākumā darbojās 103 sabiedriskie vides inspektori zvejas kontroles jomā, kas arī nav daudz.
Iespēja pašvaldībām Lai situāciju uzlabotu, biedrības „Latvijas Makšķernieku asociācija” (LMA) valde informē, ka februāra beigās uzsāks sabiedriskā vides inspektora statusa pretendentu mācības. Tās būs bez maksas, tajās var piedalīties visi interesenti, kuri vēlas kļūt par sabiedriskajiem vides inspektoriem – Valsts vides dienesta (VVD) vai vietējās pašvaldības pilnvarotajām personām zivju resursu aizsardzības un uzraudzības jomā – un kuri atbilst Ministru kabineta noteikumos noteiktajiem kritērijiem.
Nodarbības vadīs kvalificēti pasniedzēji, tās notiks Rīgā, Cēsīs, Bauskā, Daugavpilī un Liepājā. Pretendenti, kuri būs apguvuši pilnu mācību kursu teorijā un praksē, varēs piedalīties atestācijas (eksāmenu) kārtošanā VVD. Plānots, ka Cēsīs mācības notiks 19. un 20.martā. Pasniedzēju vidū būs arī VVD vecākais inspektors Uldis Lencbergs. Viņš norāda, ka Vidzemes reģionam optimāli būtu sagatavot 25 – 30 sabiedriskos inspektorus: “Atbalstu ieceri, jo šajā krīzes situācijā sabiedriskie vides inspektori ir vienīgā iespēja, lai nodrošinātu ūdeņu aizsardzību, citu resursu nav. Ir pozitīvi, ja konkrētajā vietā ir cilvēki, kuri operatīvi var reaģēt uz signāliem. Vietējie labāk zina situāciju, apkaimes ūdenskrātuves. Šī ir iespēja pašvaldībām sagatavot pilnvarotās personas, kas varētu uzraudzīt pašvaldības teritorijā esošās ūdenskrātuves. Svarīgi, lai cilvēki ir apmācīti un zina, ko drīkst, ko nedrīkst darīt. Tomēr pirms lēmuma pieņemšanas gribu aicināt interesentus to rūpīgi pārdomāt. Saprast – vienīgais ieguvums būs apziņa, ka esi palīdzējis sargāt dabu.”
Inspektora misija LMA darbību zivju resursu aizsardzības un kontroles jomā uzsāka pirms desmit gadiem ar lašveidīgo zivju aizsardzības akciju „Lašiem būt!”. Tā guva plašu popularitāti un arī valsts institūciju atzinību, tomēr, kā uzsver LMA valdes priekšsēdētājs Alvis Birkovs: “Gandarīti nebijām. Galvenokārt sava brīvprātīgā darba faktiskā beztiesiskuma dēļ.”
Tāpēc LMA vērsās pie toreizējās Vides ministrijas un Saeimas deputātiem ar konkrētiem priekšlikumiem, lai veiktu grozījumus „Zvejniecības likumā”, lai rastu minētās problēmas risinājumu. Rezultātā pirmo reizi Latvijas valsts pastāvēšanas vēsturē ar likuma spēku noteica sabiedrisko vides inspektoru tiesības un pienākumus zivju resursu aizsardzības un uzraudzības jomā. Pagājuši desmit gadi, un šajā laikā gūtas vairākas atziņas. Izrādījies, ka Latvijā pietiekami daudz bijis cilvēku, kuri ļoti gribēja iegūt sabiedriskā vides inspektora apliecību, tomēr darba rezultāti bija tālu no vēlamā. Ja pirmajos gados bija apmēram 200 sabiedrisko vides inspektoru, tagad to skaits sarucis līdz apmēram 100. “Tas arī saprotams,” saka A. Birkovs, “iegūto tiesību eiforija pārgāja, tās vietā stājās realitātes apziņa – es to tomēr nevaru vai negribu. Tāpēc stingri jāielāgo – sabiedriskā vides inspektora darbs ir brīvprātīgs un tiek veikts bez atlīdzības! Katram jāsaprot, vai viņš var atļauties dienas un naktis pavadīt reidos, izmirkt lietū, satikties aci pret aci ar agresīviem pārkāpējiem un klaiņojošiem suņiem, rakstīt aktus, protokolus un atskaites.
Ir vēl kas ļoti svarīgs, par ko daudzi varbūt neaizdomājas. Tā ir apziņa, ka valsts tev uzticējusies, piešķīrusi tiesības un pilnvarojusi veikt konkrētu uzdevumu, kas ir saistīts ar dabas resursu izmantošanu, kas ir ļoti jūtīga un atbildīga joma! Vajadzētu zināt un atcerēties, ka faktiski esi Latvijas valsts pilnvarotā persona!” Ja ir vēlme un interese uzzināt ko vairāk par šīm apmācībām, zvaniet U. Lencbergam 26563566. Jānis Gabrāns
Komentāri