Aplūkoti tikai 3 no vairākiem iespējamiem variantiem: Tieši auto priekšā uz ceļa izskrien dzīvnieks: Šādos gadījumos autovadītājam vairs nav ne laika, ne arī vietas, lai veiktu kādas darbības, tāpēc sadursme visticamāk ir neizbēgama. Risinājums – bremzēt pēc sadursmes, turot stūri iepriekšējā braukšanas virzienā. Savukārt pēc automobiļa apstāšanās ir jārīkojas atbilstoši situācijas apstākļiem un nepieciešamībai.
Auto priekšā nelielā attālumā uz ceļa izskrien dzīvnieks: Šādos gadījumos autovadītājam ir minimāls laiks un vieta manevra veikšanai, tāpēc ieteicams aktīvi bremzēt. Savukārt, ja dzīvnieks STĀV uz ceļa vai gatavojas to šķērsot, nepieciešams spiest automobiļa skaņas signālu. Būtiski vērot dzīvnieka pārvietošanās virzienu. Turklāt ātrumam samazinoties, īsi pirms dzīvnieka jāveic stūres pagrieziens nost no dzīvnieka, bet ne vairāk kāds nepieciešams joslas maiņas manevram, jo vairumā gadījumu, joslas maiņa atrisina problēmu. Svarīgi ņemt vērā – ja esat pārliecināti, ka stresa ietekmē spēsiet pagriezt stūri tikai minimāli nepieciešamā daudzumā, tad veiciet manevru. Savukārt, ja gribās stūrēt vairāk, tad neveiciet nekādus manevrus, tikai bremzējiet, iespējams, piedzīvojot sadursmi.
Auto priekšā pietiekami lielā attālumā uz ceļa izskrien dzīvnieks: Šādos gadījumos autovadītājam ir pietiekami laika un vietas manevra veikšanai, tāpēc ieteicams aktīvi bremzēt, ieslēgt automobiļa avārijas signalizāciju, tādējādi brīdinot citus satiksmes dalībniekus par nestandarta manevra veikšanu. Nepieciešamības gadījumā vajag apstāties, sagaidīt, kad brauktuve ir brīva, pārliecināties vai nav nekādu apdraudējumu un tikai tad turpināt ceļu.
Ieteikumi, kā rīkoties situācijās, ja notikusi sadursme ar dzīvnieku -Ja sadursmes rezultātā dzīvnieks ir gājis bojā un atrodas uz brauktuves, tad transportlīdzekļa vadītājam ir jānodrošina un jāpasargā citi satiksmes dalībnieki no sadursmes ar to, iededzot automobiļa avārijas ugunis vai izliekot uz ceļa trijstūri. Bez tam pašam, kā arī citiem ārpus automobiļa esošajiem cilvēkiem drošības nolūkos mugurā jāuzvelk košā, atstarojošā veste un tikai tad, ja tas ir iespējams, jāatbrīvo brauktuve. Taču vienlaikus jāatceras, ka meža dzīvnieki var būt dažādu infekciju pārnēsātāji, tāpēc jāievēro īpaša piesardzība. Savukārt par dzīvnieka bojāejas faktu autovadītāji aicināti zvanīt un informēt Valsts Meža dienestu vai ceļu policiju. -Ja sadursmes rezultātā dzīvnieks ir smagi ievainots, tad autovadītājs aicināts ziņot par notikušo Valsts Meža dienestu vai ceļu policiju, kuri tālāk nodrošinās informācijas nodošanu par iespējamo dzīvnieka savākšanu attiecīgajiem dienestiem.
-Ja dzīvnieks pēc sadursmes ir pazudis vai aizskrējis, un ja transportlīdzekļa bojājumi vai ceļu satiksmes negadījuma prasības to atļauj – auto vadītājs drīkst pamest negadījuma vietu. -Ja notikusi sadursme ar kādu mājdzīvnieku (piemēram, govi, zirgu, suni vai kaķi u.c.), tad tā klasificējama kā trešās personas mantas bojājums, un šādos gadījumos par notikušo nepieciešams informēt ceļu policiju.
Drošas Braukšanas Skolas, AAS “BALTA”, Valsts Meža dienesta eksperti
Komentāri