“Policista kungs, brauciet! Pie durvīm dauzās velnam līdzīgs vīrietis! Man ir bail!” šādi un līdzīgi izsaukumi, ko saņem policijas darbinieki, nav retums. Tāpat arī notikumi, ar kuriem policisti saskaras gan ikdienā, gan brīvdienās, ir visdažādākie, tai skaitā kautiņi un strīdi, satiksmes noteikumu pārkāpumi un pārmērīga dzeršana.
Dūres izvicina gan puiši, gan meitenes Ja salīdzina, cik skaļas Cēsīs un arī lauku pagastos bija brīvdienu naktis vēl pirms pāris gadiem, tad tagad izklaidēties gribētāju ir krietni mazāk. Tomēr ir. Pagājušajā piektdienā pilsēta atdzīvojās pēc pusnakts. Jau rakstījām, ka šajā brīvdienu naktī „Druva” piedalījās patruļā kopā ar policijas darbiniekiem – Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Patruļpolicijas nodaļas jaunākajiem inspektoriem Jāni Zaļo un Vadimu Zevjakinu. Līdz pusnaktij policijas darbinieki konstatēja dažus atļautā braukšanas ātruma pārkāpumus Priekuļu novadā, tomēr kopumā situācija bija salīdzinoši mierīga un klusa. Taču tad pilsētā palēnām saradās ļaudis. Laikam lielākā daļa nakts dzīves baudītāju mājās jau bija “iesildījušies”, jo ceļš uz nakts klubiem daudziem bija līgans. Jo vairāk grādīgās dziras uzņemts, jo lielāki taisnības cīnītāji kļuva cilvēki un gan ekipāžai, ar kuru kopā bija „Druva”, gan arī citām ekipāžām nācās izšķirt kaušļus, mudināt pārlieku iereibušos censties noiet taisni un par gala mērķi noteikt mājas. Mazākas un lielās dūru vicināšanas, nemaz nerunājot par lamāšanos, nav retums. To atzīst abi inspektori un to novērot bija iespējams arī „Druvai”. Vienības laukumā. Strīds aizsākās jauniešu kompānijā starp puišiem un meitenēm. Kas zina, kurš sāka, bet uz „kašķi” noskaņota meitene iesita stipru pļauku puisim, viņš meiteni pagrūstīja. Tad sekoja skaļa lamu vārdu apmaiņa un vēl pa kādai abu agresīvai kustībai. Pēc aprunāšanās ar policijas darbiniekiem jaunieši devās prom.
Jāpiebilst, ka fiziska konfliktu risināšana sieviešu starpā nav nekas neparasts. Arī „Druva”, ik reizi piedaloties policijas patruļās, redzējusi šādus skatus un jāatzīst – kad kaujas sievietes, izvicinātas tiek ne tikai dūres, bet tiek arī skrāpēts ar nagiem un plēsti mati.
Lai gan naktī notika vairāki kautiņi, daļu no tiem izdevās atrisināt. Piemēram, no kāda jaunieša policijas dežūrdaļā tika saņemts izsaukums. Zvanītājs atklāja, ka viņš atrodas Vienības laukumā, vēlas doties mājās, bet pārējie puiši, ar kuriem viņš ir kopā, nelaižot un turot ciet. To pašu puisis izstāstīja arī tad, kad pie viņa piebrauca inspektori. Visi iedzēruši, visi viens par otru skaļāk centās pierādīt savu taisnību. Kādēļ strīds izcēlies, tā arī neizdevās saprast, tomēr policiju izsaukušais puisis priecīgs devās prom, lai ar taksometru brauktu
mājup. Ar pārējiem jauniešiem policijas darbinieki vēl turpināja sarunu. Bet puisis bija tik priecīgs, ka
vēlreiz piezvanījis uz policijas dežūrdaļu un lūdzis pateikt paldies abiem inspektoriem par veiksmīgo situācijas atrisināšanu. V. Zevjakins un J. Zaļais atzina, ka lielākoties policijas darbinieku ikdienā jāsaskaras ar negācijām, cilvēku neapmierinātību, pat dusmām un reti gadās dzirdēt vārdu „paldies!”, tādēļ katra šāda reize sagādā prieku. Arī patrulējot ik pa laikam satikām kādu jaunieti, kurš policijas darbinieku virzienā raidīja ne pārāk glaimojošus vārdus. Nakts laikā pārbaudīts tika arī, vai autovadītāji nebrauc dzēruši. Piemēram, ekipāža, ar ko kopā bija „Druva”, jau nakts otrā pusē apturēja auto, kurā bija vairāki iereibuši jaunieši, taču autovadītājs godīgi bija ievērojis noteikumus un nebija dzēris. Tomēr Vecpiebalgas pagastā citi inspektori konstatēja, ka kāds vīrietis pie automašīnas „BMW” stūres bija sēdies bez autovadītāja apliecības un turklāt iereibis.
Pie vainas alkohols vai pilnmēness? Gan alkohols, gan arī pilnmēness bieži vien ietekmē arī Cēsu policijas iecirkņa dežūrdaļā saņemto izsaukumu saturu. Policijā uzsver – visi izsaukumi tiek pieņemti un pārbaudīti, pat tie, kuri šķiet neparasti. Lielākoties, protams, izsaukumi ir pamatoti, tomēr dažkārt tie ir, maigi sakot, dīvaini.
Kāda sieviete zvanīja uz policijas dežūrdaļu un lūdza, lai pie viņas ierodas policija. Viņa paskaidroja, ka ir pārbijusies, jo pie durvīm dauzoties velnam līdzīgs vīrietis. Policijas darbinieki, kuri devās pārliecināties, vai sieviete ir apdraudēta, secināja, ka neviens vīrietis, kur nu vēl velnam līdzīgs, nebija pat ne tuvumā. Līdzīgs izsaukums tika saņemts arī no kāda vīrieša, kurš satraukti bija pastāstījis, ka Cēsīs, morga apkārtnē, varot dzirdēt šausminošus sieviešu kliedzienus. Devāmies uz izsaukumu, piebraucām netālu no morga un klausījāmies, bet dzirdama bija vien lapu čaboņa. Kas zina – iespējams, gan vīrietis, gan sieviete patiešām bija ko dzirdējuši, tomēr, iespējams, pie vainas bija nesenais pilnmēness vai reibums, vai abi kopā. Kas zina, kāds iemesls ir zvaniem par citplanētiešu vai rūķīšu klātbūtni. Arī tādi zvani patiešām ir bijuši. Policijā atzīst, ka viltus izsaukumi, kuru mērķis bijis policiju izjokot, ir reti, tomēr dažkārt ir arī tādi. Cilvēki patiešām tic, ka ir apdraudēti vai ka redzējuši, dzirdējuši ko bīstamu – tas arī lielākoties ir iemesls dīvainajiem izsaukumiem. Taču, kamēr policijas darbinieki dodas pārbaudīt saņemtās ziņas un, ja atklājas, ka tās nav patiesas, tikmēr var nākties gaidīt kādam citam, kurš patiešām ir apdraudēts. Māra Majore – Linē
Komentāri