Svētku galdu savai ģimenei klāja viesnīcas „Kārļamuiža” saimniece Baiba Stepiņa kopā ar jaunāko meitu Dārtu. Abām saimniecēm pa virtuvi rosīties palīdzēja “Cafe 2 Locals” šefpavārs Jānis Solovjevs un pavārs Zigfrīds Blāķis. Baiba Stepiņa stāsta, ka viņas ģimenē 18. novembris ir svētki un šajā dienā tiek klāts arī svētku galds ģimenei un draugiem.
„Ierasti galdā ceļam cūkgaļas cepeti, gatavoju arī saldo ēdienu. Pašai ikdiena ir saistīta ar galdu klāšanu, jo viesnīcas viesiem pasniedzam brokastis un vakariņas. Man patīk virtuvē eksperimentēt, ko arī daru,” saka Baiba un stāsta, ka viesi, īpaši ārvalstu ciemiņi, visvairāk iecienījuši Kārļos audzētās foreles. Baiba atzīst, ka ārzemniekiem patīk, ja galdā tiek celti vietējās izcelsmes produkti. Novērtē siļķi, biezpienu.
Mazā Dārta virtuvē darbojas kopā ar mammu. Meitene teic, ka viņai ļoti patīk palīdzēt gatavot ēst. Dārtai garšo pankūkas, parasti viņa arī palīdz tās cept. Kamēr virtuvē jau virmo dažādas smaržas un gatavojas ēdiens, Baiba ar Dārtu dodas klāt svētku galdu. „Svētkos maltītei jābūt noformētākai īpašāk nekā ikdienā. Noteikti vajag uz galda klāt baltu galdautu. Turklāt varbūt kādu īpašu, kas mantots no mammas, vecmāmiņas. Manuprāt, galda klāšana ir radošs process, kurā nav jābaidās improvizēt, nevajag turēties pie kaut kādiem kanoniem un standartiem. Arī es šodien apskatījos, ko no tā, kas atrodas līdzās, varu izmantot galda klāšanā. Svecīti novietošu uz pašas veidota svečtura – stikla glāzē iebēru lielogu dzērvenes, apgāzu to otrādi un uz kājiņas uzliku svecīti. Uz svētku galda var būt ziedi. Šajā vēsajā laikā izmantoju puķu podus, tos var apsiet ar baltu vai bēšu lentīti. Protams, vajadzīgas arī salvetes, kas, glīti salocītas, rada īpašu svētku sajūtu,” saka Baiba. Savukārt šefpavārs Jānis atklāj kādu viltību: „Nereti gadās, ka no skapja izņemtam galdautam ir redzamas locījumu vietas, tas nav pietiekami gluds. Varu ieteikt galdautu apslacīt ar ūdeni, tad klāt uz galda. Galdauts pastāvēs un izlīdzināsies.” Baiba teic, ka tradīcijas, svētku sajūtu bērniem var iemācīt vecāki. „Nenoliedzami, arī skolas daudz ko izdara, taču, runājot par vērtību un tradīciju audzināšanu, piemērs jārāda vecākiem. Lieliski, ja arī svētku maltītes gatavošanā iesaistās visa ģimene. Turklāt bērniem patīk darboties virtuvē,” saka „Kārļamuižas” saimniece. Šefpavāra izraudzītie ēdieni tika pagatavoti divās stundās. Baiba atzina, kas tas ir vidējais laiks, lai pagatavotu svētku vakariņas ar vairākiem ēdieniem. „Šefpavāra piedāvātais ēdienkartes variants man šķiet ļoti labs, viss garšo lieliski. Dārtai garšoja burkānu biezenis, kas man ir pārsteigums, jo ikdienā burkānus viņa ēd tā viduvēji. Deserts bija lielisks. Un kopumā galdā celtā maltīte bija latviska,” atzina B. Stepiņa. Šefpavārs, gatavojot maltīti, aicināja cilvēkus svinēt valsts svētkus. Un nevis lielveikalos, bet patiesi – ar kopīgām maltītēm mājās vai ārpus tās. Liene Lote Grizāne
Komentāri