Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Rietumnieka iespaidi Āfrikā

Druva
14:55
07.12.2012
25
Sjerraleone

Ikviens, kurš pabijis kādā nabadzīgā Āfrikas valstī, uz dzīvi skatās pavisam citām acīm. Arī cēsnieks Jānis Rozenbergs pēc atgriešanās no Sjerraleones, kur bija kā vēlēšanu novērotājs, atzīst, pēc šāda brauciena rodas atziņa, ka turība vai nabadzība, laime vai nelaime ir relatīvi jēdzieni: “Ja mēs salīdzinām Latviju un Sjerraleoni, varam uzskatīt, ka esam ļoti labi situēta valsts. Protams, ja salīdzinām sevi ar, piemēram, Norvēģiju, paveras cita aina.”

Trīs ražas gadā Ja kāda jaunattīstības valsts vēlēšanu sakarā lūdz palīdzību, Eiropas Savienība sūta savu novērotājus. Ir trīs līmeņu speciālisti: pamatkomanda, kas konkrētajā valstī pavada apmēram četrus mēnešus, strādā sadarbībā ar Centrālo vēlēšanu komisiju, palīdzot sagatavoties vēlēšanām. Otrs līmenis – ilgtermiņa novērotāji, kuri pavada konkrētajā valstī apmēram divus mēnešus, palīdzot organizēt vēlēšanu procesu reģionos. Un ir īstermiņa novērotāji, kuri ierodas uz 10 – 12 dienām, tieši uz vēlēšanu laiku. J. Rozenbergs bija trešajā komandā, un pēc divu dienu kursiem Sjerraleones galvaspilsētā Frītaunā tika nosūtīts uz otru lielāko pilsētu ar īsu nosaukumu Bo. “Misijas mērķis – palīdzēt organizēt vēlēšanas un novērot, vai tās bijušas pietiekami taisnīgas, korektas, vai ievēroti vietējie un starptautiskie likumi. Esmu ar līdzīgu misiju bijis Kosovā. Tā ir iespēja satikties starptautiskajā līmenī, gūt pieredzi,” stāsta J. Rozenbergs.

Teritorijas ziņā Sjerraleone ir līdzīga Latvijai, valstī seši miljoni iedzīvotāju, katru gadu skaits pieaug par apmēram 100 tūkstošiem, kaut ir liela bērnu mirstība un zems veselības aprūpes līmenis. Šī J.Rozenbergam bija pirmā iepazīšanās ar īsto Āfriku, jo Ēģipti, kur brauc atpūsties daudzi latvieši, nevar uzskatīt par kontinentu raksturojošu valsti.

“Sjerraleonē nav ne tuksnešu, ne džungļu, raksturīgākais veģetācijas tips – savanna – gara zāle, pa kādam meža pudurim. Kad ieradāmies, uz beigām gāja lietus sezona, tāpēc gaisā ļoti liels mitrums. Zeme ļoti auglīga, klimats pateicīgs, var novākt līdz trim ražām gadā. Vietējie galvenokārt audzē rīsus, taču apstrādātu teritoriju ir samērā maz, lai gan ir visi priekšnoteikumi veiksmīgai lauksaimniecībai – saule, siltums, mitrums,” stāsta J. Rozenbergs. Valsts ekonomika galvenokārt balstās uz ārvalstu investīcijām, bet pagaidām tās orientētas uz derīgo izrakteņu iegūšanu, valsts teritorijā atrod dimantus, zeltu, dažādus citus metālus. Lauksaimniecību un tūrismu, kam būtu milzīgs potenciāls, ārzemnieki vēl neuzskata par investīciju nozarēm. Lai gan valsts atrodas Atlantijas okeāna krastā, ar garu, skaistu pludmali, tā paliek neizmantota. “Varbūt tas tāpēc, ka daudzās Āfrikas valstīs vērojama politiskā nestabilitāte, bet tūrisma nozare ir ilgtermiņa ieguldījums. Ņemot vērā 1990.gadu beigās notikušā pilsoņu kara pieredzi, ārzemnieki fokusējas tikai uz derīgajiem izrakteņiem. Taču vietējie vēl nav gatavi veidot tūrisma biznesu, iespējams, viņi pat īsti neapzinās šo savu vērtību. Ja par citām valstīm esam dzirdējuši, ka tajās ir dabas parki, safari, upju kruīzi, Sjerraleonē neko tādu nenovēroju, misijas laikā neredzējām ne lauvas, ne ziloņus, ne žirafes,” stāsta J. Rozenbergs.

Elektrība vien dažas stundas Rietumniekam, nonākot šādā valstī, nākas rēķināties ar dažādiem pārsteigumiem, it īpaši sadzīves līmenī. Civilizācijas labumu te vēl maz. Piemēram, elektrības resursi ir ierobežoti, strāva tiek piegādāta periodiski, nomaļākajos valsts rajonos tā pieejama vien dažas stundas diennaktī, un to galvenokārt nodrošina ar ģeneratoriem.

“Pilsētā, kurā dzīvoju, elektrība bija no septiņiem vakarā līdz sešiem rītā, un tas jau skaitījās grezni,” stāsta J. Rozenbergs. “Ir tur arī televizori, datori, bet to izmantošanas iespējas elektrības trūkuma dēļ ir ierobežotas. Tiesa, šādas “ekstras” ir kādiem desmit procentiem valsts iedzīvotāju. Apbūve pat pilsētās ļoti atšķiras no mums pierastā, lielais vairums dzīvo būdiņās, ko par mājokļiem var saukt stipri nosacīti.

Kanalizācijas nav, lielajās pilsētās ir vaļējie kanalizācijas grāvji, gaisā jūtams aromāts, kas apliecina to esamību. Par atkritumu savākšanu tur vispār netiek domāts, tas krietni sabojā iespaidu par valsti. Tas PET pudeļu daudzums, ko redzējām okeāna krastā, pat šokēja. Tā vietā, lai tur būvētu bungalo, aicinātu atpūtniekus un pelnītu naudu, ir plastmasas pudeļu klājiens.

Taču tas, ka valda nabadzība, cilvēkiem nav iemesls būt nelaimīgiem, viņi ir laipni, izpalīdzīgi, pretimnākoši. Lielais vairums nekad nav bijuši ārpus valsts, televizori un internets ir retajam, tāpēc viņiem vājš priekšstats, kas notiek pārējā pasaulē, un viņi ir apmierināti ar to, kā ir.”

Šāds ceļojums ir pārdzīvojums ne tikai prātam, bet visam organismam. Jāuzmanās no malārijas odiem, jādzer zāles, jāveic citi drošības pasākumi. Brīžiem varot pat iestāties tāda kā mānija, ka tik kaut kur kas neiedzeļ, jo nav zināms, kurš no odiem inficēts ar malāriju, kurš ne. Vietējā ēdienkartē dominē rīsi, zivs, vista, augļi. Ēdieni ļoti sāļi un asi, kas, šķiet, ir savdabīgs dezinfekcijas veids. Bet neskatoties uz to, ir pietiekami daudz iespēju noķert kādu vīrusu, jo rietumnieki pret tiem ir uzņēmīgi. Par to nācies pārliecināties arī J. Rozenbergam.

“Arī viesnīcu līmenis ir relatīvs jēdziens. Kad ielidojām galvaspilsētā Frītaunā, mūs izmitināja valstī labākajā viesnīcā. Pirmā doma – vai tiešām šāda ir labākā viesnīca? Tad aizbraucām uz pilsētu Bo, kur mūs ievietoja viesnīcā, kādā Latvijā neviens nebūtu ar mieru nakšņot. Kad no Bo atgriezos galvaspilsētas viesnīcā, likās, ka tā ir ar septiņām zvaigznēm – visu dienu elektrība, siltais ūdens, balti palagi,” atceras J. Rozenbergs.

Īkšķa nospiedums biļetenā

Taču viņa galvenais uzdevums bija vēlēšanu novērošana. Vienā dienā tur notikušas četras vēlēšanas – prezidenta, parlamenta, vietējās pašvaldības un vietējās pašvaldības vadītāja: “Valsts sadalīta ļoti daudzos vēlēšanu iecirkņos, katrā ne vairāk kā 300 vēlētāju. Tas tāpēc, ka viss jāskaita ar rokām, un ja ir četras vēlēšanas, darba apjoms itin liels. Un skaitīšanas process aizņēma apmēram nedēļu. Sjerraleonē ir analfabētisms, 30 – 34 procenti iedzīvotāju neprot rakstīt un lasīt, tāpēc vēlēšanu biļetenā blakus partijas nosaukumam publicēts tās logo, lai ikviens var pazīt, kas ir kas. Lai apliecinātu balsojumu, vēlētājs iemērc īkšķi tintē un uzspiež pirksta nospiedumu uz tās partijas logotipa, par kuru balso. Ir divas lielās partijas, katra pārstāv savu cilti. Vienā ir 35 procenti valsts iedzīvotāju, otrā – 32 procenti, un viņi arī balso par savējiem. Uzvar tas, ko konkrētajās vēlēšanās atbalsta pārējās minoritātes.

Vēlēšanas viņiem ir kā svētki. Rindas pie iecirkņiem veidojas jau trijos naktī, bet pēc balsošanas cilvēki prom neiet, turpat zem kāda koka sarīko svētkus. Katrā ziņā šī bija ļoti vērtīga pieredze, kas lika padomāt, izvērtēt. Tā bija sevis norūdīšana citos apstākļos, bez ekstrām, servisiem, pie kuriem esam pieraduši. Tas ir pavisam citādi, nekā aizbraukt uz Vāciju. Emocijas ir spilgtas, būs vēl ilgi ko atcerēties.” Jānis Gabrāns

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
26

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
324

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
32
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi