Šoreiz ēst gatavošana bija īpaši nozīmīgs notikums, jo Sieviešu dienā kolēģes iepriecināt bija nolēmis SIA „Vinda” valdes priekšsēdētājs Varis Ādamsons. Viņam talkā nāca pieredzējušais “Cafe 2 Locals” šefpavārs Jānis Solovjevs, kurš bija īpaši padomājis, lai svētku pusdienas dāmām būtu jaukas. Savukārt Varis Ādamsons atzina – šī ir pirmā reize, kad viņš kolēģēm gatavo maltīti. Rosījāmies “Vindas” virtuvītē, kurā darbinieki pārtraukumā malko kafiju vai ēd pusdienas. Uzņēmuma vadītājs norāda, ka pie darba galdiem un kabinetos darbinieki nekafijo, tam paredzēta virtuvīte un atpūtas telpa, kurā kolēģi kopā sanāk arī svinīgos brīžos. “Uzskatu, ka jebkura kolektīva vadīšana ir liels un nopietns darbs. Nenoliedzami, kolektīva sievietes 8. martā neaizmirstam un ziedus dāvinām, tāpat kā tas bija senāk. Turklāt uzskatu, ka svētku nevar būt par daudz, turklāt šie ir tādi kā pavasara priekšvēstnesis. Taču kolektīvam nelielus pārsteigumus organizējam ik pa laikam. Manā dzimšanas dienā nevis tikai ēdam kūku, bet cenšos kolēģus uzaicināt kādā izbraucienā. Esam, piemēram, bijuši Līgatnes dabas takās un braukuši zirga pajūgā. Tas saliedē kolektīvu, tā ir iespēja visiem kopā ne tikai ikdienā strādāt, bet pabūt arī ārpus ierastās darba vides. Turklāt, ja runājam par sievietēm, viņām patīk pārsteigumi un vīrieši ar izdomu,” norāda V. Ādamsons. Vaicāts, kāda, viņaprāt, ir atšķirība starp sieviešu un vīriešu kolektīvu, V. Ādamsons bilst, ka nemaz jau tik lielas atšķirības neesot. Turklāt viņam paveicies, ka “Vindas” kolektīvā ir gan vīrieši, gan sievietes. „Protams, tehniskos darbus ikdienā veic vīrieši, taču birojā ir desmit dāmas. Man jau kopš skolas un studiju gadiem nācies būt galvenokārt meiteņu kolektīvos, tas nemaz nav slikti. Galvenais, kam esmu pievērsis uzmanību, lai nerodas situācija, ka kolektīvs sadalās grupējumos. Tas nav labi, tādēļ gan veidojam kopēju gaisotni ikdienā, gan esam kopā dažādos pasākumos,” saka SIA „Vinda” vadītājs. Tā pamazām, runājot par sievietēm un Sieviešu dienu, šefpavārs J. Solovjevs norādīja, ka šīs būs īpašas pusdienas, turklāt būs uzsvērts, ka galds tiek klāts dāmām.
„Šoreiz maltītē jūras veltes, sākot no austerēm, beidzot ar mīdijām un mazajiem astoņkājīšiem. Gatavosim zaļos salātus ar gardu mērci. Saldajā dāmām pasniegsim saldējuma bumbas zemeņu mērcē,” sacīja “Cafe 2 Locals” šefpavārs. Īpašs pārsteigums dāmām – tika servētas austeres. Šefpavārs norāda, ka, iegādājoties austeres, jāskatās, lai tās nebūtu atvērušās. Tas nozīme, ka tās būs beigtas. Abi kungi ķērās pie austeru atvēršanas, kas ir visai sarežģīts process. „Austeru atvēršanai būs nepieciešams vai nu speciāls metāla cimds, vai dvielis, kurā austeri turēt. Neiztikt arī bez nazīša ar īsu, spicu asmeni. Austeri satver rokā vai dvielī ar plakano virsmu uz augšu. Ar naža galu iedur austerei vienā sānā un, griežot nazi pulksteņa rādītāja virzienā, atlauž vaļā. Protams, jābūt uzmanīgam, lai nesavainotu roku. Atverot čaulu, ar naža galu paceļ vienu austeres maliņu, lai ielaistu zem tās gliemenes sulu. Tad austeri atdala no čaulas. Ja austere ir svaiga, uzpilinot citrona sulu, tā viegli saraujas. Daži gardēži iesaka austerei uzliet vīna etiķi un nedaudz tam ļaut ievilkties. Ja nav pacietības gaidīt, var ēst arī uzreiz. Ja gribas pilnībā izbaudīt austeru garšu, tad to uzreiz nenorij, bet gan ar mēli viegli piespiež pie aukslējām. Arī ēšanas procesā ir nianses, ko gardēži uzskata par baudas pastiprināšanu – austeri, kurai uzpilināta citrona sula un uzbērts nedaudz piparu, kuriem jābūt svaigi maltiem, no vāka kopā ar visu šķidrumu iesūc mutē. Ja nu kādam šis “strēbšanas” process šķiet pārlieku skaļš un nepieņemams, var izmantot dakšiņu. Protams, austeres tiek baudītas kopā ar atdzesētu šampanieti vai vīnu, kas izceļ savdabīgo sāls un joda niansi un kopā veido harmonisku pēcgaršu,” stāsta šefpavārs un atvērtās austeres kārto lielā šķīvī, uz kura uzbērts samalts ledus. Šķīvī kā dekoru vai uzkodu liek arī šķēlītēs sagrieztu citronu. Rosoties pa virtuvi, V. Ādamsons atzīstas, ka ar ēst gatavošanu neaizraujas. Viņš zinot, kur mājās ir pagrabs un kur var atrast kartupeļus. Tāpat nepieciešamības gadījumā var pagatavot mannā putru, izvārīt kartupeļus un pagatavot piena mērci.
„Kā palīgs varu daudz ko izdarīt, man patīk izgarnēt ēdienu. Taču savulaik sievai iemācīju izcept torti pēc savas receptes, ko viņa arī dara. Runājot par biznesa pusdienām, ļoti labi ir zivju ēdieni un uzkodas, jo tos sarunas laikā viegli sakošļāt un nekad negadīsies situācija kā varbūt ar steiku, kuru, ja nelāgi pagatavots, nevar sakošļāt,” saka SIA “Vinda” valdes priekšsēdētājs un, rosoties pa virtuvi, atzīst, ka vīrieši un sievietes virtuvē darbojas ļoti atšķirīgi.
„Sievietes zina mērķi- jāpagatavo vakariņas, to dara ātri, reizē izdarot vēl daudzas citas lietas. Taču, ja man jāmizo kartupeļi, es to daru lēni, nesteidzīgi un izlobot katru netīrumu. Tāpat, ja vīrieši gatavo vakariņas, tad tas bieži vien nozīmē, ka pa vidu pāris reižu būs jābrauc uz veikalu. Sievietes vienmēr kaut ko pielāgo un pagatavo maltīti tāpat,” domās dalās Varis Ādamsons. Sarunas un darbi ritēja raiti, kolektīva dāmas tieši pusdienlaikā tika aicinātas pie galda. Viņas bija patiesi pārsteigtas un priecīgas par sarūpēto pusdienu galdu. Pēc maltītes V. Ādamsons atzina: „Kolēģes ir laimīgas. Un tiešām gandarītas par šodienas pusdienām.” Liene Lote Grizāne
Vietējais krodziņš ar terasi
“2 Locals” Rīgas iela 24a, Cēsis. Tālr.: 28377783, Twitter: cafe2Locals; www.draugiem.lv – profils: Cafe 2 Locals Svētku pusdienas, vakariņas, viesību galdi un izbraukuma banketi – dažādām gaumēm un maciņiem!
Komentāri