Lietus dārzu nomocījis. Pēc karstā laika vējš izpluinījis ziedus, nu jau biežās lietusgāzes mērcē puķes. Straupes pagasta “Jaunsprīdīšos” pelargonijas aizvien tiecas pretī saulei. Saimniece Daira Kūlīte apstaigā pelargoniju saimniecību. Ik dienu jāizlauž noziedējušie ziedi, puķēm tīk, ja tās apčubina.
“Man pelargonijas vienkārši patīk,” saka Daira. Šovasar tās sastādītas vairāk nekā 30 podos, šķirņu ir vairāk, jo daudzos zied dažādu krāsu ziedi. “Sarkano toņu ir ļoti daudz. Sarkanā krāsa pagalmu atdzīvina,” bilst saimniece. Pirmā pelargonija tika nopirkta Botāniskajā dārzā, Dairai iepatikās krāsa. Pamazām vien ik pavasari vai nu kāds uzdāvināja, vai pati iegādājās aizvien jaunas. Straupietes kolekcijā ir gan nokarenās, gan zonālās, gan lielziedu un klajās, gan raiblapu. Šovasar pirmoreiz priecē sarkana augststumbra pelargonija. “Šī vasara pelargonijām ļoti patika. Lielā ziedēšana bija līdz pat lietum,” stāsta Daira un piebilst, ka pelargonijas neprasa lielu uzmanību. Arī karstajās dienās pietika, ja vienreiz aplēja. Puķes pacieš, ja arī gadās tās iekaltēt. Toties lietus ziediem skādē, tie no vidus sāk pūt. Daira puķes regulāri mēslo ar “Vito”, savu reizi arī ar speciālo mēslojumu pelargonijām. “Noziedējušie ziedi gan jāizlauž, lai spēks augt un ziedēt,” saka saimniece.
Pārlaižot acis pelargoniju bagātībai, šķiet, daudzas ir līdzīgas, ieskatoties uzmanīgāk, redzams, ka atšķiras lapas, ziedi nedaudz citādi. “Katrā ir kas īpašs, bet visas zied bagātīgi. Lai tikai ir saule,” pastāsta Daira un atklāj, ka ir noskatījusi pelargonijas, kuras gribētu iegādāties. Šovasar pirmoreiz redzējusi tās ar lieliem, dzidri lillā ziediem.
Vasara lēni, bet tomēr tuvojas rudenim. “Jau domāju par ziemošanu. Visas jāsanes mājā. Esmu dzirdējusi, ka pelargonijām nekaitējot pat mīnus sešu grādu sals, bet negribas izmēģināt,” domās dalās straupiete. Ziemā pelargonijām svarīgi, lai telpā pietiktu gaismas. “Ne visas pārziemo. Droši vien pārleju vai kāda cita vaina,” saka Daira un uzsver, ka pelargonijas ne ziemā, ne vasarā neprasa lielas rūpes. Pavasarī tās, kuras vairāk patīk, ar spraudeņiem tiek pavairotas, dāvinātas draugiem. “Reti kurā mājā nav pelargoniju. Tās daudziem patīk,” pārliecināta Daira Kūlīte. Vairāk nekā 250 pelargoniju savvaļas sugu aug Dienvidāfrikā. Pirmās pelargonijas Eiropā parādījās ap 1710.gadu un ilgziedības dēļ ieguva plašu piekrišanu, kļūstot par modes puķēm vispirms labi situētu cilvēku mājās, vēlāk arī nabadzīgu ļaužu mājokļos. Pelargoniju ātrā izplatība bija iespējama vienkāršās pavairošanas dēļ. Pelargoniju nosaukums cēlies no grieķu vārda pelargos, kas tulkojumā nozīmē «stārķis». Auga nosaukuma pamatā ir īpatnējie, garenie augļi, kuri līdzinās stārķa knābim. Sarmīte Feldmane
Komentāri