Ne pārāk sen “Druva” rakstīja par veselavieša Kaspara Daļecka fotoizstādi Veselavas muižā. Tika arī minēts, ka viņa profils sociālajā portālā “Facebook” ir ļoti populārs, un tagad var pavēstīt, ka Kaspars kļuvis par absolūto līderi ar vislielāko sekotāju skaitu Latvijā. Viņš apsteidz līdz tam populārāko “Air Baltic”, un šobrīd Kaspara profilam seko vairāk nekā 117 tūkstoši! Lai fani nebūtu vīlušies, fotogrāfs regulāri viņu vērtējumam nodod jaunas, brīnišķīgas fotogrāfijas, kurās redzama daba, dabas parādības.
Kaspars stāsta, ka fotografēšanu apguvis pašmācības ceļā. Interese sākusies, aizejot uz Rīgu studēt audiovizuālo mediju mākslu.
“Kad rokās nonāca pirmais nopietnais fotoaparāts, nebija nekādas skaidrības, ko nozīmē pogas, režīmi, skaitļi, bet pašmācības ceļā, meklējot informāciju internetā, eksperimentējot ar dažādiem režīmiem, zināma skaidrība radās. Sākumā bildes nevienam nerādīju, fotografēju, mācījos, līdz rezultāts sāka apmierināt,” stāsta Kaspars.
Sākumā neesot bijis skaidrs, ko fotografēt, bet, dzīvojot laukos, nonācis pie dabas.
“Man patīk saulrieti, naktis, bet ar aci bieži neredzi to, ko fiksē kamera, kas ir jūtīgāka. Ar attiecīgu ekspozīciju var uzņemt Piena ceļu, piefiksēt krītošas zvaigznes. Pāris reizes Latvijā esmu bildējis ziemeļblāzmu,” atzīst fotogrāfs.
Viņš stāsta, ka, fotografējot dabu, svarīgi iemācīties pamanīt. Ikdienā visa tik daudz, ka kaut kam paskrienam garām, bet apkārtējā daba sniedz brīnišķīgus kadrus. Kasparam patīk fotografēt saulrietus, naktis, dabas parādības. Radies stereotips, ka saulrieti visskaistākie pie jūras, bet Kaspars tos pārsvarā fotografē pie savas mājas Veselavā.
“Katrs saulriets ir citādāks, jo mākoņi mainās. Kādreiz pusstundu pirms saulrieta šķiet, ka nekā nebūs, bet tad pamanu, ka mākoņi sāk krāsoties, skrienu pēc kameras, un sanāk uzņemt nereāli skaistus saulrietus,” stāsta fotogrāfs.
Viena no viņa firmas zīmēm ir fotografēšana time – laps režīmā, kad saullēkts, nakts, negaiss tiek fotografēts nemitīgi ar dažu sekunžu atstarpi. Tiek uzņemti neskaitāmi kadri, kas veido īsus videoklipus, kuros atklājas dabas burvība. Šādā tehnikā strādājis ne tikai dabā, bet veidojis filmiņas par procesiem – mājas būvniecību, snovborda parka būvniecību, citiem.
Jautāts, par kurām bildēm pašam prieks, Kaspars atzīst, ka gandarījums par fotogrāfijām, kurās noķerts zibens, ko nav viegli izdarīt: “Ir brīnišķīga saulrieta ainava, ko izveidoju kā 360 grādu panorāmu no 70 bildēm. Fotogrāfija, kurā redzama dubultā varavīksne naktī, ko radījusi mēness gaisma. Pie labākajām pieskaitu Piena ceļa fotogrāfijas, ko uzņēmu Marokā. Tur tas pavisam citādāks, ar mums neierastām krāsām.
Ar dabas bildēm gribas sasniegt to, ko pasaulē paveikuši citi. Sākumā ne tuvu nebiju fotogrāfiem, kas man bija kā labs paraugs, tagad arī manas bildes tieši tādas.
Sekoju feisbukā labākajiem fotogrāfiem, kuri bildē dabu. Kādreiz kādam pajautāju viedokli par savām bildēm, un viņi ir atsaucīgi. Dod padomu, pakritizē, tas noder tālākajām darbam.”
Kaspars neslēpj, ka kādreiz labprāt gribētu fotografēt dabu žurnālam “National Geographic”, un tas ir stimuls tupināt uzlabot prasmes, radīt arvien kvalitatīvākas, unikālas fotogrāfijas. Jānis Gabrāns
Komentāri