Ieejot puķu veikalā, bieži vien uzreiz pamanām skaisto podiņpuķi acāliju ar bagātīgiem ziediem. Acāliju bieži vien izvēlas kā dāvanu griezto ziedu vietā, un tas ir saprotams, jo skaisti ziedošais krūmiņš turpina priecēt acis vēl labu laiku.
Acālijas ir rododendru dzimtas augs, kura ierastās krāsas ir balta, sārta, violeta, mēdz būt arī sārtas ziedlapiņas ar baltām maliņām un baltas ar sārtām svītriņām. Lai acālijas pēc iespējas ilgāk priecētu ar savu skaistumu, ir vērts atcerēties galvenās lietas acāliju kopšanā. Par tām konsultē Lāsma Riekstiņa no Raunas novada stādaudzētavas, zemnieku saimniecības “Kaliņi”.
Viņa norāda, ka telpās ar centrālo apkuri acālijas audzēt ir ļoti grūti, tikpat kā neiespējami, jo tām nepieciešams mitrums, turklāt parasti tur ir pārlieku silts. Augu glābt var vienīgi bieža rasināšana, vaļējs ūdens trauks tuvumā. Acālijām piemērotas varētu būt verandas vai citas vēsas un mitras telpas. “Ziedošas acālijas tur pēc iespējas vēsākās (optimālā temperatūra ir +8°C, bet ne vairāk kā +15°C), gaišās, labi vēdinātās telpās. Vēdinot ziemā, ir jāuzmanās, lai aukstā gaisa plūsma neapsaldētu ziedošos augus, turpretī, ja telpās ir virs +20°C, acālijas ātri nozied. Patiesībā acālijas vairāk ir siltumnīcas vai tādas vēsas verandas puķes. Ja tās ir pārnestas no veikala, tad ir jāpievērš uzmanība istabas temperatūrai, jo acālijām nepatiks siltas telpas,” stāsta L.Riekstiņa un teic, ka bagātīgi ziedošajam augam pumpuri sāk veidoties jau rudens pusē, bet intensīvākā ziedēšana parasti ir divus mēnešus – janvārī, februārī un nedaudz arī marta sākumā.
Dārzniece norāda, ka substrātam, kurā aug acālijas, jābūt mitram, bet ne slapjam. “Acālijām nepatiks pārāk mitra vai pārāk sausa augsne. Jāatceras, ka arī auga laistīšanas biežums ir atkarīgs no tā, kāda gaisa temperatūra ir konkrētajā telpā. Jo tā būs vēsāka, jo laistīt būs nepieciešams retāk un otrādi,” viņa skaidro.
Pēc ziedēšanas acālijas nedaudz apgriež. Vasarā pēc vēlo pavasara salnu izbeigšanās, apmēram jūnija vidū, acālijas izstāda dārzā, pusēnā, – augus ar visu podu vai bez tā ierok zemē. Acālijas pārstāda tādā pašā dziļumā, kādā tās augušas iepriekš. “Pa vasaru izstādīt šīs puķes dārzā ir ērts un praktisks risinājums, jo kaut kādu daļu mitruma augs saņems no zemes, tādēļ visu laiku nenāksies domāt par laistīšanu. Dārzā acālijas jāstāda ēnainā vietā, taču ne ziemeļu pusē,” min L.Riekstiņa un saka, ka acālijas ienes telpā, kad ārā temperatūra pazeminās ap nulli grādu. Proti, ap salnu laiku, vēlams pat pirms tām. Tāpat jāatceras, ja gribas, lai arī nākošajā gadā acālijas ziedi priecētu ar savu košumu, acālijas jātur gaišās, labi vēdinātās telpās, lai labāk nobriestu ziedpumpuri, un jāturpina lapu rasināšana, tāpat augam jāpiemeklē tāda telpa, kurā temperatūra ir ap +10°C. Ja tā būs augstāka, ziedpumpuri līdz galam nespēs attīstīties, tie kļūs brūni un atmirs. Savukārt mājas apstākļos acālijas pārstāda ik pēc diviem gadiem – tas jādara tūlīt pēc noziedēšanas un apgriešanas. Ilze Fedotova
Komentāri