Stresu pēdējā mēneša laikā izjutuši un ar stresu darbā saskārušies 87% vidzemnieku. Atpūta dabā, sports, alkohols un tabaka ir Vidzemes iedzīvotāju biežākie līdzekļi ikdienas stresa mazināšanā, liecina Stress.lv sadarbībā ar “Snapshots” veiktā aptauja.
Kā noskaidrots aptaujā, darba temps un intensitāte (45%), kā arī darba slodze (32%) ir būtiskākie iemesli, kas Vidzemes iedzīvotājiem rada stresu darbā. Biežāko iemeslu vidū minēta arī nedrošība par darba vietas saglabāšanu un bailes no pārmaiņām, tāpat kolēģu un vadītāju atbalsta trūkums. Konsultante sabiedrisko attiecību jautājumos Dita Bukovska skaidro, ka visbiežāk organisma emocionālā līdzsvara atjaunošanas nolūkos vidzemnieki izvēlas atpūtu pie dabas (47% pretstatā 39% aptaujātajiem visā Latvijā) un fiziskas aktivitātes (34%). Alkohola un tabakas izstrādājumu lietošanu biežāko stresa mazināšanas līdzekļu vidū atzīmējuši 27% vidzemnieku, bet medikamentu un vitamīnu lietošanu, kā arī pastiprinātu ēšanu norādījuši piektdaļa iedzīvotāju. Ģimenes ārste Karīna Vernere uzsver: “Ikdienas praksē nepaiet ne diena bez pacienta apmeklējuma, kurš cieš no stresa. Bieži vien stress slēpjas aiz simptomiem, kuri atgādina dažādas saslimšanas. No simptomiem dominē paātrinātā sirdsdarbība, diskomforta sajūta krūtīs, reiboņi, galvassāpes, sāpes vēderā, asinsspiediena svārstības, miega traucējumi.” Dr. Vernere norāda, ka straujā informācijas tehnoloģiju ienākšana ikdienas dzīvē, kas padara cilvēkus pieejamus gan dienā, gan naktī, kā arī pieaugošais apstrādājamās informācijas apjoms un atpūtas laika samazināšanās neļauj organismam pilnībā relaksēties un atjaunoties, tādējādi radot iekšējo stresu, kas sāk izpausties arī fiziskās ciešanās.
Pēc aptaujāto Vidzemes iedzīvotāju domām ar stresa situācijām darbā visbiežāk saskaras pakalpojumu sfērā strādājošie (pārdevēji, ārsti, sociālie darbinieki), bet visretāk – fiziska darba veicēji. Vienlaikus 34% aptaujāto vidzemnieku uzskata, ka stresu visbiežāk izjūt bezdarbnieki. Lai apzinātos, cik lielu ietekmi uz katru no mums atstāj stress, ikviens iedzīvotājs aicināts noteikt individuālo stresa līmeni vietnē www.stress.lv. Jānorāda, ka “Snapshots” aptauja veikta 2015. gada martā, aptaujāti 726 respondenti vecuma grupā no 15 līdz 74 gadiem (dati svērti atbilstoši Iedzīvotāju reģistra datiem).
Sagatavojusi Anda Dzenža
Komentāri