Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Censties saprast Palestīnu

Jānis Gabrāns
12:27
25.08.2015
5
Iela Palestinaa 1

Desmit jaunieši no Cēsu biedrības “Youth for City – City for Youth” kopā ar Ivetu un Oļegu Jermolājeviem viesojās Palestīnas teritorijā, lai sadarbībā ar vietējo organizāciju realizētu apmaiņas projektu, kura mērķis – veidot izpratni, kā kristietība un islāms ietekmē kultūru, sadzīvi un ētikas normas.

Pēc atgriešanās trīs no braucējiem – Iveta Jemolājeva, Sigita Skujiņa un Valērijs Stepanovs – ieradās redakcijā, lai padalītos ar braucienā gūtajiem iespaidiem. Visu neaprakstīt, tāpēc šoreiz par sajūtām, kas radušās, uzturoties Palestīnas teritorijā. Piedzīvojums īpašs, jo viņi pabija bēgļu ciematā Palestīnas teritorijā, Nablusas pilsētā. Šajā ciematā vienā kvadrātkilometrā dzīvo 29 tūkstoši cilvēku.

Jautāta par izvēli doties uz samērā nemierīgu vietu, Iveta stāsta, ka, no vienas puses, vadījis piedzīvojuma gars, izaicinājums, no otras, vēlme saprast: “Kad ar jauniešiem runājām par šo zemi, cilvēkiem, reliģijām, viņiem radās ideja mēģināt to saprast, jo parasti baidāmies no tā, ko nesaprotam.”

Ir tikai cilvēciski, ka par katru vietu, valsti, kurā neesam bijuši, izveidojies zināms stereotips, kas, nonākot konkrētajā vietā, bieži mainās. Arī Sigita norāda, ka pēc atgriešanās vērtības ieguvušas pavisam citu svarīgumu. “Tagad citādāk skatos uz brīvību, mieru, attiecībām, ūdeni, zaļumu, arī mākoņiem, kuru tur nebija,” tā Sigita.

Valērijs stāsta, ka, braucot turp, bijis iespaids par šo vietu kā lielu nemieru, karadarbības zonu, taču realitātē viss bijis krietni mierīgāk. Iveta gan piebilst, ka bijis arī kāds satraucošs rīts: “Bijām pieraduši mosties ar bērnu čalām, jo bērnu tur daudz, bet vienu rītu bija absolūts klusums. Pēc tam uzzinājām, ka netālu no mums noticis uzbrukums vietējo iedzīvotāju mājām, divas nodedzinātas, sadedzis nepilnu divu gadu vecs bērns, bija arī cietušie.

Šādi notikumi vietējiem automātiski atsauc atmiņā agrāk piedzīvoto. Viņi stāstīja, ka šādas situācijas notiek salīdzinoši bieži. Emocijas un sajūtas baisas, ja turpat blakus kāds iet bojā. Tāpēc skaidrs, ka šajā vietā miera nebūs, jo vietējie iedzīvotāji nekad neaizmirsīs viņiem nodarīto. Ceļojuma laikā nesatiku nevienu, kuram nebūtu stāsts par kādu ģimenes cilvēku, kurš bijis cietumā vai gājis bojā.

Vietējiem palestīniešiem simbols ir atslēga, daudziem tās joprojām saglabājušās no mājām, no kurām viņi savulaik izdzīti.”

To, ka netiks aizmirsts, apliecinot arī daudzviet redzamie grafiti ar uzrakstu – Mēs atgriezīsimies!
To, ka došanās uz šo vietu ir zināms izaicinājums, apliecina arī Ivetas teiktais: “Piereģistrējāmies Ārlietu ministrijas mājas lapā, jo sapratām, ka dodamies uz sarežģītu zemi. Mani pārsteidza uzraksts mājas lapā, kas brīdināja, ceļojot uz Izraēlu, neiegriezties Gazā, Nablusā un Hebronā. Arī lidojot mājup, Telavivas lidostā man jautāja, kur esam bijuši, un, uzzinot, ka dzīvojām Nablusā, jautāja, vai apzināmies, ka tur ļoti bīstami. Atbildēju, ka nekā bīstama neredzējām. Patiesībā varēju teikt, ka tā bīstamība, ko redzēju, nebija saistīta ar palestīniešiem vai arābiem. Bet negribēju izaicināt likteni, jo pirms diviem gadiem šeit lidostā piedzīvoju pastiprināto drošības kontroli.”

Braucēju stāsti par pārrunām jeb, kā viņi tās sauc, – pratināšanām – lidostā, drošības kontrolēm, pārbaudēm – ir stāsta vērts, bet var tikai piebilst, ka, braucot turp, jārēķinās ar šādām situācijām un tas jāuztver nopietni. Mēģinot to pārsvērst jokā, var piedzīvot visnopietnākā līmeņa pārbaudes.

Jēdziens “bēgļu ciemats” mūsu stereotipos saistās ar dzīvi teltīs, nabadzību, bet ceļotāji stāsta, ka realitātē viss ir citādāk. Palestīnieši dzīvo normālās mājās, daudziem jaunākie aifoni.

“Sapratām, ka stāsts nav par naudu vai nabadzību, bet par mājām,” uzsver Iveta. “Pat ja cilvēks tur piedzimis, viņš nekad tur nebūs mājās. To piederības sajūtu, ko jutuši Izraēlas teritorijā, viņi nekad neizjutīs bēgļu ciematos.”
Jautāju, vai, zinot visu šo informāciju, nebija bailes tur uzturēties? Sigita norāda, ka bijusi sajūta – nav no kā baidīties, vienīgais, var nokļūt neīstajā vietā un neīstajā laikā.

Vakaros parasti sēdējuši uz jumta, baudījuši skaistos skatus, diskutējuši par dzīvi, kristietību, islāmu, bet kādā brīdī pienācis vietējais, kurš ieteicis nestāvēt tik tuvu jumta malai. Vai nedzirdot tālumā šāvienu trokšņus?
Bēgļu ciematā viss kā parastā pilsētā – skolas, veselības centrs, veikaliņi, tirgus, kultūras centrs. Vienīgi ieliņas dažviet tik šauras, ka nevar pat izmainīties. Ēkas ļauts būvēt nevis plašumā, bet uz augšu, un tās ir vienkāršas, bez kādiem rotājumiem. Ceļotāji izsaka versiju, ka, apzinoties, ka tās nav viņu īstās mājās, vietējie nedomā par skaistu vidi. Dzīvošana bijusi kā vietējiem, izbaudot viņu ikdienu, ēšanas tradīcijas. Brīžiem tas varbūt radījis nelielu diskomfortu, bet, apzinoties, ka nonākuši šādā vidē, centušies pielāgoties. Kā jau musulmaņu zemēs, daudz mošeju, no kuru minaretiem visu diennakti skan aicinājumi uz lūgšanām. “Lūgšanas un labie darbi ir viņu pamatvērtības,” saka Iveta. “Islāms, ko iepazinu, nav ne agresīvs, ne ļauns, tajā daudz vērtību, mīlestības pret tuvāko. Tā pārprastā reliģija un tradīcijas ir tās, kas rada agresiju un vardarbību.

Jautājām vietējiem jauniešiem par viņu stereotipiem par kristiešiem, un viņi norādīja, ka redz mūs kā cilvēkus ar sabojātām vērtībām, runājot par ikdienas vērtībām, attiecībām, laulību. Viņi ne ar vārdu neminēja agresiju.
Ceļojums vēlreiz apliecināja, ka jāskatās kritiski uz informāciju, ko saņemam, ko lasām. Nevaram mainīt cilvēku domāšanu, bet varam mainīt savu attieksmi. Palestīna lika domāt par vērtībām, par skatījumu uz pasauli,” atzīst I. Jermolājeva.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
19

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
316

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
47
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi