Svētdiena, 5. maijs
Vārda dienas: Vizbulīte, Viola, Vijolīte

Censties saprast Palestīnu

Jānis Gabrāns
12:27
25.08.2015
2
Iela Palestinaa 1

Desmit jaunieši no Cēsu biedrības “Youth for City – City for Youth” kopā ar Ivetu un Oļegu Jermolājeviem viesojās Palestīnas teritorijā, lai sadarbībā ar vietējo organizāciju realizētu apmaiņas projektu, kura mērķis – veidot izpratni, kā kristietība un islāms ietekmē kultūru, sadzīvi un ētikas normas.

Pēc atgriešanās trīs no braucējiem – Iveta Jemolājeva, Sigita Skujiņa un Valērijs Stepanovs – ieradās redakcijā, lai padalītos ar braucienā gūtajiem iespaidiem. Visu neaprakstīt, tāpēc šoreiz par sajūtām, kas radušās, uzturoties Palestīnas teritorijā. Piedzīvojums īpašs, jo viņi pabija bēgļu ciematā Palestīnas teritorijā, Nablusas pilsētā. Šajā ciematā vienā kvadrātkilometrā dzīvo 29 tūkstoši cilvēku.

Jautāta par izvēli doties uz samērā nemierīgu vietu, Iveta stāsta, ka, no vienas puses, vadījis piedzīvojuma gars, izaicinājums, no otras, vēlme saprast: “Kad ar jauniešiem runājām par šo zemi, cilvēkiem, reliģijām, viņiem radās ideja mēģināt to saprast, jo parasti baidāmies no tā, ko nesaprotam.”

Ir tikai cilvēciski, ka par katru vietu, valsti, kurā neesam bijuši, izveidojies zināms stereotips, kas, nonākot konkrētajā vietā, bieži mainās. Arī Sigita norāda, ka pēc atgriešanās vērtības ieguvušas pavisam citu svarīgumu. “Tagad citādāk skatos uz brīvību, mieru, attiecībām, ūdeni, zaļumu, arī mākoņiem, kuru tur nebija,” tā Sigita.

Valērijs stāsta, ka, braucot turp, bijis iespaids par šo vietu kā lielu nemieru, karadarbības zonu, taču realitātē viss bijis krietni mierīgāk. Iveta gan piebilst, ka bijis arī kāds satraucošs rīts: “Bijām pieraduši mosties ar bērnu čalām, jo bērnu tur daudz, bet vienu rītu bija absolūts klusums. Pēc tam uzzinājām, ka netālu no mums noticis uzbrukums vietējo iedzīvotāju mājām, divas nodedzinātas, sadedzis nepilnu divu gadu vecs bērns, bija arī cietušie.

Šādi notikumi vietējiem automātiski atsauc atmiņā agrāk piedzīvoto. Viņi stāstīja, ka šādas situācijas notiek salīdzinoši bieži. Emocijas un sajūtas baisas, ja turpat blakus kāds iet bojā. Tāpēc skaidrs, ka šajā vietā miera nebūs, jo vietējie iedzīvotāji nekad neaizmirsīs viņiem nodarīto. Ceļojuma laikā nesatiku nevienu, kuram nebūtu stāsts par kādu ģimenes cilvēku, kurš bijis cietumā vai gājis bojā.

Vietējiem palestīniešiem simbols ir atslēga, daudziem tās joprojām saglabājušās no mājām, no kurām viņi savulaik izdzīti.”

To, ka netiks aizmirsts, apliecinot arī daudzviet redzamie grafiti ar uzrakstu – Mēs atgriezīsimies!
To, ka došanās uz šo vietu ir zināms izaicinājums, apliecina arī Ivetas teiktais: “Piereģistrējāmies Ārlietu ministrijas mājas lapā, jo sapratām, ka dodamies uz sarežģītu zemi. Mani pārsteidza uzraksts mājas lapā, kas brīdināja, ceļojot uz Izraēlu, neiegriezties Gazā, Nablusā un Hebronā. Arī lidojot mājup, Telavivas lidostā man jautāja, kur esam bijuši, un, uzzinot, ka dzīvojām Nablusā, jautāja, vai apzināmies, ka tur ļoti bīstami. Atbildēju, ka nekā bīstama neredzējām. Patiesībā varēju teikt, ka tā bīstamība, ko redzēju, nebija saistīta ar palestīniešiem vai arābiem. Bet negribēju izaicināt likteni, jo pirms diviem gadiem šeit lidostā piedzīvoju pastiprināto drošības kontroli.”

Braucēju stāsti par pārrunām jeb, kā viņi tās sauc, – pratināšanām – lidostā, drošības kontrolēm, pārbaudēm – ir stāsta vērts, bet var tikai piebilst, ka, braucot turp, jārēķinās ar šādām situācijām un tas jāuztver nopietni. Mēģinot to pārsvērst jokā, var piedzīvot visnopietnākā līmeņa pārbaudes.

Jēdziens “bēgļu ciemats” mūsu stereotipos saistās ar dzīvi teltīs, nabadzību, bet ceļotāji stāsta, ka realitātē viss ir citādāk. Palestīnieši dzīvo normālās mājās, daudziem jaunākie aifoni.

“Sapratām, ka stāsts nav par naudu vai nabadzību, bet par mājām,” uzsver Iveta. “Pat ja cilvēks tur piedzimis, viņš nekad tur nebūs mājās. To piederības sajūtu, ko jutuši Izraēlas teritorijā, viņi nekad neizjutīs bēgļu ciematos.”
Jautāju, vai, zinot visu šo informāciju, nebija bailes tur uzturēties? Sigita norāda, ka bijusi sajūta – nav no kā baidīties, vienīgais, var nokļūt neīstajā vietā un neīstajā laikā.

Vakaros parasti sēdējuši uz jumta, baudījuši skaistos skatus, diskutējuši par dzīvi, kristietību, islāmu, bet kādā brīdī pienācis vietējais, kurš ieteicis nestāvēt tik tuvu jumta malai. Vai nedzirdot tālumā šāvienu trokšņus?
Bēgļu ciematā viss kā parastā pilsētā – skolas, veselības centrs, veikaliņi, tirgus, kultūras centrs. Vienīgi ieliņas dažviet tik šauras, ka nevar pat izmainīties. Ēkas ļauts būvēt nevis plašumā, bet uz augšu, un tās ir vienkāršas, bez kādiem rotājumiem. Ceļotāji izsaka versiju, ka, apzinoties, ka tās nav viņu īstās mājās, vietējie nedomā par skaistu vidi. Dzīvošana bijusi kā vietējiem, izbaudot viņu ikdienu, ēšanas tradīcijas. Brīžiem tas varbūt radījis nelielu diskomfortu, bet, apzinoties, ka nonākuši šādā vidē, centušies pielāgoties. Kā jau musulmaņu zemēs, daudz mošeju, no kuru minaretiem visu diennakti skan aicinājumi uz lūgšanām. “Lūgšanas un labie darbi ir viņu pamatvērtības,” saka Iveta. “Islāms, ko iepazinu, nav ne agresīvs, ne ļauns, tajā daudz vērtību, mīlestības pret tuvāko. Tā pārprastā reliģija un tradīcijas ir tās, kas rada agresiju un vardarbību.

Jautājām vietējiem jauniešiem par viņu stereotipiem par kristiešiem, un viņi norādīja, ka redz mūs kā cilvēkus ar sabojātām vērtībām, runājot par ikdienas vērtībām, attiecībām, laulību. Viņi ne ar vārdu neminēja agresiju.
Ceļojums vēlreiz apliecināja, ka jāskatās kritiski uz informāciju, ko saņemam, ko lasām. Nevaram mainīt cilvēku domāšanu, bet varam mainīt savu attieksmi. Palestīna lika domāt par vērtībām, par skatījumu uz pasauli,” atzīst I. Jermolājeva.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Kūku māksliniece - no vaļasprieka līdz uzņēmējdarbībai

05:10
04.05.2024
16

“Pēc četriem gadiem kā konditore uzņēmumā, saņemot daudz komplimentu un pateicību par izcilajām kūkām, kas bija tieši tādas, kā klienti vēlējās, radās iedvesma pilnveidoties. Sākotnēji mani motivēja meitas, kuras iedrošināja uzsākt savu ceļu un censties vēl vairāk, jo cilvēkiem patika manas kūkas un svētku uzkodas. Tomēr bija svarīgi apdomāt, kā darboties, jo man nozīmīga bija […]

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
274

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
80
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
102

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
47

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
141

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
27
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
39
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
27
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
64
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
53
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi