Šodien sagatavoju divus spaiņus ar dārza zemi, sajauktu ar kūdru, un novietoju malkas šķūnītī. Kad nāks sali, pārvietošu tos uz mājas gaiteni. Ērti jau nav, bet cik daudz zaļumu man saaugs šajā zemītē! Pietiktu jau ar vienu spaini, bet nekad nevar zināt, cik gara būs ziema, jo vissvarīgākais tomēr ir tieši pavasaris, kad vitamīni nepieciešami visvairāk. Kā jau nojautāt, tad zeme vajadzīga zirņu, pupu, graudu un kressalātu diedzēšanai, lai gatavotu zaļos kokteiļus. Zemē es audzēju arī sīpolus un ķiplokus, bet to tuvāk pavasarim, kad ir vairāk gaismas.
Esmu mēģinājusi arī diedzēt un nopirku pat speciālos trauciņus, bet ņemšanās ir milzīga – sēkliņas jāskalo vairākas reizes dienā, nedrīkst būt par slapju un nedrīkst arī aizkaltēt. Saprotams, ka daudzdzīvokļu mājās var palikt pie diedzēšanas, bet rezultāts ir visai mazs, lai gan izcils, jo sēkliņā ir sakoncentrēts viss labais – vitamīni, minerālvielas, enzīmi. Diedzēti zaļumi der sviestmaizēm un salātiem kā garšas piedeva. Es negribu zaļumus no lielveikala! Stop, negaudies, ir jau arī Latvijā zemnieku saimniecība „Vecapēni”, kas nelielos trauciņos pārdod dažādus diedzējumus, bet man šķiet, ka pašai sanāk lētāk.
Ļoti labi aug vienkāršie pārtikas zirņi. Izmērcēju, un tad jau pēc divām dienām parādās asniņi. Zemē iekšā, un vēl pēc nedēļas ir sprīdi gari dzinumi. Labi aug arī visu veidu pupas. Tās gan nav tik ātraudzīgas kā zirņi, un salātos var izmantot tikai cūku pupas (zaļā masa garšo tieši tāpat kā sēkla). Diezgan labi aug arī bietes un burkāni, bet tad sēklas ir jāpērk aptiekā (arī Cēsīs var nopirkt), jo kodinātās nederēs.
Lai ikviens, kurš izlasa šīs rindas, būtu galīgi pārliecināts, ka tā nav tukša niekošanās, varu vien teikt, ka zaļais kokteilis palīdz pret slikto holesterīnu, kas ir sirdsslimību priekšvēstnesis, cukura diabētu, stiprina imunitāti un veicina vispārēju veselības uzlabošanos. Limbažu zāļzinis Jānis Ulmis saka: „Jūs dzīvojat laukos, un tas nozīmē, ka astoņus mēnešus gadā varat par velti gatavot veselības dzērienu, ir tikai jānopērk blenderis.” Ulmju ģimene pati uzturā lieto zaļos kokteiļus. To galvenā sastāvdaļa ir katrā gadalaikā pieejamie zaļumi, augļi un dārzeņi. Īpaši vērtīgi šie kokteiļi ir pavasarī, kad var lietot gan pašu dārzā izaudzēto, gan dabā atrodamo – pienenes, nātres, balandas, gārsas, skābenes, ceļtekas, āboliņa lapiņas, svaigas liepu un bērzu lapiņas. Vasaras vidū ļoti vērtīgi ir burkānu, biešu un citu dārzeņu laksti. Tā, piemēram, bietes lapa satur septiņas reizes vairāk kalcija un 250 reizes vairāk vitamīnu nekā pati biete. Savukārt ziemā var pievienot linsēklas, kaņepes un citas sēkliņas. Jo labāks blenderis, jo lielāka iespēja dažādot šos kokteiļus. Kā uzsver Ulmis, uzsākot lietot kokteiļus līdztekus ikdienas uzturam, organismam var iestāties šoks – galvassāpes, bezspēks un vēl citas veselības problēmas. Tas saistīts ar to, ka zaļie kokteiļi satur ļoti daudz šķiedrvielu, kas palīdz organismam atbrīvoties no „indēm”, kas tajā krājušās gadu desmitiem. Ja pirms katras ēdienreizes izdzersim glāzi šāda kokteiļa, ar laiku mūsu organisms vairs neņems pretim neveselīgu pārtiku. Pozitīvs aspekts šiem kokteiļiem ir arī fakts, ka nekas neiet zudumā. Izspiežot burkānu sulu, lielākā daļa karotinoīdu paliek izspaidās, bet blenderētā kokteilī šī vērtīgā sastāvdaļa paliek maisījumā.
Līdzās veselības uzlabošanai kokteiļi dod vizuāli manāmu efektu – uzlabojas ādas stāvoklis un aizkavējas novecošanās process. Un, protams, šāds dzīvesveids dod arī mums tik nepieciešamo enerģiju un pozitīvo garastāvokli, ko nesniedz skaistā veikalu produkcija un brīnumus sološie sintētiskie vitamīni. Izmantot var visu, kas ēdams. Vārds „zaļais” šim kokteilim lietots svaiga produkta nozīmē. Kad tajā ir iekļautas mellenes (ļoti svarīgas redzes uzlabošanai) vai upenes, kokteiļa krāsa būs tumši violeta vai pat melnīgsnēja, kad dominēs zaļas krāsas augļi un dārzeņi, tas arī izskatīsies zaļš. Acu gaismas uzlabošanai noderēs arī priežu pumpuru piedeva. Redzes uzlabošanai aptiekā var nopirkt īpašas tabletes, kuru receptūra sastāv no mellenēm, priežu ekstrakta un zaļās tējas. Ražotas Itālijā, tās maksā bargu naudu. Bet tas taču aug tepat, kam mums lāpīt citas valsts budžetu – tad jau labāk atdot kādu eiro tirgus tantiņai par tepat Latvijā lasītām mellenēm, bet priežu pumpuru mežā ir bez sava gala. Vienīgi tējas krūmi pie mums neaug, līdz ar to nākas izmantot importēto produktu.
Ziemā ir problēmas ar ogām? Ja nav apjomīgas saldētavas, kur novietot visa veida ogas, var izlīdzēties arī ar ievārījumiem, bet dzērvenes jau tradicionāli glabā iepriekš novārītā ūdenī. Un ķirbis – līdz februārim tas man ir pamatmasa kokteilim. Jāblenderē ar visu mizu, jo tieši tajā ir neizsmeļamas rezerves mūsu veselībai. Vēl viens neatsverams produkts – topinambūrs, nopērciet tirgū, kamēr vēl var dabūt. Savukārt, ja ir vieta kaut kur nomalē, nu, piemēram, žogmalē, pavasarī iestādiet. Zied dzelteniem ziediem, rudenī divmetrīgā kātā, un nekad vairāk jums nebūs jāstāda, jo pēc izrakšanas zemē vienmēr paliek kāds bumbulītis, kurš producē tikpat daudz pēcnācēju kā kartupelis.
Pāris tehnisku lietu – pirmās dienas, līdz no zemes parādās asni, es savus plastmasas trauciņus turu siltumā pie kamīna, tad novietoju uz palodzes, jo gaisma nepieciešama, lai stādi neizstīdz. Lai jums izdodas – nekad nav par vēlu pievērsties veselīgam uzturam!
Komentāri