Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Skriet vilkačos

Jānis Gabrāns
12:03
23.03.2016
169
Vilks 1

Latviešu folklorā nozīmīgu vietu ieņem vilka tēls, kā arī mistiskais – vilkatis jeb vilkacis. Tāpēc šoreiz mēģināsim saprast, vai vilkatis ir simtprocentīga mistika vai arī šajā leģendā ir kāds patiesības grauds.

Vilkatis ticējumos

Interesanti, ka tautas dziesmas par vilkiem ir, bet par vilkačiem nav, toties tautas ticējumos mistiskais tēls parādās itin bieži. Lūk, daži piemēri no grāmatas “Latviešu tautas ticējumi”:

– Nav noliedzams, ka ir vilkati, tas ir tādi cilvēki, kas, velna dzīti, rādās un skraida apkārt briesmīga vilka izskatā un var kaitēt cilvēkiem un lopiem. Lai paliktu par vilkatu, cilvēkam vajagot noiet kādā klusā vietā, kur citi tik lēti netiek. Tad cilvēka dvēsele izejot no miesas un ieejot vilkā. Tad miesu nedrīkstot pa to laiku pakustināt; ja to pakustinot, tad dvēsele vairs netiekot miesā atpakaļ un tai jāpaliekot līdz nāvei vilkā.

– Kas grib palikt par vilkatu, tam Jāņa dienā priekš saules jāiet uz mežu, jāuzmeklē nogāzts ozols, jāiedur tur divi naži, tad jānoģērbjas plikam un jāmet starp tiem nažiem trīs kūleņi. Kad atkal tikt atpakaļ par cilvēku, tad jāuzmeklē tas ozols, jāmet starp nažiem trīs kūleņi uz otru pusi un jāpaņem tie naži. Bet, ja tai laikā, kamēr cilvēks par vilku skraidījis apkārt, kāds pacilās viņa drēbes vai arī izvilks iespraustos nažus, tad vilkatis vairs nevar tikt atpakaļ par cilvēku.

– Kad cilvēks gribot palikt par vilkaci, tad tam esot jāizlien caur egles sakni.

1881. gadā Fricis Brīvzemnieks rakstīja, ka vilkati no vilka var tikai tad izšķirt, ja tam pie saplēstas aitas uzsauc: “Kūm, dod man ar!” Tad vilkatis atstāj pusi aitas zemē, bet īstais vilks to nedara.

Vilkaču prāvas

Mēdz teikt, ka lietas ir mistiskas tāpēc, ka tās neprotam izskaidrot ar šodienas prātu. Kā saka folklorists un rotkalis Daumants Kalniņš, mūsdienu cilvēkam grūti spriest par vilkačiem un vilkiem, ja vilks redzēts tikai zooloģiskajā dārzā vai filmās: “Atceros savu bērnību, kad mežos vilku netrūka, spilgti atmiņā palikusi aina – kā mazs puika vēlā vakarā eju mājās, spīd Mēness, un tālumā gaudo vilki. Mēģināsim saprast, kā vilkus izjuta senie cilvēki, kuri ar viņiem dzīvoja burtiski plecu pie pleca.”

Šis mistiskais tēls – vilkatis – sastopams daudzu tautu mitoloģijā, taču folklorists Kārlis Straubergs grāmatā “Vilkaču ideoloģija Latvijā” norāda, ka no plašās XVI gs. burvestību literatūras visvairāk ziņu nāk par vilkačiem Livonijā, kas šai laikā vispār kļūst slavena kā burvju un raganu zeme.

Šajā laikā te notikušas vairākas vilkaču prāvas, dažas pat iztiesātas Cēsu zemes tiesā. 1691.-1692. gadā šajā tiesā notikusi vilkaču prāva, kurā apsūdzēts kāds ap 85 gadu vecs Mālpils Kniediņu muižas pirtnieks Matīss, kas visā apkaimē izslavēts par burvi, pareģi un pūšļotāju. Vecais Matīss tiesā labprātīgi atzinies, ka ilgus gadus skrējis par vilkati, un attēlojis savas gaitas sīki un pamatīgi.

Tiesā viņš stāstījis: “Pēc nāves vilkačus paglabājot kā citus cilvēkus, viņu dvēseles nākot debesīs, bet burvjus paņemot velns. Vilkači nekalpojot velnam, jo atņemot to, ko burvji sanesuši. Velns tos neciešot, sitot kā suņus, jo viņi patiesi arī esot Dieva suņi un atnesot cilvēkiem labumu. Ja viņi neatzagtu velnam svētību, tā pazustu pasaulei.”

Tālivaldis Zemzaris grāmatā “Vilkaču prāvas Vidzemē” raksta: “Vilkatis jūtot tikai, ka esot vilks, bet, ādu noliekot, viņš pie prāta nākot. Citādi vilkači ir cilvēki, kas uz zināmu laiku pārvēršas par vilku. Par vilkati var būt tiklab vīrieši kā sievieši. Vilkatām tāpat kā vilkiem bijuši savi priekšnieki, virsaiši, kuri bijuši visuzinātāji. Tie gādājuši par visiem vilkatām, noteikdami arī darbus: kur laupījums dabūjams ēdienam, kā un kur tie noliktā laikā atkal par cilvēkiem lai paliek, kad vilkatas laiks beidzies. Vilkačiem ir arī sanāksmes. Braslas upē saliņā liels akmens, zem kura vilkaču saejas vieta. Vilkaču sanāksmes parasti esot Ziemassvētkos un Jāņos, ko nepārprotami var saistīt ar pagānu auglības un kara ritiem.”

Vilks kā skolotājs

D. Kalniņš, jautāts par vilkača tēlu folklorā, norāda, ka, visticamāk, tas esot iztēles auglis, lai gan jebkurā mistikā un maģijā ir daļa patiesības.

“Zinām taču stāstu par Maugli, ko audzināja vilkumāte. Lai arī literārs darbs, tam pamatā ir patiesi stāsti, un pat Latvijā zināmi nostāsti par bērniem, kas pie vilkiem auguši. Tas gan nenozīmē, ka šie ir vilkači, jo tajā parādās iedaba, nevis dzīvesveids. Vilks ir tautas dziesmās, arī budēļos ejot, tiek vilkta vilka maska. Ar to senči centās atbaidīt vilkus no savām sētām, lai tie nenestu prom jērus,” saka D. Kalniņš un smaidot piebilst: “Runājot par vilkačiem, tur katram praktiski jāpamēģina caur to sakni izlīst, tad redz, vai pārvērtības notiek!”

Folkloras un seno cīņu kopas “Vilkači” līderis Dāvis Stalts kādā intervijā stāsta, ka viņa uztverē vārds – vilkatis – asociējas ar garīgi spēcīgu cilvēku, kurš spēj novērtēt to, ko viņam dod šamaniskās tradīcijas. Senču ticība cieši savijoties ar maģiskajām tradīcijām, kurās ietilpst arī pārtapšana par vilkati. Sava garīgā ceļojuma laikā cilvēks pārtop par vilku, saplūst ar to, jo tas ir viņa totēmdzīvnieks.

Savukārt atvaļinātais virsnieks Jānis Kušķis kādā intervijā uzsver, ka senie karavīri savus paraugus meklēja dzīvnieku pasaulē un viņiem vilks bija kā skolotājs, jo ir gudrs, labi organizēts grupā, apveltīts ar augstu intelektu, no kura senās pasaules cilvēki varēja mācīties.

To, ka kaut kāds patiesības grauds tajā visā, iespējams, ir, apliecina daudzās norādes folklorā, literatūrā. Un vēl, Veco kapu kalniņā pie Mazirbes baznīcas esot it kā vienīgā Latvijā zināmā vilkača kapa vieta.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
19

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
316

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
47
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi