Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Es redzēju sapnī, kā Zālamans…

Jānis Gabrāns
11:01
03.05.2016
43
Sapnis1 1

Sapņi – neatņemama dzīves sastāvdaļa. Šoreiz nerunāsim par nomoda sapņiem, kad domājam par nākotni, bet par sapņiem, ko redzam miegā. Katrs ne reizi vien taču esam iedomājušies, ko redzētais sapnis varētu nozīmēt. Kāpēc vispār redzam sapņus, ko ar tiem zemapziņa cenšas pateikt? Vai tie ir reāli izskaidrojami, vai tajos tomēr ir daļa mistikas?

Sapņi bijuši nozīmīgi visā cilvēces vēsturē, zināma loma tiem Bībelē, kur Vecajā derībā Jāzeps spēja tos izskaidrot faraonam, tā izpelnoties atzinību, bet Jaunajā Derībā Jāzeps sapnī saņēma ziņu no eņģeļa par to, ka viņa saderinātā Marija dzemdēs Jēzu.

Gadsimtiem ilgi sapņu tulkošana izmantota saziņā ar dieviem, nākotnes paredzēšanai un cilvēku zemapziņas dzīļu izprašanai. Ēģiptieši uzskatīja, ka sapņi sniedz pamācības un dod padomus, pareģo nākotni, brīdina par briesmām, kā arī atbild uz jautājumiem.

Grieķiem bija izstrādāti īpaši rituāli, kas palīdzēja radīt un sapņot labus sapņus. Pamatā tas nozīmēja atteikšanos no gaļas, vīna un dzimumsakariem.

Platons jau pirms Freida un Junga apgalvoja, ka sapņus rada dziļāk slēptā apziņa un tie atklāj cilvēka patieso dabu, aizliegtas dziņas, kas ikdienas dzīvē tiek apspiestas.

Aristotelis uzrakstīja trīs grāmatas par sapņu nozīmi un pirmais izteica domu, ka sapņus rada fizioloģiskas funkcijas.

Sapņus pētījuši gan mediķi, gan psihologi, gan filozofi. Lai arī pastāv daudzi pieņēmumi par sapņu rašanos un to interpretāciju, neviens nav spējis sniegt nepārprotamu atbildi, arvien palicis kāds neizskaidrots aspekts.

Pirms vairāk nekā simts gadiem psihoanalīzes pamatlicējs Zigmunds Freids publicēja savu darbu “Sapņu interpretācija”, kurā viņš norāda, ka sapņi un to interpretācija ir svarīga psihoanalīzes sastāvdaļa. Šis darbs būtiski mainīja izpratni par cilvēka prātu un tā darbības principiem, kaut arī kritiski vērtēta Freida teorija, ka sapņu un to simbolikas pamatā galvenokārt ir seksuālās dziņas. Freids uzskatīja, ka sapni ir iespējams interpretēt, taču precīzi to var izdarīt tikai pats sapņotājs. Pēc viņa domām, nevienas emocijas, kas tiek apspiestas, neizzūd, bet paslēpjas zemapziņā, gaidot izdevību izlauzties uz āru brīdī, kad cilvēka rīcību nekontrolē apziņa, proti, brīdī, kad viņš aizmidzis un sapņo.

Karls Gustavs Jungs paplašināja izpratni par sapņiem. Viņš uzskatīja, ka tiem nav slēpta satura, nepieciešama tikai izpratne par simboliskajām spēlēm, ko izraisa zemapziņa, radot sapņus. Viņš norādīja, ka katrs sapnis ir unikāls, būdams raksturīgs tikai cilvēkam, kurš to redz.

Šīm teorijām piekrīt arī psihoterapeits Aivis Dombrovskis, norādot, ka sapņiem ir reāls pamats, tā ir savdabīga simbolu sistēma, kas darbojas cilvēkā: “Sapņu pētniecība notiek joprojām, jo cilvēkiem gribas saprast, kas īsti ir sapnis, kas ir tie simboli, ko redzam. Ir daudz teoriju, bet tas liecina, ka pilnīgas skaidrības nav un patiesība ir kaut kur pa vidu.

Vecākās teorijas, kā, piemēram, psihoanalītiskās, uzskata, ka sapņi ir dienā gūtās informācijas pārstrāde. Vai arī pieredzē gūtās informācijas, proti, bijis kāds notikums, kas zemapziņā iekapsulējies un kaut kad naktī par sevi atgādina sapņa veidā. Bet ir arī sapņi, ko šī teorija nespēj izskaidrot, tie ir pravietiskie jeb viedie sapņi. Tie tiek balstīti uz vienotā lauka teoriju, proti, ka visi esam saistīti ar pagātni, tagadni un nākotni, ka mums apkārt ir vienota enerģija un dažiem cilvēkiem smadzenes spēj uztvert šo informāciju tēlu veidā, veidojot šo pravietisko redzējumu. Pagaidām gan nav skaidrs, kas nosaka to, kas, kāpēc un kuram parādās. Teoriju daudz, bet patiesība nav īsti zināma. Ir spēki, ko vēl īsti neizprotam, bet galvenais tos nenoliegt.”

Tātad zināma daļa mistikas tomēr sapnī ir, tā ir katrā procesā, ko līdz galam nespējam izskaidrot. Katrs, ja vien var kaut ko no saviem sapņiem atcerēties, apzinās, cik tie dažādi. Kādreiz tas ir vienots notikums, citreiz dažādu notikumu, tēlu un simbolu savārstījums. Sapņi ir krāsaini, melnbalti, dažkārt gadās, ka vairākas naktis pēc kārtas redzam vienu un to pašu. A. Dombrovskis skaidro, ka tādējādi zemapziņa sūta kādus noteiktus signālus: “Ja sapnis iracionāli abstrakts, jāskatās psihoanalītiskā pieeja, jāanalizē, kādu vēstījumu ar to neuztvēru, ko redzu jau septīto nakti, zemapziņa man dod, ko tā ielikusi šajā simbolā. Redzam šos pārnestos simbolus, jo apziņa nevēlas redzēt patiesību. Cilvēki cenšas kaut kādu notikumu, pārdzīvojumu izslēgt no savas apziņas, bet ar laiku tas vienalga uzpeldēs citā simbolu sistēmā.”

Viņš norāda uz Junga teoriju par vienotajiem arhetipiem. Sapņos mēs taču bieži neredzam ķīniešu pūķus un citus neizprotamus simbolus, mums vairāk būs eiropeiskie sapņi, ar tēliem, kas ir mūsu tautas kolektīvajā zemapziņā.
“Sapņus redzam valodā un simbolos, ko spējam uztvert,” piebilst psihoterapeits.

Lai saprastu sapņa vēstījumu, var meklēt speciālistu, bet kopš seniem laikiem tirgošanā bijušas grāmatas – sapņu tulki, tagad viss atrodams tīmeklī. Vietā jautājums, vai sapņus var izskaidrot, ņemot talkā grāmatas?

A. Dombrovskis norāda, ka uz šādiem izdevumiem skatās skeptiski, jo piekrīt Junga teorijai, ka sapnis vienmēr ir un paliek izteikti individuāls: “Var jau šīs grāmatas lasīt, bet tās nedrīkst uztvert burtiski. Sak, redzēju, izlasīju un sapratu. Tajās var smelties kādas novērotās likumsakarības, bet nedrīkst aizrauties ar grāmatas autora analizētajiem piemēriem. Kā jau teicu, katram skaidrojums būs izteikti individuāls, jo katram cilvēkam konkrētais simbols nozīmēs ko pilnīgi citu. Sapni precīzi var iztulkot vien tad, ja speciālists runā ar konkrēto cilvēku. Pieņemsim, viņš redzējis sapnī zirga ratus, sarunā noskaidrojas, ko konkrētā cilvēka simbolu sistēmā nozīmē šis tēls. Apzinot arī citas nianses, vai rati brauca vai stāvēja, ar zirgiem vai bez, jauni vai veci, un tā tālāk. Sarunā veidojam asociatīvās saites, tikai tad sapni var iztulkot tieši šim cilvēkam.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
47

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi