Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Hostelis, viens krogs un baznīca

Jānis Gabrāns
10:16
01.06.2016
4
Spanija 1

*CENTRĀLĀ IELA. Ance Saulīte saka, ka šī esot viena no dzīvākajām Oresas ielām. Foto: NO ALBUMA

* CENTRĀLĀ IELA. Ance Saulīte saka, ka šī esot viena no dzīvākajām Oresas ielām. Foto: NO ALBUMA

Dodoties uz ārzemēm, vairumā gadījumu ceļotāji nonāk tūrisma galamērķos, kas ne vienmēr atklāj valsts kolorītu. Nomaļākas vietas sniedz citu ainu, sagādā pārsteigumus. Tādu izbaudīja arī cēsniece Ance Saulīte, sadarbības projekta laikā nedēļu pavadot Spānijā, nekurienes vidū.

Desmit cēsnieku kopā ar desmit spāņiem devās uz Oresu – mazu ciematiņu Spānijā, lai iesaistītos foto terapijā. Proti, paustu dažādas sajūtas caur fotogrāfiju. Pie reizes mācījušies strādāt ar analogajām fotokamerām, attīstīt filmiņas, kopēt bildes.

“Atklāju aizraujošu un potenciālu nodarbošanos, tagad tik jāatrod atbilstoša fotokamera. Ar filmu fotoaparātu strādāt ir interesantāk nekā ar digitālo. Izmantojot filmu kameru, objektam jāpieiet nopietnāk, jāatrod pareizais kadrs, gaismas,” stāsta A. Saulīte.

Par galamērķi Ance ierakstīja feisbukā: “Dažkārt Oresa pat nelikās īsta, gandrīz izdomāta.”

Šāda nomaļa vieta izvēlēta, lai būtu prom no tūristu pūļiem un varētu pievērsties fotografēšanai. Ceļš no Aragonas reģiona galvaspilsētas Saragosas prasījis aptuveni trīs stundas. Interesanti, lai ciematā drīkstētu iebraukt autobuss, tas bijis īpaši jāpiesaka.

“”Vikipēdijā” rakstīts, ka Oresā dzīvo 110 cilvēku, bet, kā viņi paši teica, uz pusi mazāk. Māju vairāk nekā cilvēku, apmēram puse ir tukšas. Daļa jau pārvērtusies drupās, citas izliktas pārdošanai. Maza cerība, ka pircēji atradīsies, lai gan hosteli, kurā dzīvojām, nopirkusi jauna ģimene ar bērniem,” stāsta A. Saulīte.

Kad projekta dalībnieki ieradušies Oresā, tā šķitusi gleznains ciematiņš ar mazām mājiņām kā pastkartē, bet ar katru dienu vairāk atklājuši šīs vietas būtību.

“Ciematā dzīvo tikai gados veci cilvēki. Tas lika aizdomāties par ciemata bēdīgo nākotni, sajūtas kļuva citādas, skaudrākas.”

Ciematā ir hostelis, krogs, baznīca. Veikala nav, ik pa laikam iegriežas autoveikals. Krogā var nopirkt ūdeni, saldējumu, kafiju. Uzņēmēji aizdomāsies, kā var izdzīvot krogs šādā ciemā, bet Ance stāsta, ka vietējie turp iet labprāt, gandrīz vienmēr tajā kāds sēžot. Gluži spānisks bijis kroga saimnieces vārds – Karmena.

“Oresā dzīvo kā viena ģimene. Viens otru pazīst, sveicinās, visi ar mums gribēja runāties, taču mēs spāniski neko, bet viņi citu valodu nesaprot. Viņiem tas bija liels notikums, ka ierodas grupa jaunu cilvēku un nedēļu dzīvo ciematā. Kā smējāmies, uz šo laiku iedzīvotāju skaits Oresā jūtami palielinājās,” saka A. Saulīte.

Nedaudz pārsteidzoši bijis atklāt, ka ciematā ir ne pārāk sen uzbūvēts āra baseins un bērnu sporta laukums zem jumta. Būves stāv aizslēgtas, un tā arī neesot saprasts, kāpēc tās tapušas.

A. Saulīte norāda, ka ciemats bijis ļoti piemērots fotogrāfiju tēmām – vientulība, destrukcija, brīvība – un citām. Varējuši klejot pa tukšo ciematu un domāt. Pārdomas raisījis mānīgais priekšstats, jo daudzas mājas no ārpuses izskatījušās tīri labas, bet, paverot durvis, iekšā redzama zāle, koki.

Nelielajā bibliotēkā virs kroga projekta dalībnieki ierīkojuši improvizētu fotolaboratoriju, no uzņemtajām fotogrāfijām krogā izveidota izstāde, kas atstāta vietējiem par piemiņu.

“Uz izstādes atklāšanu sanāca lielākā daļa ciemata iedzīvotāju, ar interesi pētīja, centās atpazīt, kur kas uzņemts, dalījās iespaidos. Biju nofotografējusi pamestu māju, kur iekšpusē viss iekapsulējies no 80.gadiem. Skapis ar drēbēm, virtuves iekārta ar traukiem, uz grīdas mētājas vēstules. Guļamistabā iebrucis jumts, bet pārējais stāvēja neskarts. Kāds onkulis pazina šo vietu, ļoti priecājās par bildi, pat izmaksāja man kapučīno. Cilvēki bija aizkustināti par fotogrāfijām,” stāsta A. Saulīte, piebilstot, ka šī bijusi pavisam citāda Spānija, atšķirīga no lielajiem tūrisma galamērķiem.

Nedēļas laikā diezgan pamatīgi iepazinuši ciematu, bet vēl būtu, ko skatīt, jo katra diena atnesusi ko jaunu – mazas, šauras ieliņas, nostūrīši, pamestas mājas, kurās apstājies laiks.

“Žēl, ka nesapratām spāņu valodu, no vietējiem varētu uzzināt daudz interesanta, labāk izprastu ciemata likteni. Nedaudz ar spāņu partneru palīdzību parunājām, bet gribējās vairāk. Sapratām, ka viņu dzīves plūdums ļoti mierīgs, diena dienai līdzīgas. Notikumi ir braukšana uz veikalu 30 kilometru attālumā, sestdienas, kad atbrauc mācītājs, lai noturētu misi,” stāsta Ance un piebilst, ka ciematiņā, gluži kā tas redzams filmās, vīri gados sēž pie savām mājām un skatās, kas notiek apkārt. Tur gan nekas nenotiek, bet viņi sēž un skatās.

Ceļojums palikšot atmiņā ne tik daudz ar skaistiem skatiem, kā ar to, ka licis aizdomāties par migrāciju, par vecajiem cilvēkiem, kuri paliek dzimtajā ciematā ar atmiņām un brūkošām mājām. Pie tam šis neesot bezcerīgākais gadījums, jo bijis piedāvājums braukt uz ciematu, kur vairs neviens nedzīvo, kur gandrīz tikai drupas, beigās tomēr nolēmuši par labu zināmai civilizācijas devai.

“Mēs satraucamies, ka Latvijā lauki kļūst tukši, bet citviet Eiropā notiek tas pats. Nevaru iedomāties, ko šādā ciematā jaunieši varētu darīt, jo darba tur nav. Skarbi, bet tāda ir realitāte,” atzīst A. Saulīte.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
47

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi